• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

آخرین اخبار

ویژه ها

اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از کارشناسان اقتصادی، برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، امکان ایجاد فرصت ویژه‌ای را برای رفع مشکلات و نابسامانی‌های حاکم بر اقتصاد کشور به‌ویژه در حوزه معدن و صنایع وابسته به آن داشت؛ هرچند آنطور که شایسته بود از این فرصت استفاده نشد یا امکان استفاده از آن فراهم نشد. اکنون، کشور در آستانه بازگشت مجدد تحریم‌ها به شکل جدی‌تری قرار دارد. بر همین اساس، پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. اردشیر سعدمحمدی اعتقاد دارد، باید با تدوین استراتژی صحیح، تنش‌های احتمالی وارده به صنایع را به حداقل کاهش داد. وی حمایت از تولید داخل و تعیین اولویت‌بندی جدید را راه‌حل عبور از این مشکل می‌داند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

آیا از ظرفیت‌ها و فرصت‌های برجام برای بخش معدن و صنایع معدنی کشور به درستی استفاده شد؟ در شرایط کنونی چه سیاست‌هایی باید اتخاذ شود تا تولید کشور در حوزه‌های مختلف آسیب نبیند؟

بدون شک با تصویب برجام، فضای آزادانه‌تری برای فعالیت اقتصادی در حوزه‌های مختلف از جمله در بخش  معدن و صنایع معدنی گشوده شد. اما بهره‌گیری موفق از این شرایط موضوع دیگری است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و با توجه به شواهد موجود، انتظار می‌رفت که از این فرصت به نحو شایسته‌تری استفاده شود. عامل موفقیت را باید در برنامه‌ریزی دقیق برای استفاده از شرایط دانست.

به هرحال اکنون شرایط تغییر کرده است و باید برای عملکرد صحیح در این موقعیت برنامه‌ریزی کرد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که ما در گذشته هم شزایط تحریم را پشت سر گذاشته‌ایم و در آن شرایط هم امکان صادرات را برای بسیاری از تولیدات فراهم کردیم. اما اکنون شرایط تغییر کرده است. بنابراین دولت باید از هم‌اکنون به فکر یافتن راه حل‌های جدید باشد و تمهیدات لازم برای فروش تولیدات کشور را در بازارهای بین‌المللی فراهم آورد. تا بدین روش، آسیبی به تولیدکنندگان وارد نشود یا این آسیب به حداقل کاهش یابد. استفاده از تجارب بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها می‌تواند بسیار موثر باشد.

در موقعیت کنونی، باید به تولید به‌عنوان امری کلیدی نگاه کرد تا از یک سو بتوان میزان تولید و بهره‌وری را افزایش داد و از سوی دیگر نیز، به رشد ارزش تولید ناخالص داخلی کمک کرد.

هرچند که در شرایط کنونی گاهی مشاهده می‌شود، تصمیمات اتخاذ شده، راهگشایی جدی نداشته‌اند و دغدغه تولیدکنندگان را بیشتر کرده‌اند. برای نمونه در حال حاضر، واحدهای تولیدی موظف هستند، محصولات خود را با ارز 4200 تومانی به فروش برسانند. تفاوت ارز دولتی و قیمت آن در بازار آزاد موجب شده است تا تقاضا برای بسیاری از محصولات صنایع معدنی و فلزی به شدت افزایش یابد. بدون شک این تقاضا کاذب است. در این میان برخی دلالان این محصولات را از بورس کالا خریداری می‌کنند و در بازار آزاد به فروش می‌رسانند. از آنجا که بسیاری از مبادلات تجاری ما با کشورهایی چون افغانستان و عراق و با ارز ریال انجام می‌شود، امکان کنترل آن نیز وجود ندارد. درنتیجه درنهایت این پول به مصرف تولید نمی‌رسد. درحالی که باید تلاش کرد تا به تولیدکنندگان بهای بیشتری داده شود و سرمایه در این بخش به گردش درآید تا ارزش تولید ناخالص داخلی افزایش یابد؛ ضمن آن‌که طبق سیاست‌های دولت، کنترل نرخ ارز هم انجام شود.

 با لغو برجام و خروجی احتمالی بسیاری از شرکت‌های همکار با ایران از کشور، صاحبان صنایع و دست‌اندرکاران آن‌ها با چه مشکلاتی مواجه می‌شوند؟

با لغو برجام، اجرای طرح‌های توسعه در کشور با مشکل مواجه نخواهد شد؛ ولی مشکل ورود سرمایه و پول به ایران سخت‌تر از گذشته انجام می‌گیرد. باید خاطرنشان ساخت که اجرای طرح‌های توسعه به سرمایه کلانی نیاز دارد. حال اگر تحریم‌ها با جدیت بیشتری علیه ایران اعمال گردد، جذب فایننس خارجی سخت‌تر خواهد شد. درچنین شرایطی باید اولویت‌بندی را تغییر داد و با تدوین استراتژی جدید، در مسیر صحیح گام برداشت. درواقع باید کوشید تا سرمایه‌های نقد جامعه با ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران جمع شود و نسبت به اجرای پروژه‌ها اقدام کرد.

