• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

شهرستان تویسرکان علاوه بر برخورداری از طبیعت، اقلیم و آب و هوایی دلپذیر و مسحورکننده و آثار متعدد تاریخی و فرهنگی از معادن غنی نیز برخوردار است که البته عایدی خاصی از آنها نصیبش نمی‌شود!

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، به گفته رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت تویسرکان در حال حاضر از مجموع 13 معدنی که دارای پروانه معتبر هستند، هفت معدن در شهرستان تویسرکان فعالیت می‌کنندکه استخراج‌های معدنی آنها به بیرون از تویسرکان منتقل می‌شود.

روانبخش نورعلیئی در اظهارات خود به این نکته اشاره می کند که روال کار استخراج از معادن در سراسر نقاط کشور به این ترتیب است که معادن در شهرهای مختلف توسط دولت به مزایده گذاشته می‌شوند و پس از بررسی فنی و اهلیت سرمایه گذار و با نظر منابع طبیعی، پروانه فعالیت به افراد واجد شرایط داده می‌شود.

وی این رویه را که از معادن شهرستان تویسرکان عایدی مالی خاصی نصیب شهرستان نمی شود را یک روال کشوری دانست و تاکید کرد که منابع مالی حاصل از استخراج معادن در سراسر کشور به خزانه دولت واریز و این مبالغ صرف امور عمرانی عمومی می شوند و روستاهایی که معادن در آنها قرار دارد از خدمات عمومی مانند زیر ساخت های رفاهی البته تا حد مشخصی برخوردار می شوند.

در عین حال بخشی از مردم تویسرکان معتقدند که ذخیره های معدنی با ارزش و گرانب های تویسرکان به راحتی و توسط بهره برداران غیر بومی استخراج شده و به بیرون از تویسرکان انتقال داده می‌شوند.

مردم و برخی کارشناسان بر این باورند که باید زمینه فرآوری بخشی از ذخیره های معدنی تویسرکان مانند سنگ گرانیت مشکی و خاکستری که بازار خوبی دارند در خود شهرستان ایجاد شود تا هم سبب ساز ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جویندگان کار در تویسرکان شود و هم عایدات مالی آن به خارج از شهرستان نرود.

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت تویسرکان اظهار داشت: برآورد مجموع ذخیره های معدنی شهرستان تویسرکان حدود 17 میلیون تن است که عمده آن شامل گرانیت مشکی و خاکستری، لاشه های آهکی و دولومیت می‌شود.

اعتبارات موردنیاز آسفالت جاده دسترسی معادن مهاباد باید ابلاغ شود300 میلیارد ریال در محدوده اکتشافی معادن "تفتان" سرمایه گذاری می شودعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: مردم رودبار هیچ منفعتی از معادن منطقه خود ندارند

روانبخش نورعلیئی افزود: از مجموع هفت معدن فعال در شهرستان تویسرکان، سرمایه گذاران و استخراج کنندگان پنج معدن تویسرکانی هستند و مابقی از نقاط دیگر کشور پروانه فعالیت خود را از وزارت صنعت، معدن و تجارت دریافت کرده‌اند.

وی بیان کرد: حدود 100 نفر نیروی کار در هفت معدن فعال تویسرکان مشغول به کار هستند که اکثر آنها افراد غیر بومی هستند که یکی از مهمترین دلایل غیر بومی بودن نیروهای کار این معادن، شرایط سخت کار در معدن و امتناع نیروهای کار تویسرکان از کار در آنها است.

گرچه سرمایه گذاری در حوزه فرآوری مواد و سنگ های معدنی به اعتبارات مالی زیادی نیاز دارد اما اگر واحدهای فرآوری مواد معدنی تویسرکان در این شهرستان توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی فعال شوند، می‌توان از مزیت اقتصادی آنها عایدات فراوانی را نصیب بهشت غرب ایران زمین کرد.

تویسرکان بر روی خاک و زمین خود از گنجینه طبیعت سحر انگیز و دلپذیر و در زیر خاک خود از گنجینه مواد معدنی برخوردار است و بدون تردید سهم این شهرستان از دست یابی به توسعه پایدار و افزایش زیر ساخت‌های رفاهی بیش از آن چیزی است که اکنون شاهد آن هستیم.

گرچه در سال های اخیر شاهد سرمایه گذاری های صنغتی و تولیدی خوبی مانند شرکتهای تولید داروی فاران سیمی، تدبیر دارو، هگمتان دارو و مواردی از این دست بوده ایم ما به نظر می رسد می توان از معادن تویسرکان بهره وری بیشتری برای رونق و پویایی اقتصاد آن ایجاد کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family