• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

 استاندار خراسان شمالی در آستانه سفر مدیرعامل ایمیدرو به استان از مدیران استان خواست تا ظرفیت های مختلف برای فعال سازی صنایع معدنی، ایجاد بازار و صادرات و تحرک بخشیدن به صنعت خراسان شمالی را شناسایی و اعلام کنند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، محمدعلی شجاعی سفر مدیرعامل ایمیدرو به خراسان شمالی را در راستای کمک به جهش حوزه معدن استان توصیف و اظهار کرد: ورود ایمیدرو به استان با هدف فعالسازی معادن و ایجاد جهش در حوزه معدن استان است نه برای محدود کردن و یا از بین بردن جایگاه بخش خصوصی استان.

وی افزود: مواد معدنی مورد نیاز صنایع استان متعلق به آنان است و اگر یک بخش خصوصی حتی به ١٠ برابر قیمت بخواهد، معدن نباید واگذار شود چرا که دوام و ادامه فعالیت صنعت استان برایمان مهم است.

در این نشست موارد مختلف تفاهم نامه استان و با سازمان ایمدرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت و استاندار خراسان شمالی در این خصوص گفت: سازمان صمت استان ٢٠ معدن اولویت دار استان که زیرساخت ندارد و بخش خصوصی ورود نمی کند اما دارای بازار فروش و صادرات و مواد معدنی اش مورد نیاز صنعت استان است و می‌تواند موجب اشتغالزایی شود را شناسایی کند تا در سفر مدیرعامل سازمان ایمیدرو به استان اعلام شود.

وی یکی از اهداف تفاهم نامه استان با سازمان ایمیدرو را توسعه اکتشاف، شناسایی پتانسیل‌ها معدنی استان توصیف کرد و افزود: باید در سفر مدیرعامل سازمان ایمیدرو به استان برای تحقق این اهداف از سوی استان برنامه زمان بندی کامل ارائه شود.

شجاعی بر همکاری حداکثری فرمانداران اسفراین و جاجرم در اجرای تفاهم‌نامه استان با سازمان ایمیدرو همکاری تاکید کرد و افزود: در جلسه با مدیرعامل سازمان ایمیدرو گزارشی از اقدامات انتظامی، قضایی و امنیتی انجام شده توسط استان در منطقه آلبلاغ ارائه شود.

وی گفت: بررسی شود آیا ظرفیتی در استان به ویژه شهرستان‌های جاجرم و اسفراین وجود دارد که سازمان ایمیدرو برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ورود کند تا در جلسه با مدیرعامل سازمان اعلام شود.

استاندار خراسان شمالی همچنین بر جمع بندی ارائه پیشنهادات جدید برای سرمایه گذاری سازمان ایمیدور در استان تاکید کرد و افزود: در این مورد باید حتما حوزه های بانک و آب استان به خوبی دیده شود تا صنعتی تعریف نشود که امکان تامین آب نباشد.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در وضعیت فعلی مشخص کنید سازمان ایمیدرو چه حمایتی می تواند از استان داشته باشد اما در دستور کار خود ندارد را شناسایی کنید تا به مدیرعامل سازمان اعلام کنیم.

شجاعی با بیان اینکه ۳۱۶ واحد صنعتی در استان خراسان شمالی وجود دارد که بسیار کم است، افزود: ایجاد صنایع پسین و پیشین استان آنچه مربوط سازمان ایمیدرو باید در تفاهم نامه لحاظ شود تا به رونق توسعه اقتصادی استان کمک شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: مواد اولیه مصرفی مورد نیاز حوزه های ایمیدرو شناسایی شود تا مواد اولیه که در استان تولید می شود مورد استفاده آنان قرار بگیرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family