• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در بندرعباس با ۲۴ کیلومتر خطوط ریلی و امکان تخلیه و بارگیری مکانیزه مواد معدنی و فلزی نقش منحصر به فردی در تولید و صادرات فلزات دارد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، بهبود و توسعه خطوط ریلی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس سبب جهش تولید در منطقه و رونق اقتصادی می‌شود و اکنون برای نخستین بار ساخت و تعمیر قطعات دستگاه های تخلیه و بارگیری مکانیزه مواد معدنی در این منطقه با موفقیت انجام شده است.

متخصصان هرمزگانی موفق شدند حدود ۵۰ درصد نوار نقاله منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس را طراحی، بازسازی و تعمیر کنند.

این منطقه ویژه اقتصادی شامل دو دستگاه واگن برگردان (تخلیه واگن) و یک دستگاه بارگیری واگن، ۲۴ کیلومتر خطوط ریلی اختصاصی و دو دستگاه لکوموتیو اختصاصی و حدود ۳۴ کیلومتر خطوط نوار نقاله و دو دستگاه انباشت مواد معدنی (استاکر) و دو دستگاه برداشت مواد معدنی (ریکلایمر) ، حدود ۴۰ هکتار محل دپوی مواد معدنی برای انباشت مواد معدنی است .

معین الدین رازمند مدیر بهره برداری منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: اصلاح هوپر های بتنی واگن برگردان، تعمیر و تجهیز باکس‌های دامپر، اصلاح و احداث خطوط ریلی و ساخت پرشر پلیت از کار هایی بود که به همت کارشناسان این منطقه بومی سازی شد.

تعمیر،اصلاح و ساخت این قطعات سبب صرفه جویی ارزی قابل توجه و پیشرفت و تسهیل حمل مواد معدنی در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی وفلزی خلیج فارس شده است.

رازمند با اشاره به این تعمیر کف دامپر جنوبی و تعویض باکس واگن برگردان های شمالی و جنوبی افزود: کارکرد بالا سبب شکستگی دامپر ها می شد و به دلیل حجم زیاد تخلیه تنها اقدام به جوشکاری آن به صورت موقت می شد که البته هر بار تعمیر شکستگی حداقل ۵ تا ۷ روز زمان می برد و در طول سال این مشکل بیش از ۳۰ روز توقف تخلیه در پی داشت ولی به دلیل فشار تحریم ها و کاهش حجم تخلیه و بارگیری طی ماه های اخیر، کارشناسان و متخصصان منطقه ویژه از این فرصت ایجاد شده استفاده کردند و این مهم نیز به سرانجام رسید.

کاووس کریمی سرپرست واحد انتقال قدرت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت:اصلاح هوپر های بتنی واگن برگردان از اقدامات در دست انجام واحد بهره برداری منطقه ویژه است که حجم زیاد تخلیه مواد معدنی باعث خوردگی شدید و ایجاد حفره در دیوار های بتنی آنها شده بود و این موضوع سبب می‌شد مواد معدنی تخلیه شده در داخل این حفره ها جمع و با سایر مواد معدنی ترکیب شود که نارضایتی مشتریان و صاحبان کالا بخصوص کارخانه های داخلی را به همراه داشت.

تعمیرات هوپر های بتنی واگن برگردان نیاز به صرف زمان طولانی داشت که با توجه به حجم بالای عملیات تخلیه این امکان وجود نداشت،اما با صرف فعل خواستن و با همت نیرو های توانمند واحد بهره برداری و اعتماد به نیروی های جوان به درستی این هوپر ها تعمیرشد.

کریمی با اشاره به اینکه باکس های تولید داخل از نظر کیفی از نمونه خارجی کارایی بیشتری دارد، گفت:در تعمیر و تجهیز باکس‌های دامپر در دو سال اخیر توانستیم یک باکس را از صفرتا صد بسازیم و یک باکس را نیز به طور کامل بازسازی کنیم . هزینه های مجموع این دو طرح مبلغی حدود ۵۰۰ میلیون تومان برآورد می شود که اگر می خواستیم تنها یکی از این باکس‌ها را از کشور آلمان وارد کنیم حدود دو میلیارد تومان هزینه در بر داشت .


