• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در صورت تمایل بخش خصوصی، ایمیدرو طرح های اکتشافی را واگذار می کند یا مشارکت خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات علی اصغر زاده مدیر اکتشاف ایمیدرو با بیان این مطلب به جایگاه معدنی ایران اشاره و تصریح کرد: کمربند متالوژنی تتیان جهان که از کشورهای اروپای شرقی تا پاکستان، مالزی و اندونزی ادامه دارد و ایران در آن واقع شده، از نظر بار معدنی، بسیار غنی است. وی ادامه داد: در این کمربند، بیش از 15 معدن بزرگ در کلاس جهانی کشف شده و در ایران نیز علاوه بر 3 معدن بزرگ، معادن کوچک بسیاری نیز اکتشاف شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است. با این حال، ظرفیت اکتشافات در این کمربند با مسیر کمربند شمال غربی، جنوب شرقی با طول بیش از 2 هزار کیلومتر در ایران بسیار بالاست و فرصت های بی شماری برای سرمایه گذاری وجود دارد. رئیس اکتشاف ایمیدرو با اشاره به ذخایر قطعی فلزات در ایران خاطرنشان کرد: میزان ذخیره سنگ آهن 2.7 میلیارد تن (یک درصد جهانی)، کانسار مس 2.6 میلیارد تن (4 درصد جهانی)، روی 200 میلیون تن (10 درصد جهانی)، باریت 113 میلیون تن (29 درصد جهانی) و کانسار طلا 500 میلیون تن (نیم درصد جهان) است. وی افزود: در بخش تولید مواد معدنی در گچ رتبه دوم جهانی، باریت رتبه ششم جهانی، فلدسپار رتبه هفتم جهانی، سیمان رتبه هفتم جهانی، مولیبدن رتبه نهم جهانی، سنگ آهن رتبه یازدهم جهانی و فولاد خام رتبه چهاردهم جهانی هستیم.

اصغر زاده با بیان اینکه اکتشاف موتور محرکه بخش معدن و صنایع معدنی است، گفت: برنامه ریزی شده برای سال 2025 میلادی، تولید آلومینیوم از 400 هزار تن به 1.5 میلیون تن، سیمان از 66 میلیون تن به 120 میلیون تن، کاتد مس از 194 هزار تن به 800 هزار تن، طلا از 3300 کیلوگرم به 10 هزار کیلوگرم، سنگ آهن محتوا از 23.7 میلیون تن به 66.2 میلیون تن، فولاد خام از 17 میلیون تن به 55 میلیون تن و روی از 142 هزار تن به 300 هزار تن برسد. وی ادامه داد: از این رو، از اوایل سال 93، برنامه اکتشاف 250 هزار کیلومتر مربع آغاز شده و درصدد هستیم معادن جدید اکتشافی کرده و با افزایش ذخایر مواد معدنی و تامین مواد اولیه صنایع معدنی، برنامه چشم انداز 2025 تولید محصولات معدنی را محقق کنیم. به گفته مدیر اکتشاف ایمیدرو، در برنامه اکتشاف، پهنه های مختلفی مورد اکتشاف قرار گرفته که از جمله آن، پهنه جازموریان در جنوب ایران است که در آن، 15 ناحیه مستعد شناسایی شده و فلزاتی نظیر آهن، طلا، مس و سرب و روی دارد. در این پهنه، در مرحله حفاری های شناسایی هستیم. وی افزود: در پهنه بیجار (غرب کشور) 12 ناحیه مستعد شناسایی شده که در آن مس، آهن، طلا و سرب و روی دیده شده و برای اجرای فعالیت های اکتشافی، شرکت مشترکی بین بخش خصوصی و ایمیدرو تشکیل شده است و تیم های بخش خصوصی مشغول کارند. وی ادامه داد: پهنه ایران مرکزی با 38 هزار و 500 کیلومتر مربع است که در آن، 108 آنومالی تشخیص داده شده و در 13 بلوک دسته بندی شده اند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family