• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: همایش و میزگرد چالش‌های اشتغال در بخش معدن چندی پیش به همت کارگروه تخصصی مهندسی معدن دانشگاه تهران در آمفی تئاتر این دانشکده برگزار شد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، در این همایش استادان دانشکده معدن، کارفرمایان بخش معدن، برنامه‌ریزان دولتی و نمایندگان مقاطع تحصیلی دانشجویان حضور داشتند و به مسائل و چالش‌های موجود در حوزه اشتغال بخش معدن پرداختند. از مهم‌ترین مباحث مطرح شده، الزام به وجود آمدن انسجام بین صنعت و دانشگاه و همچنین آموزش فارغ‌التحصیلان رشته‌های معدنی برای ورود به فعالیت‌های معدنی بود.

معرفی کارگروه تخصصی کانون فارغ‌التحصیلان
رییس کارگروه تخصصی کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران در ابتدای همایش چالش‌های اشتغال در بخش معدن ابراز امیدواری کرد برگزاری این همایش‌ها بتواند راهکارهای مناسبی برای رفع چالش‌های اشتغال در این بخش ارائه دهد. محمدعلی ملاک‌پور در ادامه توضیحاتی درباره کارگروه تخصصی معدن ارائه کرد و گفت: این کارگروه یکی از ۸ کارگروه کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی است و تمامی رشته‌های دانشکده فنی دارای یک کارگروه تخصصی هستند. در واقع این کارگروه‌ها بازوهای اجرایی هیات علمی بوده و فعالیت آنها از طریق هیات مدیره جنبه اجرایی پیدا می‌کند. به گفته رییس کارگروه تخصصی کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران، کاریابی و اشتغال دانش‌آموختگان فنی و همکاری با صنعت، نیازسنجی برنامه‌های بازآموزی برای بهبودرسانی دانش فنی اعضا، مهیا کردن برنامه بازدیدهای فنی و حرفه‌ای برای اعضا، نقد موضوع مهندسی روز کشور در سطح کلان و تشکیل میزگردهای تخصصی، برگزاری سمینارها و کنفرانس‌های تخصصی، همکاری در بروزرسانی بانک اطلاعات اعضای معدنی کانون، همکاری با دانشکده معدن در زمینه دریافت سهمیه کارآموزی و بازدیدهای علمی و ارتباط با تشکل‌های حرفه‌ای و صنعتی و مهندسی از مهم‌ترین وظایف و موضوعاتی است که از سوی شورای عالی و هیات‌مدیره برای کارگروه در نظر گرفته شده است. وی درباره کارنامه کاری این کارگروه عنوان کرد: نخستین دوره کارگروه تخصصی در سال ۱۳۷۰ تشکیل شد و ۲۴ سال از فعالیت این کارگروه می‌گذرد. درحالی که این کارگروه تخصصی ۶ دوره فعالیتی نداشته و تعطیل بوده است. رییس کارگروه تخصصی کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده مهندسی معدن دانشگاه تهران افزود: با وجود وظایف تعیین شده در این کارگروه‌ها، عملکرد موفقی نداشتیم که شاید به‌دلیل نبود همکاری و مشارکت فارغ‌التحصیلان دانشگاه با این کارگروه باشد. به گفته وی، هدف از برگزاری همایش چالش‌های اشتغال در بخش معدن، آسیب‌شناسی اشتغال است زیرا سازمان و نهادهای بسیاری مانند وزارت علوم، کارفرمایان بخش دولتی و خصوصی و... در بخش معدن با این مسئله مواجه هستند. در واقع همفکری و ارائه راهکارهای جدید از سوی مسئولان می‌تواند گره کوچکی از مشکلات این بخش باز کند.

