• آخرین های معدن
  • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در تشریح مشکلات بخش معدن وصنایع معدنی اظهار داشت: بدلیل نبود اطلاعات پایه زمین شناسی که برپایه اکتشاف بدست می آید، بخش معدن با مشکل روبروست؛ با این حال گام هایی نیز برداشته ایم اما تا وضع ایده آل فاصله زیادی وجود دارد.

به گزارش اخبار فلزات، جعفر سرقینی در تشریح مشکلات بخش معدن وصنایع معدنی اظهار داشت: بدلیل نبود اطلاعات پایه زمین شناسی که برپایه اکتشاف بدست می آید، بخش معدن با مشکل روبروست؛ با این حال گام هایی نیز برداشته ایم اما تا وضع ایده آل فاصله زیادی وجود دارد. وی به استقبال ایران از همکاری فعالان این بخش اشاره کرد و گفت: می توان در قالب های مختلف در این زمینه با کشورهای خارجی فعالیت کرد. سرقینی افزود: سرمایه گذار در بحث اکتشاف انتظار ریسک را نیز دارد، اما با تهیه اطلاعات پایه می توان میزان ریسک را کاهش داد. معاون امور معادن وصنایع معدنی اضافه کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، تا پایان امسال میزان ژئوفیزیک هوایی به 370 هزار کیلومتر خطی می رسد و این درحالی است که تا پیش از سال 1392 ( پیش از شروع به کار دولت یازدهم ) در مجموع 150 هزار کیلومتر خطی عملیات ژئو فیزیک هوایی صورت گرفت. وی خاطرنشان ساخت: پیش بینی شده تا پایان برنامه ششم توسعه کشور میزان ژئوفیزیک هوایی به یک میلیون کیلومتر خطی برسد.

سرقینی ادامه داد: پهنه های معدنی گسترده و بزرگترین آن وسعتی 40 هزار کیلومتر مربعی دارد و کوچکترین آن به یک هزار کیلومتر مربع می رسد و بابت فعالیت اکتشافی هزینه ای مطالبه نمی شود، چنانچه در اکتشاف به ذخایر فلزی رسید، به مکتشف تعلق دارد و این امتیاز برای بخش خصوصی و خارجی فراهم آمده و از حضور هریک، استقبال می شود. وی افزود: پهنه های اکتشافی کشور در سال 1392 تعریف و از همه سرمایه گذاران دعوت شد تا در این زمینه مشارکت کنند، اما شرکت های دولتی و نیمه دولتی آمدند، درحالی که بخش خصوصی نزدیک 10 درصد از این امر استقبال کرد و در واقع در این زمینه بی میلی نشان دادند. سرقینی، شکل نگرفتن شرکت های مشاوره ای بزرگ در بخش معدن را از ضعف های این عرصه دانست و اظهار داشت: واقعیت اینکه اکنون اینگونه شرکت ها از نظر کیفیت و سطح سرزمین در کشورمان تناسب ندارد؛ به طور نمونه، تا زمانی که در معدن مس سونگون (آذربایجان شرقی) کارها به دست مشاور خارجی با تجربه سپرده نشده بود، کارها درهم و نقشه راه مشخص نشده بود.

وی تاکید کرد: امروز ایران دارنده بزرگترین پروژه معدنی و یا یکی از پنج پروژه بزرگ در منطقه منا ( خاورمیانه و شمال آفریقا) است و براساس آن 35 میلیون تن ظرفیت جدید در زمینه کنسانتره و گندله ایجاد می شود که سهم هریک 17.5 میلیون تن پیش بینی شده، اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد، فقدان نقشه مشخص است که از روز نخست برای آب، برق، گاز و ... برآورد لازم نشده بود. سرقینی تصریح کرد: هزینه های پیمانکاری در ایران بسیار بالاست بطوری که طبق برآوردهای انجام شده، 1.5 برابر شرکت های غربی است. به اعتقاد این مقام مسئول، ضرورت دارد نسبت به تشویق شرکت های مشاور بخش معدن اقدام شود تا آنها توانمندی خود را ارتقا دهند. معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، فقدان تشکیل سرمایه در بخش معدن را از ضعف های این بخش دانست و گفت: بدلیل اینکه پیش از انقلاب، پروانه های معدنی برای دوره های سه تا پنج ساله بود، انگیزه برای بخش خصوصی فراهم نشد، اما از سال 1377 طول مدت دوام پروانه های معدنی به 25 سال ارتقا یافت؛ مگر آنکه ذخیره معدنی کم باشد و دوره پنج تا 10 سال تعیین شود.

سرقینی خاطرنشان ساخت: یکی از مشکلات مشهود در بخش معدن کشور، سرمایه گذاری نکردن بخش دولتی در معادن است، بگونه ای که با وجود استخراج 100 میلیون تن سنگ آهن خام در معدن سنگان، از سرمایه گذاری کوچک در این معدن دریغ شده، درحالی که بخش خصوصی بیش از درآمد خود در معادن تحت پوشش خود هزینه می کند. وی گفت: نیمه سال 1392 هنگام روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، میزان عوارض صادرات سنگ آهن خام صفر درصد، کنسانتره 30 و گندله 35 درصد بود؛ در واقع این چرخه معیوب نشان داد که روی سنگ آهن خام عوارض نبسته ایم اما از کنسانتره و گندله مطالبه کردیم که دولت یازدهم عوارض کنسانتره صادراتی را به صفر رساند و گندله نیز تا پایان امسال به صفر می رسد. معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت افزود: بررسی ها نشان می دهد کل زنجیره ایجاد شده فولاد تا شهریور 1392 به میزان 125 میلیون تن بود که بخش نَورد نیز در آن قرار داشت؛ تا پایان سال گذشته به این رقم 35 میلیون تن افزوده شد که به 160 میلیون تن رسید و امسال 25 میلیون تن افزوده می شود؛ برای سال آینده نیز 35 میلیون تن در نظر گرفته شده است. سرقینی ابراز امیدواری کرد، تا پایان امسال با تلاش دولت، زنجیره فولاد به تعادل برسد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family