محمد بهرامی، رئیس تعمیرات مکانیک منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت و گو با خبرنگار ما ، با اشاره به ساخت قطعه پرشر پلیت به همت کارشناسان مجرب و بومی منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس گفت:این قطعه که تاثیر چشم گیری در حمل ریلی مواد معدنی دارد برای نخستین بار در کشور ساخته شد و سبب تسریع و تسهیل در حمل مواد معدنی می‌شود.

طراحی و ساخت صفحه پرشرپلیت مربوط به اسپلایس گرم (پخت محل اتصال) نوار نقاله جایگزینی بهتر و ایمن تر بجای پرشربگ ساخت آلمان شده است و پرشر پلیت ساخته شده در این مجموعه از ایمنی بالایی برخوردار است.

بهرامی افزود: اکنون با تلاش متخصصان بومی پرشر پلیت را با هزینه ای بسیار ارزان تر از نمونه خارجی با مبلغی در حدود ۲۰ الی ۲۵ میلیون تومان از مواد و متریال موجود در بازار داخلی می توان تولید کرد که از نظر هزینه نزدیک به هشت الی ده هزار یورو ارزبری داشت.


او گفت:در حال حاضر این آمادگی را داریم تا پرشرپلیت را برای سایر شرکت هایی که نیاز به این تجهیز برای اسپلایس گرم نوار نقاله دارند تولید کنیم.

رئیس تعمیرات مکانیک منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس افزود: یکی دیگر از اقداماتی که برای حمایت از تولید داخل در این مجموعه انجام شد طراحی، تغییر و بهسازی هایی در سازه های خطوط انتقال بود که این امکان را فراهم آورد تا بتوانیم از نوار های ای پی (منجیت دار) تولید داخل استفاده کنیم.


حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت و گو با خبرنگار ما گفت:بومی سازی ساخت و تعمیر قطعات در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس سبب امیدآفرینی و اعتمادسازی بیشتر در جامعه و ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی از اعمال تحریم ها می شود.

خلج طهرانی بااشاره به اینکه در عرصه های داخلی، منطقه ای و بین المللی اصلاحات و تعمیراتی اساسی بر پایه بومی سازی در این منطقه انجام شده است، گفت: یکی دیگر از طرح های مهم در دست اقدام کنترل انتشار گردوغبار ناشی از تخلیه و بارگیری است.

او افزود:در این طرح، پاشش آب یکی از مهم ترین و مؤثرترین گزینه ها برای جلوگیری از انتشار گردوغبار دپوی مواد معدنی بود که به دلیل کمبود و اهمیت بسیار بالای آب، تصمیم گرفتیم بعد از انجام آزمایش های لازم برداشت آّب خور ناشی از پساب تصفیه فاضلاب کارخانه های داخلی و پالایشگاه را با تغییرات خطوط انتقال آب و همچنین احداث مخزن ذخیره آب مستقل و احداث خطوط لوله جدید و همچنین نصب پمپ و تغییرات در پمپ انجام دهیم.


مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: تاکنون بیش از ۹۰ درصد این طرح انجام شده است و علاوه بر پاشش بر روی مواد معدنی، با احداث و تغییر در خطوط انتقال آب، از این آب برای شست و شوی تجهیزات و همچنین آبیاری بخشی از فضای سبز نیز استفاده می شود.

خلج طهرانی افزود: اصلاح و احداث خطوط ریلی به طول حدود ۱۳۵۰ متر با صرف هزینه ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان، راه اندازی کارگاه سیم پیچی موتور های الکتریکی و همچنین انجام تعمیرات انواع گیربکس‌ها در کارگاه مکانیک که تا پیش از این در بیرون از منطقه انجام می گرفت از دیگر اقدامات انجام شده دراین منطقه است.

او گفت:اکنون حدود ۱۲ هزار نفر در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مشغول به کار هستند که پیش بینی می شود طبق برنامه ریزی های انجام شده این رقم تا سال ۱۴۰۴ به بیش از ۲۰ هزار نفر برسد.

توسعه و تجهیز منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس سبب جهش تولید در این منطقه در بخش صنایع فلزی و پتروشیمی می شود که این امر سبب افزایش بهره وری و صادرات و رونق اقتصادی می‌شود.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با وسعت تقریبی ۵هزار هکتار در ۴ سایت جنوبی، میانی، شمالی و توسعه در کیلومتر ۱۳ بزرگراه شهید رجایی در غرب بندر عباس قرار گرفته است که در ۲۴ دی ماه سال ۱۳۷۶ بر اساس مصوبه هیت وزیران تاسیس شد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family