• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: آمار 50 شرکت بزرگ معدنی جهان در فصل نخست سال 2017 منتشر شد که شرکت‌های BHP بیلیتون، ریوتینتو و گلنکور به‌ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفتند، دو شرکت ابتدای لیست متعلق به استرالیا است. بررسی آمار نشان می‌دهد که کشورهای چین، کانادا و استرالیا دارای بیشترین شرکت‌های معدنی برتر هستند. بین حوزه‌های کاری شرکت‌های معدنی حاضر، گروه مواد معدنی مختلف، با سهم 34 درصدی در رتبه نخست، پس از آن فلزات گران‌بها و پایه در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

به گزارش اخبار فلزات، بر اساس رتبه‌بندی سه ماه نخست سال 2017 از منابعی همانند MINING.com  و IntelligenceMine که در هفته جاری منتشر شد، 50 شرکت معدنی به‌عنوان برترین‌های این حوزه معرفی شدند. در این رتبه‌بندی شرکت‌های BHP بیلیتون، ریوتینتو و گلنکور به‌ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم قرار گرفتند. سرمایه بازار این 3 شرکت نخست به ترتیب معادل 90.67، 74.04 و 55.98 میلیارد دلار است که هر یک درصد تغییرات بسیار مثبتی داشته‌اند.

در نمودار 1، نام 10 شرکت نخست این لیست به‌همراه میزان سرمایه بازار و درصد تغییرات آن‌ها در طول یک سال گذشته نشان داده شده است. همان‌طور که از این نمودار پیداست 70 درصد از این 10 شرکت، تغییرات مثبت بیش از 30 درصد را سپری کرده‌اند که مثبت‌ترین و بیشترین آن‌ها متعلق به شرکت گلنکور سوئیس است که به استخراج مواد معدنی مختلف می‌پردازد. طبق این گزارش، ارزش تمام این 50 شرکت، معادل 842 میلیارد دلار است.

                             
 
همان‌طور که در نمودار 2 نیز مشاهده می‌شود، در لیست 50 شرکت معدنی برتر منتشر شده، شرکت‌هایی که به استخراج مواد معدنی متنوع می‌پردازند، همانند ریوتینتو، BHP بیلیتون، گلنکور و... بیشترین سهم (یعنی درمجموع 34 درصد) را به‌خود اختصاص داده‌اند و فلزات گران‌بها و فلزات پایه هر یک با درصدهای 20 و 18 در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. عناصر خاکی و الماس نیز، کمترین سهم را به‌خود اختصاص داده‌اند. نام 10 شرکت‌ برتر فعال در حوزه‌های معدنی یاد شده در جدول زیر قید شده است. لازم به ذکر است که مواد معدنی متنوعی نیز که بیشترین درصد را در بر گرفته‌اند، شامل سنگ آهن، آلومینیوم، مس، زغال سنگ، الماس، سرب، روی، نیکل، طلا و دیگر کانی‌های صنعتی همانند دی‌اکسید تیتانیم، بورات‌ها، اورانیم، نمک و... است.

                               

                              
 
یکی از دیگر از نکات برجسته در لیست 50 شرکت برتر معدنی، سهم کشورهای مالک این شرکت‌ها است که نشانگر قدرت معدنی و سهم آن‌ها در استخراج معادن دنیا و عرضه محصولات معدنی است. در نمودار 3، سهم درصد کشورهای برتر حاضر در لیست 50 شرکت معدنی دنیا نشان داده شده است. سایر کشورها، هر کدام سهمی در حدود یک درصد را دارا هستند. همان‌طور که از نمودار 3 پیدا است، چین، کانادا و استرالیا به‌ترتیب بیشترین سهم را در بین 50 شرکت معدنی برتر برخوردار هستند و درصد سهم هر یک نیز به‌ترتیب معادل 20، 18 و 10 درصد است. نکته قابل توجه این است که در کنار کشورهای معدنی مطرح، نام عربستان سعودی نیز به چشم می‌خورد و شرکت Ma'aden این کشور موفق به کسب رتبه 20 در این لیست شده است. از این‌رو قابل تامل است که کشوری نظیر ایران با وجود برخورداری از معادن غنی از مواد معدنی و به تعبیر فعالین این حوزه، برخوردار از کلکسیون متنوع مواد معدنی، چرا شرکتی موفق و برتر در بین کشورهای معدنی جهان ندارد؟

                            
 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family