• آخرین های معدن
  • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات:  شرکت استرالیایی اِکومَگ در حال کار بر پروژه‌ای است که در آن جریان فاضلاب‌ها را بازیافت کند و از آنها کربنات منیزیم هیدراته به‌دست آورد.

درحال‌حاضر تمرکز این پروژه بر جریان تلخابه‌هایی است که شرکت «دَمپی‌یِر سالت» تولید می‌کند. این شرکت استرالیایی، تولیدکننده نمک دریایی در منطقه پیلبارا در استرالیاست که بخش زیادی از آن به یکی از غول‌های معدنی جهان یعنی ریوتینتو اختصاص دارد. 

منیزیم سومین عنصر فراوانی است که در آب دریا حل شده و آب دریا بیش از منیزیم دربردارنده سدیم و کلرید است. سدیم و کلرید را شرکت‌های تولیدکننده نمک مانند دَمپی‌یِر استخراج می‌کنند و در نتیجه آب باقی مانده حاوی مقادیر قابل توجهی منیزیم است. 
والتِر مونرو، مدیر روابط عمومی اکومَگ در گفت‌وگو با وب‌سایت خبری و انگلیسی‌زبان ماینینگ که در زمینه معدن و صنایع معدن در سطح بین‌الملل اخبار را منتشر می‌کند، گفت: کربنات منیزیم هیدراته دارای مقادیر زیادی منیزیم با خلوص بالاست که درحال‌حاضر ارزش آن به ۱۲۵۰ دلار در تن می‌رسد. 
بنا بر گفته مونرو، برتری بازیابی منیزیم از آب دریا به دلیل نسبت استخراج ماده معدنی و همچنین امکان دستیابی به سطوح بالای خلوص ماده است. سطوح خلوص دریافت منیزیم از جریان تلخابه ۹۹درصد و در مقابل سطوح خلوص از کانی به طور معمول ۸۵ تا ۹۵درصد است. 
او افزود: علاوه بر این، محصول پایه ما نقطه شروع ایده‌آلی برای تولید اکسیدها و اِسِتِرهایی است که دارای ترکیب شیمیایی ویژه و مشخصات فیزیکی هستند که وقتی از یک کانی استخراج شده به‌دست می‌آیند بهای آنها بالا می‌رود و گران تمام می‌شوند.


خریدار این محصول کیست؟
برنامه اِکومَگ این است که ترکیبات منیزیم را به طور مستقیم به شرکت‌های بزرگ صنعتی، کشاورزی، زیست‌محیطی و معدنی که مصرف‌کنندگان بزرگ این ترکیبات به شمار می‌آیند، بفروشد و این محصول را به وسیله واسطه‌های بین‌المللی در اختیار مصرف‌کنندگان خردتر قرار دهد. 
در بخش معدن، اکسید منیزیم کاربرد ویژه‌ای در فرآیندهای هیدرومتالورژی دارد و قلیایی است که فلز را از جریانات اسیدی جدا می‌کند. به عبارت دیگر این ترکیب به بازیافت بیشتر فلزات ارزشمند از برخی کانی‌های استخراج‌شده کمک می‌کند. کانی‌هایی مانند کبالت، نیکل و مس از این جمله‌اند. 
در بخش کشاورزی، ترکیبات منیزیم در کود و مکمل‌های خوراک حیوانات استفاده می‌شود. این ترکیبات همچنین در ساخت محصولات مصرفی انسان از جمله مکمل‌های سلامتی، مسکن‌ها و داروهای تنظیم اسید معده کاربرد دارد. آنها همچنین به عنوان عامل استحکام مواد در ساخت نان و دیگر محصولات غذایی استفاده می‌شوند. 
مونرو در این باره توضیح می‌دهد که منیزیم کاربردهای زیست‌محیطی دارد، به عنوان خنثی‌کننده جریان اسید به کار می‌رود و در کارخانه‌های تصفیه فاضلاب در جداسازی فلزات سنگین استفاده می‌شود. اکسید منیزیم همچنین یکی از مواد افزودنی است و در محکم کردن شیشه نازکی به کار می‌رود که در ساخت تلفن‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و بیشتر ابزار دارای صفحات ال‌سی‌دی کاربرد دارد.


یک کارخانه ۱۳۰ میلیون دلاری 
اِکومَگ برای پیشروی در مسیر تبدیل شدن به یک عرضه‌کننده عمده ترکیبات منیزیم، تصمیم به ساخت یک واحد فرآوری با صرف ۱۳۰ میلیون دلار هزینه دارد. این واحد قرار است در شهر کاراتای ایالت استرالیای غربی این کشور ساخته شود. پیش‌بینی می‌شود که این واحد، در آغاز کار، سالانه ۸۰هزار تن کربنات منیزیم هیدراته تولید کند. 
مونرو افزود: پیش‌بینی می‌شود توسعه در مدت کوتاهی پس از آن اتفاق بیفتد که تجهیزات واحد مشغول به کار شوند، چون مطالعات مدل‌سازی که به تازگی به پایان رسیده است، نشان می‌دهد که حجم تلخابه‌های در دسترس برای فرآوری در منطقه بسیار بیشتر از آن است که در ابتدا در نظر گرفته شده بود و می‌تواند سطوح تولید را ۸ مرتبه بیشتر پشتیبانی کند. 
اما پیش از هر چیزی، پشتیبانی واحدها باید در نظر گرفته شود. اکومگ برای این کار نیاز به تکمیل یک فرآیند مجوزگیری قانونی دارد تا بتواند کارخانه اولیه را راه‌اندازی کند. این فرآیند شامل تهیه مدل‌سازی پراکندگی تلخابه‌ها و ارائه آن به سازمان تنظیم آب و محیط‌زیست استرالیای غربی می‌شود. در این مدل باید داده‌های مرتبط با نرخ تبخیر، الگوهای بارندگی، جزر و مد و رویدادهای آب و هوایی برجسته همانند گردبادهایی که گاه و بیگاه منطقه را متاثر می‌کند، در یک بازه زمانی ۴۵ ساله گنجانده شود. 
در پی پیشرفت این پروژه، مانرو و گروه اکومَگ در حال جمع‌آوری نمونه برای توزیع‌کننده‌هایی هستند که به دنبال ترکیبات منیزیم با کمترین خلوص و اندازه‌ها و ابعاد ویژه هستند.

منبع: صمت

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family