• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: معدنکاری کسب و کاری است که مدت‌ها به روش سنتی انجام می‌شد اما حالا با گونه‌های بسیار نو از فناوری‌ها راه خود را طی می‌کند، هر چند ورود اینگونه فناوری‌ها به بخش معدن ایران به دلایلی چون ارزان بودن نیروی انسانی و بزرگ‌مقیاس معادن توجیه اقتصادی ندارد.

آزمایشگاه معدنی دیجیتال در افریقای جنوبی 
 به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، شرکت معدنی «سیبانی‌استیل‌واتر» در افریقای جنوبی، یک آزمایشگاه دیجیتال معدنی برپا کرده تا به وسیله آن هدف خود را درباره آنچه «معدن در آینده» نامیده، هر چه بیشتر محقق کند. 
این آزمایشگاه با همکاری موسسه معدنی «ویتز» در دانشگاه «ویتواتزرَند» افریقای جنوبی راه‌اندازی شده و در واقع یک محیط معدنی شبیه‌سازی شده است که در ساختمان اتاق معادن و در بخش غربی دانشگاه ویتز قرار گرفته است. تجهیزات این آزمایشگاه شامل یک شفت عمودی با پلکان به علاوه یک تونل و سقف در زیرزمین است. این آزمایشگاه دربردارنده مجموعه‌ای از شبکه‌های ارتباطی و دیجیتال است تا امکان پژوهش‌های مربوط به نوآوری در معدنکاری را تسهیل کند. 
شرکت سیبانی به تازگی بودجه پروژه‌های پژوهشی خود را افزایش داده و آنگونه که شرکت و موسسه ویتز می‌گویند هدف این همکاری، ارتقای امنیت کار و همچنین رشد بازدهی آن است. 
پروفسور فرد کاوود، مدیر موسسه معدنی «ویتز» در این باره می‌گوید: افزایش ایمنی و رقابت بر سر حجم تولید و کاهش هزینه‌های مربوط به آن، اساس و پایه یک پروژه معدنی باتداوم به شمار می‌آید و نتایج برآمده از آن می‌تواند به کاهش نابرابری‌ها و فقر در جامعه به عنوان آنچه در طرح توسعه ملی کشور نیز آمده، بینجامد.

لزوم کاربرد فناوری‌های دیجیتال 
خبر مربوط به سیبانی‌استیل‌واتر، تنها نمونه‌ای از طیف گسترده شرکت‌های معدنی است که در سراسر جهان به استفاده از فناوری‌های دیجیتال در ارتقای کیفیت کاری خود روی آورده‌اند. 
در واقع این شرکت‌ها دهه‌های گذشته با یک روش مشترک در سراسر جهان پروژه‌های خود را پیش می‌بردند، اما حالا دیگر باید سازوکار خود را دیجیتالی کنند تا سرعت کارشان را همراستا با فناوری‌های روز پیش ببرند.
 این در حالی است که حرفه معدنکاری، یکی از آخرین صنایعی به شمار می‌آید که با فناوری‌های مربوط به دیجیتالی شدن تماس پیدا کرده و از آن متاثر شده است و در نتیجه چشم‌انداز این صنعت را با فناوری مجهز به سیستم‌های خودکار، تجزیه و تحلیل داده‌ها و اینترنت صنعتی درگیر کرده است. این اتفاق، این فرصت را در اختیار شرکت‌های معدنی قرار داده تا مسائل مربوط به زنجیره ارزش خود را که پیش‌تر پیچیده و حل‌نشدنی می‌نمود، حل کنند. 
چنین تکامل دیجیتالی به اینگونه شرکت‌ها فرصت می‌دهد مدل‌های کسب و کار خود را از اساس و پایه تغییر دهند، خدمات‌رسانی به مشتری‌های خود را ارتقا بخشند، از میزان هزینه‌ها در زنجیره ارزش بکاهند، امنیت فضای کار را بالا ببرند و اشکال جدیدی در کسب و کارهای خود ایجاد کنند، در حالی که در یک بازار چالشی مانند بازار مواد معدنی، ورود و در واقع انتقال به فضای دیجیتالی یک ضرورت تجاری به شمار می‌آید و شرکت‌های معدنی باید برابر با ارزشی که از کسب و کار خود انتظار دارند، فناوری‌های‌شان را ارتقا دهند. در واقع ترکیبی از عوامل، همانند نوسانات بازار، افزایش هزینه‌های پایه و تغییر تقاضای جهانی به بروز تغییرات لحظه‌ای در بخش معدن انجامیده است؛ تغییراتی که شرکت‌های معدنی را ملزم می‌کند برای رویارویی با آنها شیوه‌های کسب و کار خود را روزآمد کنند و با بکارگیری ابزار و امکانات دیجیتال و فناوری‌های مربوط به آنها از فرصت‌هایی که این فناوری‌ها در اختیار آنها قرار می‌دهند، بهره ببرند.

ایران و چالش‌های پیش رو 
در این بین اما بخش معدن ایران به دلایلی که در ذیل می‌آید، اینگونه فناوری‌ها را زیاد در خود دخالت نداده است. 
محمدرضا خالصی، دبیر کمیته علمی مهندسی معدن و مدرس مدل‌سازی و کنترل فرآیندهای فرآوری مواد معدنی در دانشگاه تربیت مدرس در این باره به صمت گفت: پیشینه استفاده از اتوماسیون در سطح معادن و کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی به اندازه معدنکاری نوین در ایران است و به ۴۰ سال می‌رسد. 
در نتیجه در ۴ دهه گذشته، این واحدها به سیستم‌های خودکار مجهز بوده‌اند و امکان صنعتی شدن یک بخش بدون اتوماسیون وجود ندارد. در واقع شبکه‌ای که خودکار است، این قابلیت را دارد که از راه دور کنترل شود. از سوی دیگر حاشیه سود صنایع معدنی به اندازه‌ای زیاد نیست که به تجهیزات رباتیک مجهز شوند. 
وی افزود: در این بین ما فاصله‌ای ۲۰ تا ۳۰ ساله با فناوری‌های مربوط به اتوماسیون و شبکه‌های خودکار داریم. به نظر من در ۲ تا ۳ دهه گذشته، تجهیزات مدرن به هر دلیلی وارد نشده‌اند. 
همچنین وجود نیروی کار ارزان در ایران از نیاز به اینگونه تجهیزات کاسته است. برای نمونه، وقتی یک راننده لودر ماهانه ۳ تا ۴ میلیون دستمزد دریافت می‌کند که برابر با حدود هزار دلار در ماه و ۱۲ هزار دلار در سال است، دیگر ورود یک ربات جایگزین که بـه‌طور مثال ماهـانه ۱میلیون دلار هزینـه می‌برد معنا ندارد. 
خالصی ادامه داد: مسئله دیگر، مقیاس معادن و کارخانه‌های فرآوری ایران در مقایسه با جهان است. 
وقتی مقیاس عملیات معدنی بسیار بزرگ است، برای استفاده از کنترل‌های اتوماتیک و رباتیک، توجیه فنی و اقتصادی وجود دارد در حالی که مقیاس معادن ایران نسبت به جهان، متوسط و پایین‌تر از آن است.
 در نتیجه در بخش معادن، اینگونه فناوری‌ها ورود نداشته و در بخش فرآوری مواد معدنی هم کارخانه‌های بزرگ مانند کارخانه‌های شرکت‌های گل‌گهر، سرچشمه و چادرملو را می‌توان به عنوان واحدهای فرآوری مجهز به سیستم‌های کنترل معرفی کرد.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family