• آخرین های معدن
  • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

ا‌خبار فلزات: استاندار خراسان‌رضوی گفت: در استان خراسان‌ رضوی برای نخستین‌بار در تاریخ معادن کشور، صنعتگران حوزه معدن، صنایع معدنی و بهره‌برداران معدن در بخش دولتی مکلف به انجام پیوست مسئولیت‌های اجتماعی شدند. به طوری‌که استخراج معدن نباید به قیمت آسیب‌رساندن به محیط‌زیست و تولید ریزگردها تمام شود.

‌به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایسنا، علیرضا رزم‌حسینی، شامگاه دیروز در مراسم افتتاحیه نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد، اظهار کرد: متأسفانه ما دچار فقر اکتشافاتی در کشور هستیم، اگرچه که ایران، بهشت زمین‌شناسی جهان است، اما به‌دلیل کمبود منابع نتوانسته‌ایم اکتشافات گسترده‌ای در کشور انجام دهیم،  بنابراین فاصله بسیاری با دیگر کشورهای دنیا داریم. دیگر کشورها در حوزه زمین شناسی، اکتشاف و معادن اقدامات بسیاری انجام داده‌اند؛ برای نمونه برخی از کشورها چندین‌بار در حوزه زمین‌شناسی غربال شده‌اند و سرآمد دنیا هستند.

رزم‌حسینی ادامه داد: در استان خراسان‌رضوی برای نخستین‌بار در تاریخ معادن کشور، صنعتگران حوزه معدن، صنایع معدنی و بهره‌برداران معدن در بخش دولتی مکلف به انجام پیوست مسئولیت‌های اجتماعی شدند. این اقدام بزرگی بود که از استان ما آغاز شد. از آنجا که معادن، ذخیره خدادای برای توسعه کشور به‌ویژه مردمانی که پیرامون معدن زندگی می‌کنند، هستند، بنابراین ما تنها معدن را برای تولید ناخالص کشور استخراج نمی‌کنیم که به قیمت فقر مردمان پیرامون معدن، آسیب‌رساندن به محیط‌زیست آن‌ها و تولید ریزگردها تمام شود. 

استاندار خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از این اتفاق در استان  تصویب شد که هر پیمانکار حوزه معدن می‌بایست در زمینه پیوست مسئولیت‌های اجتماعی اقداماتی انجام دهد. مسئولیت‌های اجتماعی از توانمندسازی مردم پیرامون معادن آغاز می‌شود و دیگر بخش‌ها همچون محیط‌زیست، آب و... پیرامون معدن را در برمی‌گیرد. 

رزم‌حسینی با بیان اینکه «میراث فرهنگی ما شامل ابنیه و آثار باستانی، حوزه زمین‌شناسی و گیاه شناسی و... است» گفت: ارزش نهادن به میراث فرهنگی کشور بسیار اهمیت دارد و همانطور که در حوزه اکتشاف معادن فقیر هستیم در این حوزه نیز نیاز به پیمودن راهی طولانی داریم. بدیهی است با امکانات و بودجه دولتی امکان گسترش این حوزه را نداریم، اما می‌توانیم از توانایی‌های شرکت‌های بزرگ بهره‌بردار منابع، تجار و صادرکنندگان این حوزه برای نگهداری از میراث گرانبهای فرهنگی خود استفاده کنیم. ما به دلیل کم توجهی و عدم اطلاع از این میراث گرانبهای فرهنگی خود نتوانسته‌ایم در عرصه بین‌الملل آنطور که باید جایگاه خود را نشان دهیم.

وی ادامه داد: بنابراین امیدوارم گشایشی در حوزه اقتصاد ایجاد شود. از آنجا که همه دشمنان ما دست به دست هم داده‌اند تا جلوی پیشرفت ما را بگیرند و تلاش دارند ما را تحت محاصره سیاسی و اقتصادی قرار دارند، اما این حرکت به نتیجه نخواهد رسید و با درایت و پایداری مسئولان و مردم، این مسیر را پشت سر می‌گذاریم و کشوری آباد خواهیم داشت.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family