• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو ) 15 بلوک پهنه آباده - جازموریان که فراخوان عمومی آن را پارسال منتشر شده بود، به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی واگذار کرد.

به گزارش اخبار فلزات، مهدی کرباسیان در مراسم واگذاری بلوک‌های یاد شده اظهار داشت: عملیات اکتشاف معدنی که از سال 93 برای 250 هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های کشور با همکاری بخش خصوصی آغاز شد، برای مناطق کمتر برخوردار ظرفیت سازی، انجام شد.

کار مهمی که در زمینه اکتشاف ذخایر معدنی در دولت یازدهم اجرایی شد، پیش از انقلاب و تا قبل از فعالیت دولت تدبیر و امید انجام نشده بود. آغاز عملیات اکتشافی در بیش از 80 هزار کیلومتر مربع از حوزه‌هایی بود که مربوط به بلوک انرژی اتمی می‌شد و تاکنون حدود 2 میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در 2 حفاری صورت گرفته کشف شه است.

وی همچنین از انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی برای 200 هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های کشور توسط ایمیدرو خبر داد و اکنون نیز برای حدود 5 هزار کیلومتر مربع از مناطق استان‌های کرمانشاه و کردستان در حال انجام است.

کرباسیان اضافه کرد: تاکنون بیش از 6 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف در سال‌های 96- 1394 با اولویت موضوع اکتشاف صورت گرفته که در آن متخصصان اروپایی، کانادایی و استرالیایی در عملیات اکتشاف در برخی از این حوزه‌ها حضور داشتند.

وی تاکیدکرد: امروز ریسک این فعالیت‌ها در پنج هزار کیلومتر مربع از پهنه آباده- جازموریان از سوی دولت گرفته شده و فعالان بخش خصوصی می‌توانند در 15 محدوده به فعالیت بپردازند و درعین حال اهلیت سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها به دقت بررسی شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: اکنون 190 هزار کیلومتر مربع از مجموع 250 هزار کیلومتر مربع پهنه‌های اکتشافی در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها قرار گرفته است.

در مراسم واگذاری 15 بلوک معدنی در پهنه آباده- جازموریان به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، 9 بلوک به 7 شرکت شامل معادن سنگ آهن احیای سپاهان، (بلوک های 1 و 7)، مشارکت شرکت‌های کان آذین و سرمایه‌گذاری صدر تامین (بلوک‌های 10 و 14)، فولاد غدیر نی‌ریز (بلوک 2)، توسعه تجارت فراگیر فولاد خوزستان (بلوک 3)، بازرگانی بهبود تجارت آسیا (بلوک 5)، معین سبزه کاران طوس (بلوک 8)، مشارکت بین‌المللی توسعه صنایع و معادن غدیر و شرکت اکتشاف معادن و صنایع غدیر (بلوک6) واگذار شد.

گفتنی است، این پهنه‌ها 5 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و در 4 استان کرمان، یزد، فارس و هرمزگان واقع هستند.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family