• آخرین های معدن
  • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پژوهشگران از راهکاری سازگار با محیط‌زیست خبر دادند که با بکارگیری آن می‌توان آبی را که در اثر تماس با فعالیت‌های معدنی آلوده شده، تصفیه کرد. این راهکار با استفاده از خزه‌ای عملی می‌شود که دانشمندان موفق به کشف آن شده‌اند. این خزه، آب آلوده به آرسنیک را به اندازه‌ای تصفیه می‌کند که قابل آشامیدن باشد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت از ایندیپندنت، دانشمندان سوئدی خزه‌ای را کشف کردند که آب دارای آرسنیک سمی را تصفیه می‌کند، به طوری که می‌توان آن را با اطمینان کامل نوشید. پژوهشگران دانشگاه استکهلم می‌گویند این خزه آبزی که در شمال سوئد می‌روید می‌تواند به سرعت آرسنیک را جذب کند. برخی از آزمایش‌ها نشان داده که این خزه می‌تواند در یک ساعت ۸۲درصد سموم موجود در آب را از بین ببرد. 
به دلیل انجام عملیات معدنی در این ناحیه از سوئد، منابع آبی و تالاب‌هایی که آب آنها برای نوشیدن و رشد محصولات استفاده می‌شد، آلوده به آرسنیک هستند. 
این گروه پژوهشی می‌گوید این کشف می‌تواند به ایجاد راهکاری موافق با محیط‌زیست برای تصفیه آب بینجامد. 
آنها می‌افزایند: یک سناریوی احتمالی برای اجرای این راهکار این است که خزه در جریان آب و مسیل‌هایی رشد داده شده که حاوی سطوح بالای آرسنیک هستند. 
ماریا گریگِر، مدیر این گروه پژوهشی و دانشیار دانشکده بوم‌شناسی، محیط‌زیست و علوم گیاهی در دانشگاه استکهلم است. او در این باره می‌گوید: امیدواریم تالابی که ما در حال کار روی آن هستیم مسئله آرسنیک را در مناطق معدنی شمال سوئد حل کند. 
آرسنیک، عنصری شبه فلزی است که در بسیاری از مواد معدنی وجود دارد. این ماده همچنین یک زائده رایج در بخش معدن به شمار می‌آید. باطله‌های معدنی چون بسیار سمی هستند، همواره یک مسئله زیست‌محیطی مهم به شمار می‌آیند. جدا کردن مقادیر زیاد زائده از آب، سخت است و مواد سمی حاصل از معدنکاری در نهایت سر از منابع آبی درمی‌آورند. در سوئد، سنگ بستری که دربردارنده سطوح آرسنیک است، در اثر فعالیت‌های معدنی به سطح آورده می‌شود. 
پژوهشگران می‌گویند: آرسنیک به جریان آب وارد می‌شود و پس از آن سطوح آرسنیک را در محصولات زراعی بالا می‌برد. در سوئد این اتفاق برای مزارع گندم و ریشه سبزی‌ها می‌افتد. 
وجود میزان کمی آرسنیک در برخی از مواد غذایی غیرعادی نیست. برای مثال در برخی کشورها سطوح بالای آرسنیک در برنج دیده می‌شود. 
پروفسور گریگر می‌گوید: اینکه ما چه میزان آرسنیک مصرف می‌کنیم در نهایت به این بستگی دارد که چه میزان مواد غذایی آلوده به آرسنیک می‌خوریم و این موادغذایی چطور و در کجا رشد کرده‌اند. 
او اضافه می‌کند: هدف ما این است که تالابی پر گیاه که ما در حال کار روی آن هستیم، آب آلوده را پیش از اینکه تبدیل به آب آشامیدنی شود یا برای آبیاری محصولات گیاهی به کار رود، تصفیه کند. با این کار آرسنیک وارد مواد غذایی ما نمی‌شود. 
این پژوهش که در نشریه آلودگی محیط‌زیست منتشر شده، بر توانمندی خزه در اجرای فرآیندی که فیتوفیلتراسیون نام گرفته، تمرکز دارد. در این فرآیند زائده‌هایی مانند فلزات سنگین همچون آرسنیک به مقدار زیادی تحلیل می‌روند. 
آریفین سَندی که این آزمایش را پیش می‌برد و دستیار پژوهشی این پروژه است، می‌گوید: آزمایش‌های ما نشان می‌دهد که خزه ظرفیت بسیار بالایی برای حذف آرسنیک دارد و بیش از یک ساعت طول نمی‌کشد که ۸۰ درصد آرسنیکی که در آب وجود دارد را از بین می‌برد و پس از آن آرسنیک موجود در آب به میزانی می‌رسد که دیگر مضر نیست. دانشنامه ویکی‌پدیا نیز درباره آسیب‌های برآمده از این شبه فلز می‌نویسد: آرسنیک و بسیاری از ترکیبات آن سمی هستند.
 آرسنیک با مختل کردن وسیع سیستم گوارش و ایجاد شوک، منجر به مرگ می‌شود. سرطان پوست و صدمه‌های جدی به روده و کبد نیز از دیگر عوارض بلندمدت این سم به شمار می‌آیند. در ایران نیز برخی نواحی به دلیل مجاورت با مراکز صنعتی آلاینده، مسمومیت بالایی به آرسنیک دارند.
 به طور مثال شهر رفسنجان به دلیل نزدیک بودن به مجتمع مس سرچشمه، از آلوده‌ترین آب‌ها از نظر سطح آرسنیک بوده و به گفته ایمان اجباری، دکتر داروساز، میزان آرسنیک موجود در آن ۱۰ برابر میزان مجاز است. استفاده از دستگاه تصفیه آب به مقدار قابل قبولی آرسنیک را تصفیه می‌کند و در صورت اجبار به مصرف آب آلوده؛ مصرف شیر، سیر، اسفناج، پرتقال و کلم بروکلی برای سم‌زدایی توصیه شده است.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family