معدن، موتور محرکه صنعت
معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران نیز به‌عنوان یکی از افراد حاضر در این همایش گفت: به اعتقاد من معدن موتور محرکه صنعت است و این رشته برای سایر علوم نیز ایجاد اشتغال می‌کند. بهروز برنا با بیان اینکه چهره منطقه با معدن تغییر می‌کند در ادامه اظهار کرد: در دنیا دو کمربند وجود دارد که بیش از ۸۵درصد ذخایر معدنی را در خود جای داده‌اند. ایران نیز روی یکی از این کمربندها (آلپ- هیمالیا) واقع شده و در نتیجه مجموعه‌ای از مواد معدنی که در جدول مندلیف تعریف شده را برای ایران به ارمغان آورده است. به گفته وی، ایران به‌دلیل دسترسی به آب‌های آزاد و انرژی ارزان دارای مزیت بسیاری در بخش معدن است. معاون اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران با اشاره به اینکه فعالیت در بخش معدن ایران بسیار جزیره‌ای است اظهار کرد: باید این نوع عملکرد در کشور تغییر کند و ۴ حلقه موجود در معدن، هماهنگ با یکدیگر کار کنند. به گفته وی نگاه موجود به بخش معدن، نگاه درستی نیست زیرا برخی گمان می‌کنند معدن تنها هزینه است. باید این نگاه تغییر کند تا بتوانیم مشکلات موجود در این بخش را حل کنیم و در آینده پاسخگوی نیاز نسل جوان در این بخش باشیم. در ادامه این میزگرد، پرسش و پاسخ بین دانشجویان و سخنرانان این همایش انجام شد. در زمینه نبود فضای کاری برای فارغ‌التحصیلان رشته معدن نظرات مختلفی از سوی دانشجویان داده شد. دانشجویان معتقد بودند تفاوت بین نیاز صنعت و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از مهم‌ترین دلایلی است که منجر به بیکاری فارغ‌التحصیلان می‌شود. همچنین دانشجویان پیشنهاد دادند هنگام یادگیری مباحث تئوریک در دانشگاه وارد پروژه‌های معدنی و از نزدیک با فعالیت‌های معدنکاری آشنا شوند که این کار می‌تواند از طریق همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان انجام شود.

ضرورت وجود دانش فنی برای اداره معادن
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز که یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود مسئله اشتغال را بسیار مهم دانست و اظهار کرد: اشتغال باید از دوجنبه دانشگاه و صنعت مورد بررسی قرار گیرد. به این ترتیب زمانی که فارغ‌التحصیلان وارد صنعت می‌شوند باید با وظایف خود آشنا باشند و از سویی دیگر انتظار صنعت از فارغ‌التحصیلان مشخص شده باشد. هرمز ناصرنیا که پیشینه ریاست سازمان نظام مهندسی معدن کشور را نیز در کارنامه خود دارد در ادامه گفت: تلاش ما در سازمان نظام مهندسی معدن بر این بود که حداقل یک مهندس معدن(مسئول فنی) در فعالیت‌های معدنی حضور داشته باشد. در واقع هدف از این کار تنها ایجاد اشتغال نبود بلکه سعی کردیم فعالیت‌های معدنی به طور مهندسی انجام شود. وی با اشاره به اینکه بیشتر بخش‌های معدنی در سال‌های گذشته فاقد دانش فنی لازم برای اداره معدن بودند، افزود: با سازوکاری که برقرار شد این شرایط بهبود یافت؛ البته هنوز از نقطه ایده‌آل فاصله داریم. به طور نمونه جبهه‌کار معادن سنگ محلات حدود ۷۰متر بود اما در دو سال گذشته با اصلاحاتی که انجام شد اکنون ارتفاع جبهه‌کارها به حدود ۸ متر رسیده است. به گفته ناصرنیا برخی معدنداران بر این باورند که وجود مهندس معدن به معنای اتلاف پول است که این تفکر درست نیست البته بخشی از این تفکر به این موضوع باز می‌شود که برنامه‌های دانشگاهی ما خیلی کاربردی نیست. مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مهندسان معادن کارآیی بسیاری در معادن دارند و می‌توانند باعث افزایش سودآوری شوند یا قیمت تمام‌شده و میزان حوادث در معادن را کاهش دهند. به گفته وی حدود ۴۰ سال پیش توجه بیشتری نسبت به مهندسان معدن وجود داشت. به طور نمونه در معدن انگوران تعدادی از نیروهایی که استخدام می‌شدند برای آموزش به انگلستان می‌رفتند. اما اکنون در معادن بزرگ این نگرانی وجود ندارد که اگر مهندس معدنی بازنشسته شد چه شخصی جایگزین او شود. ناصرنیا آموزش مهندسان معدنی را حائز اهمیت دانست و گفت: این آموزش می‌تواند ازسوی متخصصان باتجربه انجام شود. یکی از مشکلات عمده کشور ما این است که ضرورتی در این انتقال تجربه حس نمی‌شود و تجربه به خوبی منتقل نمی‌شود درحالی‌که این موضوع از تحصیلات دانشگاهی مهم‌تر است.

برگزاری چهارمین همایش ملی معادن روباز در اردیبهشت ۹۶
چهارمین همایش ملی معادن روباز از ۲۴ تا ۲۷اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار می‌شود. به گزارش معدن ۲۴، پیرو استقبال متخصصان و اندیشمندان محترم از برگزاری «سومین همایش ملی معادن روباز» در اردیبهشت ۱۳۹۴، بخش مهندسی معدن دانشگاه شهید باهنر کرمان با همکاری شرکت ملی صنایع مس ایران و انجمن مکانیک سنگ ایران، «چهارمین همایش ملی معادن روباز» را ۲۴ تا ۲۷اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار می‌کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family