آنچه که در حال حاضر، اهمیت ویژه‌ای دارد، اداره کردن سیستم‌های موجود کشور است. درواقع باید به‌گونه‌ای عمل شود تا تنشی ایجاد نشود و تولیدکنندگان، بازارهای صادراتی خود را از دست ندهند. به‌علاوه آن‌که ورود ارز باید در اولویت خاص دولت باشد. گفتنی است، اجرای تمام موارد یاد شده موجبات هدایت این فضا را فراهم می‌آورند.

ضمن اینکه کاهش قیمت تمام شده محصولات تولیدی و بهره‌وری بیشتر باید به‌طور جدی در دستور کار قرار گیرد.

 ایمیدرو در شرایط کنونی چه تمهیداتی را برای آسیب‌پذیری هرچه کمتر معدن و صنایع معدنی در دستور کار خود دارد؟

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، برای رفع آسیب‌های احتمالی وارده به فعالان بخش معدن و صنایع معدنی کشور، ستاد تدابیر ویژه تشکیل داده است. در این ستاد، عملکرد شرکت‌های داخلی و خارجی رصد می‌شود. با مدیران عامل شرکت‌ها، جلساتی برگزار می‌شود و عملکرد صحیح به‌آن‌ها ارائه می‌شود تا تنشی حاصل نشود.

 باتوجه به سرمایه‌پذیری بالا بخش معدن و صنایع معدنی، بازگشت مجدد تحریم‌ها چه اثری بر عملکرد این حوزه خواهد داشت؟ چه راهکارهایی برای حفظ سرمایه در این بخش در نظر گرفته‌اید؟

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که جریان نقدینگی در کشور ما بالاست؛ کما اینکه در حال حاضر مشاهده می‌شود این سرمایه هر روز به سمتی (ارز، طلا، مسکن و ...) می‌رود. بنابراین آنچه اهمیت دارد این است که اعتماد صاحبان سرمایه را جلب کرد و فضای مناسب برای جمع‌آوری نقدینگی فراهم شود.

بنابراین باید تاکید کرد، اگر امکان جلب اعتماد عمومی در ارتباط با جذب سرمایه فراهم شود، مشکل جذب سرمایه در نبود فایننس خارجی حل خواهد شد. البته باید خاطرنشان ساخت که استفاده از فاینس خارجی روش مناسبی است؛ اما اگر امکان استفاده از آن به هر دلیلی فراهم نشد، نباید دست روی دست گذاشت. ما به یک تفکر روز نیاز داریم تا جهت‌سازی و برنامه‌ریزی را در این بخش، بر عهده گیرد.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که این سرمایه سرگردان به اقتصاد کشور ضربه می‌زند. بنابراین با چنین جهت‌سازی به سرمایه سرگردان موجود در کشور، و پرداخت سودی که به لحاظ فنی امکان پرداخت آن وجود دارد، از یک سو طرح‌های توسعه پیش خواهد رفت و از سوی دیگر اقتصاد کشور در مسیر پیشرفت قرار می‌گیرد. در ادامه موقعیت‌های شغلی متعددی حاصل می‌شود و نتایج مثبت آن، کل کشور را منتفع می‌کند.

بنابراین در چنین شرایطی باید با برنامه‌ریزی صحیح، عملکرد قابل قبولی را ارائه داد و در ادامه نیز با ارائه ایده‌های اقتصادی، نتایج قابل قبولی به‌دست آورد.

 با توجه به محدودیت‌های کنونی، چه برنامه برای سال جاری و سال‌های آتی در نظر دارید؟

در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در تلاش هستیم تا افزایش تولید محصولات مختلف به اندازه منطقی حاصل شود. به‌علاوه تغییر تکنیک‌ها با هدف تولید بهینه در دستور کار قرار دارد. تلاش برای کاهش قیمت تمام شده را باید از دیگر اولویت‌های کنونی این سازمان دانست.

گفتنی است، تاکنون اقدامات مثبتی در این زمینه برای تحقق اهداف یاد شده، انجام گرفته و همچنان ادامه دارد. برای نمونه در معدن مهدی آباد از الگوهای اقتصادی جدید بهره گرفته شده و انتظار می‌رود درنهایت نتایج مثبتی حاصل شود. از دیگر اقدامات انجام گرفته طی روزهای اخیر می‌توان به سرمایه‌گذاری طرح‌های جدیدی مرتبط با زنجیره فولاد توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در کردستان، اشاره کرد. برای صنعت آلومینیوم کشور نیز اقدامات دیگری در دست اجرا است. تولید پترولیوم کک موردنیاز برای آندسازی در دستور کار قرار دارد. درمجموع می‌توان اینطور جمع‌بندی کرد که با توجه به اقتضای هر صنعت، اقدامات لازم اجرایی خواهند شد. گفتنی است، درمجموع نزدیک به 9 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن در حال اجرا و برنامه‌ آینده قرار دارد.

در نهایت باید خاطرنشان ساخت، جهت گیری واحدهای تولیدی به جهت‌گیری صحیح و اولویت‌بندی نهادهای تصمیم‌گیر همچون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران وابسته است و این مجموعه تلاش می‌کند تا با تدوین مسایل در مسیر صحیح، قدم بردارد.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family