• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان استقبال از بخش خصوصی برای همکاری در اکتشافات معدنی را از رویکردهای این دستگاه اعلام کرد و گفت: معادن ناشناخته زیادی در گیلان وجود دارد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، پانته آ گیاهچی صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه انجام مطالعات زمین شناسی به ویژه در بخش فعالیت‌های معدنی از تخریب محیط زیست گیلان جلوگیری می‌کند اظهار داشت: معادن ناشناخته زیادی در گیلان وجود دارد از طرفی در سال های اخیر نیز معادن خوبی در استان شناسایی و معرفی شده است.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان این دستگاه را بازوی پژوهشی سازمان صمت خواند و عنوان کرد: طبق اصل 44 قانون اساسی امر بهره برداری معادن باید به بخش خصوصی واگذار شود و در بحث اکتشاف معدنی و شناسایی از آنجا که بسیار دشوار و هزینه بر است این سازمان تنها سازمانی است که می‌تواند اقدام به این کار کند.

گیاهچی با تأکید بر اینکه اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان بر اساس اولویت های استان و شاخصه های سازمان زمین شناسی در امر اکتشافات معدنی ورود می‌کند تصریح کرد: اگر در صورت تقاضا برای مطالعات دانش فنی آن در کشور موجود نباشد ما قراردادهایی را با شرکت های بین المللی معتبر منعقد می‌کنیم.

نماینده مردم اسفراین در مجلس: 100درصد مواد معدنی خراسان شمالی "خام فروشی" می شودخراسان جنوبی| محدوده های معدنی منجمد باید تعیین تکلیف شودتوسعه طولی شرکت های معدنی و نگاه صادراتی بخشی از مشکلات صنایع بزرگ است

وی دانشگاه زوریخ، شرکتی از استرالیا و نمونه هایی از این را از جمله تعاملات بین المللی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی برای انتقال تجربیات عملی تلقی کرد و گفت: علاوه بر این‌ها با شرکت‌های داخلی، سازمان صمت و خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان از طریق تفاهم نامه هایی که منعقد کردیم تعامل بسیار نزدیکی داریم.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان با بیان اینکه دانش فنی برای اکتشاف در سطح در کشور و استان گیلان وجود دارد اما دانش فنی در عمق بهتر است از تجربه کشورهای صاحب نام استفاده شود ابراز داشت: با توجه به پوشش گیاهی گیلان این مطالعات باعث می شود که محیط زیست استان به علت فعالیت های معدنی آسیب نبیند.

گیاهچی متفاوت بودن پوشش گیاهی کشورمان با کشورهایی مانند کانادا که در بحث دانش فنی اکتشافات معدنی دارای تجربیات فراوانی هستند را متذکر شد و اظهار داشت: انتقال دانش فنی و در کنار آن پیشبرد هدف بومی سازی این دانش امری است که در اولویت های سازمان ملی اکتشافات معدنی ایران قرار دارد.

وی تعامل و ارتباط سازمان زمین شناسی با بهره برداران معدنی و آگاهی از دغدغه‌های آنان و اهمیت صیانت از ذخایر ارزشمند معدنی را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: بر اساس برنامه ای که اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان در اختیار دارد معادن به دو بخش فلزی و غیر فلزی تقسیم بندی شده است .

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان اکتشاف معدن طلا و مس در بخش قلعه رودخان را از جمله فعالیت های امسال این اداره کل اعلام کرد و گفت: رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان هم در همین مورد اعلام کردند که از حیث بودجه ای از اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان حمایت می‌کنند.

گیاهچی با تأکید بر اینکه برای معادن غیرفلزی گیلان هم طرحی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارسال شده است خاطرنشان کرد: طبق برآوردها معادن غیرفلزی در گیلان بسیار غنی هستند مانند سنگ آهک از طرفی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان از سال 93 در امر معادن ورود کرده است.

وی استقبال اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان از بخش خصوصی برای امر اکتشافات معدنی را نیز متذکر شد و با بیان اینکه معادن ناشناخته زیادی در استان وجود دارد تصریح کرد: با توجه به شرایط ویژه ای که گیلان دارد در بحث وجود معادن غنی، درصددیم علم نانو بیولوژی را به استان بیاوریم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family