• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: با پیاده‌سازی داشبورد مدیریت پروژه، وضعیت طرح‌های توسعه‌ای ایمیدرو شفاف شده و به صورت فرآیندی عمل می‌کنند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، خداداد غریب پور در جلسه داشبورد مدیریت پروژه با بیان این مطلب اظهار داشت: از اواخر سال 97، به دلیل چالش‌های پیش روی طرح‌های توسعه ای ایمیدرو، ضرورت حاکم شدن مدیریت پروژه احساس شد. وی افزود: در داشبورد مدیریت پروژه، ایمیدرو همچون سر در سیستم بدن انسان است که تصمیم سازی ها در طرح های توسعه ای پیش رو را فرماندهی می‌کند و سایر بخش‌ها نیز به صورت یک فرآیند منظم، فعالیت های خود را انجام می دهند. ایجاد وحدت رویه در کار رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه موفقیت این سازمان در گرو موفقیت در همه جنبه هاست، تصریح کرد: در کنار اکتشاف، سرمایه گذاری و اجرای پروژه‌ها، پایش طرح‌ها باید به صورت مرتب انجام شود تا امور به خوبی پیش رود. در این میان، دیجیتالی شدن سیستم در همه بخش ها، ضروری است. وی افزود: ایمیدرو باید نیروی رانش خود را درون خود تربیت کند و کارها به فرآیند تبدیل شود و در یک فرهنگ سازمانی، فعالیت‌ها به صورت خودکار پیش رود. در سامانه داشبورد مدیریت پروژه، وحدت رویه ایجاد می شود و نهادهای نظارتی نیز براساس این سامانه پیش خواهند رفت. غریب پور با اشاره به اینکه داشبورد مدیریت پروژه، اقدام ارزشمند صورت گرفته در ایمیدرو است، گفت: در اجرای این طرح، همه همکاران در ستاد ایمیدرو و شرکت‌های تابعه مشارکت کرده و اطلاعات لازم را برای ثبت در این سامانه، ارائه داده اند. وی افزود: سیستم مذکور پس از دریافت نقطه نظرات و انجام اصلاحات احتمالی، پیاده سازی می‌شود. اطلاعات طرح‌ها به تفکیک استان‌ها سجاد شکوهیار، مشاور معاونت توانمندسازی ایمیدرو در این جلسه با اشاره به اینکه سامانه داشبورد مدیریت پروژه با هدف گزارش دهی صحیح مدیران این سازمان، طی 3 ماه طراحی شد، گفت: در این سامانه، به صورت یکپارچه همه اطلاعات مورد نیاز طرح های توسعه ای ایمیدرو به تفکیک استان‌ها درج شده است. وی ادامه داد: مهمترین مزیت این سامانه، امکان اصلاح اطلاعات طرح هاست که در هر زنجیره به صورت جداگانه آمده است. شکوهیار با اشاره به اینکه مدیریت پروژه در ایمیدرو در 2 بخش «پیاده سازی نظام مدیریت پروژه» و «طراحی داشبورد مدیریت پروژه» انجام شده است، بیان داشت: در سال گذشته، پروژه فاز شناخت پیاده سازی نظام مدیریت پروژه طی مدت 4 ماه با هدف بررسی وضعیت فعلی نظام مدیریت پروژه سازمان و با نظارت تخصصی انجمن مدیریت پروژه ایران انجام شد. وی افزود: فاز مذکور در 3 سطح پورتفولیو، طرح و پروژه و در سه بعد کارکنان، ساختار و فرآیندهای مدیریت پروژه و تکنولوژی صورت گرفت. مشاور معاونت توانمندسازی ایمیدرو با اشاره به طراحی داشبورد مدیریت پروژه در این سازمان گفت: برای پیاده سازی سیستم مدیریت پروژه، در فاز نخست روش‌های اجرایی، دستورالعمل ها، فرم ها و فلوچارت مربوطه طراحی شده و سیستم مکانیزه مختص آن، با فاصله زمانی و منطبق بر اسناد تهیه شده، طراحی و پیاده سازی خواهد شد. وی ادامه داد: با هدف برطرف کردن نیازهای اطلاعاتی سازمان و در دسترس بودن اطلاعات به روز و گزارش‌های مدیریتی از پروژه‌ها، داشبورد مدیریتی پروژه‌های جاری سازمان و شرکت‌های زیرمجموعه، طراحی و تهیه شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family