• آخرین های معدن
  • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: نشست مشترکی میان اعضای کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و کمیسیون معدن استان یزد برگزار شد. در این جلسه که به میزبانی کمیسیون معدن یزد و در این استان برگزار شد؛ دکتر بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر در استراتژی های کلان کشور صادرات سنگ آهن پذیرفته شده نیست، چرا وزارت صنعت، معدن و تجارت، چنین حجمی از مجوزها را برای اکتشاف، استخراج و تولید این ماده معدنی، صادر کرده است؟
 به گزارش اخبار فلزات، در این نشست، دکتر شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: تغییر و ناهماهنگی در تدوین استراتژی‌های کلان کشور، سرمایه گذاران در حلقه های ابتدایی زنجیره تولید را متضرر می‌کند. این دست ناهماهنگی‌ها در طول سالیان گذشته، از علاقه به فعالیت در حوزه اکتشاف و توسعه معادن کاسته است. بدون شک با تداوم این روند ناهماهنگ، تامین سنگ آهن در آینده به دغدغه‌ای برای کشور بدل خواهد شد.

شکوری از معدن اسمالون به‌عنوان نمونه‌ای موفق از مدیریت در معادن سنگ آهن نام برد. مدیریت صحیح موجب شده است که این معدن با وجودی که از ذخیره کمتر از 20 درصد برخوردار است، اما همچنان موفق و اقتصادی عمل کند. در حال حاضر فاز نخست کنسانتره‌سازی اسمالون فعالیت می‌کند و واحد دوم آن نیز در دی ماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد. وی افزود: ارزش فرآوری سنگ آهن این معدن در قیاس با عیار سایر معادن سنگ آهن کشور روشن می‌شود. گفتنی است، باطله معادن سنگ آهن بزرگی چون چادرملو، گل گهر و .... عیار بالاتری از ذخیره این معدن دارند. بدون شک، این بهره‌وری با مدیریت صحیح محقق شده است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران افزود: معدن سرب و روی مهدی آباد، نمونه موفقی از واگذاری به بخش خصوصی و مدیریت معدنی است. در اداره این معدن، اهدافی چون تشکیل کنسرسیوم و انتقال مدیریت به بخش خصوصی، محقق شد.

ارزش خصوصی سازی انجام گرفته در کشور طی سالیان گذشته، بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود. اما از این رقم، حدود ۵۰ درصد آن به واحدهای خصولتی تعلق دارد. سهم قابل توجهی از آن نیز در قالب رد دیون و سهام عدالت اجرایی شده است. در عین واگذاری‌های انجام گرفته به بخش خصوصی، بدنه دولت چندین برابر بزرگتر شده است. در نتیجه می‌توان گفت که خصوصی سازی با اثرات مثبت کافی، همراه نبوده است. بر همین اساس نیز می‌توان گفت که ما متاسفانه کشور را گران اداره می‌کنیم و درنتیجه بودجه‌ای برای اجرای اقدامات عمرانی باقی نمی‌ماند.

۳۰ درصد از ذخایر معدنی بزرگ کشور در استان یزد واقع شده‌اند

در ادامه این نشست، امیرحسین حیدرزاده، عضو کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و یزد از ویژگی‌های این استان در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت. وی افزود: حدود ۳۰ درصد از ذخایر معدنی بزرگ کشور در استان یزد واقع شده اند. عمده ذخایر بزرگ یزد شامل فسفات، سرب و روی هستند و در کلاس جهانی قرار دارند. البته باید خاطرنشان ساخت که سهم قابل توجهی از معادن این استان، در مقیاس کوچک و متوسط هستند و سهم قابل توجهی در اشتغالزایی دارند.

حیدرزاده  افزود: در یزد برای نخستین بار، واحدی برای تولید کاغذ از سنگ آهن احداث شده است. این تولید، جز صنایع سبز شناخته میشود. سهم مصرفی آب بسیار کمی دارد و آلایندگی آن به مراتب کمتر از سایر روش های ساخت کاغذ است.

وی ادامه داد: با توجه به وجود معادن قدیمی در یزد به ویژه شهر بافق، پدیده ژئوتوریسم، با جدیت در این استان، پیگیری می شود. سنگ‌های تزئینی از مهمترین ذخایر معدنی این استان به شمار می‌روند. این معادن اغلب کوچک و متوسط هستند و با چالش های متعددی روبرو هستند که عبارتند از: تجهیزات و ماشین آلات مصرفی این معادن، قدیمی هستند. بانک‌ها، پروانه بهره‌برداری این معادن را به عنوان تضمین قبول نمی‌کنند و درنتیجه امکان دریافت تسهیلات برای آن‌ها وجود ندارد. به‌علاوه معارضین محلی، مشکلات متعددی را در مسیر این تولیدکنندگان پدید می‌آورند.

خواستار اعمال تعرفه بر صادرات کنسانتره روی از کشور هستیم

محمد حیدرزاده، مدیرعامل ذوب روی بافق گفت: خواستار اعمال تعرفه بر صادرات کنسانتره روی از کشور هستیم. کارخانه ذوب روی بافق، برمبنای نزدیکی به معادن مهدی آباد، کوشک، باما و معدن خمین، برپایه استفاده از کنسانتره سولفیدی احداث شده است. اما در حال حاضر این واحد تنها با نیمی از ظرفیت خود فعالیت می‌کند؛ چراکه با کمبود خوراک مواجه است. این کمبود برای شرکت ذوب روی بافق در حالی است که، معدن کوشک، در ۸۰ کیلومتری آن واقع است و کنسانتره خود را صادر می‌کند. حال امید می‌رود که با بهره‌برداری هرچه سریع‌تر معدن مهدی‌آباد، کمبود کنسانتره مورد نیاز ما مرتفع شود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family