• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: موسسه یونیدرو (مؤسسه پژوهشی و آموزشی مشترک دانشگاه تهران و ایمیدرو) ، دوره آموزشی اصول تجارت بین المللی مواد معدنی برگزار می کند.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، مدیر برنامه ریزی و توسعه یونیدرو، مهشید فروهی، از آغاز فعالیت بخش آموزش این موسسه خبر داد و اظهار کرد: بخش پژوهش این موسسه فعالیت خود را از سال گذشته آغاز کرده و اکنون بخش آموزش پس از انجام تهیه بخشی از زیرساخت سازمانی حوزه آموزش خود، با برگزاری نخستین دوره تحت عنوان" اصول تجارت بین المللی مواد معدنی" فعالیت خود را آغاز می کند.
وی افزود: "دوره آموزشی اصول تجارت بین المللی مواد معدنی" اولین دوره آموزشی یونیدرو است که پس از انجام مطالعات تطبیقی با چندکشور مورد نظر و منتخب، با مشاوره و همکاری کارشناسان و متخصصان حوزه آموزش و دانشکده معدن دانشگاه تهران طراحی و اجرا می شود.

فروهی گفت: مدرس دوره کیوان جعفری طهرانی بوده و دوره مذکور در 54 ساعت و از اواخر تیر ماه 97 به مدت 6 هفته برگزار خواهد شد.در پایان دوره نیز گواهینامه معتبر به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد. وی همچنین در خصوص ادامه ارتباط دانشجو و حوزه آموزش یونیدرو پس از پایان دوره به منظور اثربخشی بیشتر دوره تاکید نمود.

مدیر برنامه ریزی و توسعه یونیدرو یادآور شد: از مهمترین مسایل مورد نظر یونیدرو پویا و سهیم بودن در ارتباط با فراهم سازی بسترهای اقتصاد دانشی در حوزه معدن و صنایع معدنی کشور است، که در این راستا علاوه بر تعریف، طراحی و انجام مطالعات کاربردی و توسعه ای، از آغاز فعالیت خود تاکنون سعی در برقراری ارتباطات هدفمند با دستگاه ها، نهادها و سازمانهای مرتبط به عنوان واسط حرفه ای صنعت و دانشگاه دارد. همچنین تأکید بر مسوولیت اجتماعی یونیدرو درکمک به اشتغالزایی و برگزاری چنین دوره هایی را گامی موثر در اشتغالزایی جوانان و کارشناسان حوزه متبوع، کمک به شکوفایی، توسعه و رونق جامعه به ویژه در شرایط کنونی بسیج کشور در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی و تحریم در یونیدرو مد نظر قرار گرفته است. از این رو، هدف از برگزاری این دوره تلاش در جهت مستحکم تر کردن پیوند حرفه ای صنعت و دانشگاه و فراهم کردن بستر مناسب برا ی ارتقائ سطح دانش افراد به منظور ورود به بازار کار و فعالیت های اقتصادی در حوزه معدن و صنایع معدنی است.

طی این نشست،کیوان جعفری طهرانی به عنوان مدرس دوره مذکور اعلام کرد: یکی دیگر از اهداف از برگزاری این دوره اشراف به دانش تحلیل بازار است که می تواند در بخش بین الملل به ویژه در دوره تحریم ها موثر باشد. چرا که اطلاعات به دست آمده را باید بر اساس نیازهای کشور تحلیل کنیم.

وی به عنوان استاد دوره افزود: پس از اتمام دوره نیز ارتباط شرکت کنندگان و اساتید دوره حفظ خواهد شد و آماده راهنمایی و پاسخگویی به سوالات آنها هستیم.

برنامه ریزی یونیدرو برای افزایش سطح دانش فارغ التحصلان

امید اصغری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، نیز در این نشست ابراز امیدواری کرد با پشتوانه حرفه ای و برنامه ریزی های یونیدرو تا سال آینده پیش بینی می شود دوره های تخصصی و تکمیلی مختلف در حوزه معدن و صنایع معدنی برنامه ریزی و به اجرا درآید.

وی به خلاء آموزش در سرفصل های دروس مهندسی در دانشگاه های کشور اشاره کرد و تصریح کرد: در دروس مهندسی معدن و صنایع معدنی مباحثی همچون مدیریت، بازرگانی و کسب و کار به طور تخصصی در دانشگاه ها مطرح نمی شود که این امر موجب ایجاد نیازهای آموزشی در فارغ التحصیلان برای ورورد به بازار کار می شود.

اصغری افزود: ما تلاش می کنیم فارغ التحصیلان را به سمت افزایش سطح دانش و رفع نیاز تخصصی مرتبط با بازرگانی در حوزه معدن و صنایع معدنی هدایت کنیم. برگزاری این دوره آموزشی نیز با توجه به نیاز آشنایی با تجارت بین الملل در حوزه معدن و صنایع معدنی و عدم وجود دوره مشابه در داخل کشور مزیت محسوب می شود.

وی اظهار کرد: برگزاری این دوره می تواند در اصلاح مدیریت ، سیاست گذاری و اجرای استراتژی ،پشتیبانی و بازرگانی در حوزه معدن و صنایع معدنی موثر بوده و ترس از ورود به بازار تجارت بین الملل را در این حوزه از بین ببرد. علاوه بر این، آگاهی و شناخت کافی از بازار می تواند فضای جدید کسب و کار را فراهم کند. چرا که فقط بحث کار آفرینی و اشتغال مطرح نیست و در صورتی که تجارت مواد معدنی با موفقیت به خارج از کشور انجام شود، کشش در تولید ایجاد شده و در نتیجه استخراج و اکتشاف بیشتری صورت می گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در ادامه گفت: دانشگاه تهران مادر دانشگاه های ایران است و برداشتن گام در حوزه هایی همچون پیوند صنعت و دانشگاه در موسسه یونیدرو نشان از ظرفیت بالای این دانشگاه در حل مسائل جامعه دارد.

ارزآوری بخش معدن

کورش شعبانی، نایب رییس و مدیر آموزش سازمان نظام مهندسی معدن استان تهران، از برگزاری دورهای تکمیلی اصول تجارت بین المللی مواد معدنی در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: بخش معدن و صنایع معدنی ارزآور بوده و از اولویت های اقتصادکشور محسوب می شود. شناخت مواد معدنی، جایگاه و اولویت صادرات آنها، ارزش افزوده مواد معدنی و کشورهای هدف از جمله مباحثی است که در این دوره به صورت تخصصی و کاربردی آنها پرداخته می شود.

وی خاطر نشان کرد: مخاطبان این دوره دانشجویان، فارغ التحصیلان رشته معدن و صنایع معدنی ، فعالان حوزه معدن و صنایع معدنی وعلاقمندان به کسب و کارهای بین الملل در این زمینه هستند.

بزودی متقاضیان می توانند از طریق وب سایت یونیدرو به آدرس Unidro.ut.ac.ir به جزییات برگزاری و ثبت نام آنلاین در دوره دسترسی پیدا کنند.

 

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family