• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: مهدی کرباسیان، رئیس هیئت عامل ایمیدرو در آستانه روز صنعت و معدن در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین اینطور گفت: روز صعنت و معدن فرصتی است برای توجه هرچه بیشتر تمامی مسئولین کشور به حوزه تولید، توسعه و اشتغال، همچنین فرصتی است برای قدردانی از زحمات تمام صنعتگران، معدنکاران، تجار و بازرگانان کشور که نقشی غیرقابل انکار در تولید و اقتصاد کشور دارند و جا دارد از زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی به‌عمل آوریم.

توجه به معدن توجه به اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی یعنی یافتن راهی برای استفاده از حداقل‌ها و مزیت‌های موجود در جهت توسعه هرچه بیشتر کشور. ذخایر معدنی ازجمله مزایای خدادای هستند که بهره‌بردرای از این ذخایر موجب افزایش تولید، ارزش افزوده و ایجاد اشتغال بشتر می‌شود و درنهایت توسعه را درپی دارد و گامی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی است.

حدود 40 درصد تولید ناخالص داخلی متاثر از حوزه صنعت، معدن و تجارت است؛ همچنین این حوزه تاثیری بسزا در اشتغال کشور دارد. برای مشخص شدن نقش معادن در اقتصاد کشور می‌توان نگاهی به آمارهای واحدهای معدنی و صنایع معدنی که طی سال‌های اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند، انداخت. خوشبختانه طی چندسال اخیر شاهد به‌بهره‌برداری رسیدن واحدهای متعددی در نقاط مختلف کشور به‌خصوص نقاط محروم بودیم. بدون شک به بهره‌بردرای رسیدن این واحدها نقش به‌سزایی در افزایش تولید و اشتغال، بهبود اقتصاد کشور داشته است و موجبات رشد اقتصادی مناطق محروم کشور را نیز فراهم کرده‌اند.

تعیین روزی برای گرامیداشت صنعت و معدن امتیازاتی را به همراه دارد، از جمله آنکه فرصتی است برای تقدیر و خداقوت گفتن به فعالین، سرمایه‌گذاران و تمامی کسانی که در این حوزه فعالیت کرده و درنتیجه نقشی بسزا در توسعه و سربلندی کشور بر عهده دارند.

همچنین این روز فرصتی را فراهم می‌کند تا تمامی صنعتگران و فعالین حوزه صنعت و معدن، مسائل، مشکلات و پیشنهادات خود را مطرح کنند و فرصتی برای تبادل نظر داشته باشند. در حوزه معدن نیز همسان با سایر حوزه‌ها کاستی‌ها و مشکلاتی وجود دارد؛ فعالین حوزه معدن و معدنکاری کشور با مشکلاتی ازجمله حقوق دولتی، تغیرات قیمت ارز، مشکلات بانکی، مالیاتی، و... مواجه هستند و بر فعالان این حوزه اثرگذاشته است و گله‌مندی‌هایی وجود دارد. قطعا این فعالان می‌توانند گله‌مندی‌های خود را از طریق نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها به گوش معاونین و شخص وزیر صنعت، معدن و تجارت برسانند.  شخص وزیر و معاونین ایشان خود را مکلف می‌دانند تا مشکلات به‌وجود آمده را برطرف کرده یاکاهش دهند و درصوت نیاز توضیحات لازم را جهت رفع مشکلات ارائه کنند.

امتیاز بعدی انتخاب چنین روزی ایجاد فرصتی است تا تمامی مردم جامعه در جریان سختی‌ها و تلاش فعالین حوزه معدن و صنایع معدنی و اطلاعات، اخبار و پیشرفت‌هایی که طی یک سال گذشته در حوزه صنعت و معدن کشور ایجاد شده قرار گیرند. در زمینه اطلاع‌رسانی و آگاهی مطبوعات، رسانه‌ها و صدا و سیما نقش به‌سزایی دارند و با آشنا کردن مردم با اقدامات صورت گرفته در این حوزه‌ها می‌توانند روحیه امید و خودباوری را که نیاز جامعه امروز است را به مردم تزریق کنند.

درمجموع باید تاکید کنیم، تعیین روزی برای گرامیداشت فعالان حوزه صنعت و معدن و توجه به این افراد و شنیدن صحبت‌هایشان قطعا می‌تواند نتایج و پیامدهای مثبتی را برای فعالان این بخش فراهم کند.  

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family