• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

سخنگوی ایمیدرو بااشاره به سیاست پرهیزاز خام فروشی گفت: در هفته های اخیر شرکتهایی همچون فولادمبارکه درمعدن بزرگ "سنگان" کارخانه فراوری احداث کردند وتلاش درجهت تکمیل زنجیره ارزش است.

به گزارش دنیای معدن، محمد سپهر سخنگوی ایمیدرو در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «ظرفیتهای اقتصادی معادن در ایران» که به مناسبت روز صنعت و معدن به آنتن شبکه گفت و گو رفت با اشاره به صادرات غیرنفتی و بخش معدنی ایران در دو سال گذشته گفت: در سال ۹۷ بیست درصد از صادرات غیر نفتی مان مربوط به بخش معدنی بود، در سال بعد آن این رقم به ۳۳ درصد رسید.
وی افزود: الان اقتصاد ایران دیگر نفتی نیست و بخش عمده آن مربوط به پتروشیمی‌ها و صنایعی معدنی است.

*توان بالای دولت برای اکتشاف

وی با بیان اینکه اگر امروز دولت نباشد در بخش اکتشافات معدنی که فعالیتی پرریسک است، بخش خصوصی توانایی انجامش را ندارد، ادامه داد: تا اوسط سال ۹۷ میزان اکتشاف ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع بود، اما یکسال بعد به میزان اکتشافات افزوده شده و ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به اکتشافات قبلی اضافه شد. به این ترتیب الان ایمیدرو ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف انجام داده است. این موضوع به پشتوانه این بوده است که دولت در این بخش راهبری کرده است.
سپهر سپس گفت: به نظر می رسد در دوسال اخیر که فروش نفت مقدور نبوده است به سایر ظرفیت هایی که داشتیم توجه بیشتری کرده ایم.

*افزایش سرمایه گذاری در بخش معدن

سخنگوی ایمیدور به طرح این موضوع پرداخت که سرمایه گذاری هایی هم در بخش معدنی صورت گرفته است و سودی نصیب فعالان این بخش شده و برای این کار با مدیریت ایمیدرو بنگاه‌های بزرگ وارد شده اند.
سپهر افزود: میزان نقدینگی مان کم شده از سویی ظرفیت –سرمایه گذاری- خارج کشورمان هم کم شده است.
در بخش دیگری سخنگوی ایمیدرو افق بخش معدنی را روشن دانست و دلیل آن را افزایش سرمایه گذاری در این بخش عنوان کرد و به طرح این موضوع پرداخت که در بخش مس که اشتغالزایی بالایی دارد اتفاقاتی در حال رخ داد است.

*هدفگذاری ایجاد نیم میلیون شغل در سنگ های ارزشمند

وی با بیان اینکه اگر بنگاه ها کاملا خصوصی باشد هدفشان کسب سود است اما نگاه ایمیدرو توسعه ای است، در بخش دیگری ادامه داد: از شش ماه پیش فعالیت بر سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی که در آنها سهم زیادی در دنیا نداریم با همکاری خانه معدن، اتاق بازرگانی سازمانهای صمت استانی و استانداری و... شروع شده است به این منظور بازارچه های سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی را در اصفهان راه انداختیم و در مشهد هم به زودی به راه می افتد، افق مان در این بخش این است که ۵۰۰ هزار شغل ایجاد شود.
سپهر گفت: ایمیدرو فقط اکتشاف را انجام می دهد و وقتی معادن اکتشاف شد آن را به بخش خصوصی واگذار می کنیم.
وی با بیان اینکه بنگاه های بزرگ –در بخش معدنی- در بورس هستند، افزود: برنامه ای داریم تا معادن کوچک مقیاس هم به بورس وارد شوند، این یکی از دستورالعمل های مان است.
سخنگوی ایمیدرو با بیان اینکه معتقدیم واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی که اتفاق افتاده است موفق نبوده است، به طرح این موضوع پرداخت که از این واگذاری‌ها بسیاری ناراضی هستند.

*خام فروشی نداریم!

سپهر در بخش دیگری خاطر نشان کرد: در بخش ایمیدرو و معادن آن خام فروشی نداریم، در هفته های اخیر در سنگان که معدن بزرگ ماست چندین کارخانه فراوری سنگ آهن، گندله سازی، کنسانتره سازی وجود دارد. شرکت های همچون فولاد مبارکه در این مناطق کارخانه فراوری زده اند و تلاش این است که زنجیره تکمیل شود.
وی با بیان اینکه در بخش های مختلف همچون مس، فولاد در سال گذشته افزایش صادرات رخ داده است، ادامه داد: هنوز تا نقطه مطلوب فاصله داریم. البته توجه به صنایع معدنی که طی چند سال اخیر شروع شده است خوب است.
سپهر با بیان توضیحاتی درباره سیاست‌های ایمیدرو درباره معدن مهدی آباد که معدن بزرگ روی در جهان است، به طرح این موضوع پرداخت که راهبری را ایمیدرو انجام می دهد و کار را بخش خصوصی دنبال می کند.

*ایمیدرو زیر ساخت‌ها را دنبال می‌کند

وی افزود: هدف مان این است که تسهیل گری انجام دهیم و قوانین را برای صادرات اصلاح کنیم. برای واردات مواد خام مورد نیاز معدن کاران هم کارهای حمایتی انجام دهیم، در ایمیدرو بحث های زیرساختی را دنبال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه در بررسی این موضوع که چه ذخایری داریم هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم، افزود: عمده معادن مان روباز است اما امسال داریم اکتشاف عمقی را دنبال می کنیم. امیدواریم سهم بخش معدنی –در اقتصاد- افزایش پیدا کند. البته طی دو سال اخیر علی رغم تحریم ها شرایط خوبی رخ داده است.
در بخش پایانی سخنگوی ایمیدرو با اشاره به اینکه این مجموعه در ۸۲ شهرستان سرمایه گذاری کرده است، ادامه داد: این سرمایه گذاری می‌تواند در محرومیت زدایی موثر باشد. همچنین امسال قرار است طرح هایی افتتاح شود که به صادرات محصول نهایی کمک می‌کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family