• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: استفاده از توان و تولید داخل کشور از اهمیت‌ بالایی برخوردار است. کاربران و شرکت‌های تولیدی و صنعتی داخلی باید با همکاری و تعامل سازنده میان خود، موجبات استفاده از محصولات با کیفیت کشور و عدم واردات غیر‌ضروری را فراهم کنند. در این راستا خبرنگار فلزات آنلاین، مصاحبه‌ای را با مدیرعامل شرکت امید مهان کاسپین انجام داده است. امید هریسچی معتقد است که استفاده از ساینده گارنت، علاوه بر مزایای خود، در طولانی مدت به صرفه اقتصادی استفاده‌کنندگان این محصول نیز کمک خواهد کرد. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.

در مورد نحوه فعالیت و خطوط تولیدی شرکت، توضیحاتی را بفرمایید.

محصول تولیدی در شرکت امید مهان کاسپین، گارنت بوده که به‌عنوان ساینده(Abrasive)  در دنیا مطرح است و در مواردی مانند سندبلاست و واترجت کاربرد دارد. خوشبختانه با راه‌اندازی خط تولیدی و بهره‌برداری از معدن ظرف مدت 2 سال، این شرکت دانش‌بنیان بر مبنای تحقیق و توسعه، اهداف خود را پیش‌برده است. در ایران به‌دلیل وجود ساینده‌های مشابه به‌دلیل قیمت پایین‌تر، از این محصول استفاده نمی‌شود؛ این در حالی است که ساینده‌های فعلی کشور استانداردهای لازمه را ندارند. مهم‌ترین تفاوت گارنت با سایر محصولات، در عیار بالای این محصول به‌صورت ذاتی بوده؛ سنگ گروسولار(Grossular)  به‌عنوان یکی از عناصر گارنت، دارای 98 درصد خلوص است. آندرادیت، گروسولار و آلماندین محصولات این شرکت هستند. در طول سال‌های گذشته، همواره استفاده‌کنندگان داخلی گارنت را وارد کرده؛ بنابراین چه در بحث بلاست و چه در بحث برش، با واردات مستقیم و یا غیر مستقیم از کشورهایی مانند استرالیا، هند و چین، نیاز این شرکت‌ها برطرف شده است. استرالیا دارای برترین نوع گارنت از نظر کیفیت است؛ هند در جایگاه دوم قرار دارد. گارنت تولیدی در کشور از نظر کیفیت، میان استرالیا و هند قرار می‌گیرد؛ بنابراین از کیفیت خوبی برخوردار است.

در حال حاضر واردات این محصول با مشکلاتی مواجه بوده؛ بنابراین تولید این محصول امکان عدم خروج ارز را از کشور فراهم خواهد کرد. معدن گارنت کشور ظرفیتی بالغ بر 8.6 میلیون تن دارد؛ ذخایر قطعی شرکت امید مهان کاسپین حدود 180 هزار تن در سال ماده معدنی تولید می‌کند که تمامی این مواد، فرآوری شده هستند بازار داخلی ایران در حدود 50 تا 70 هزار تن مصرف دارد بنابراین مابقی این محصول باید صادر شود که امید می‌رود ارزآوری مناسبی را در آینده داشته باشد.

 چه پیش‌شرط‌هایی باید در داخل کشور در راستای استفاده بیشتر از این محصول صورت گیرد؟

ساینده‌ها در دنیا انواع مختلفی دارند؛ در ایران نیز برخی از این ساینده‌ها مانند دانه‌های رنگی، شات‌پلاست، اکسید آلومینیوم که سختی بالایی دارد، به‌صورت آزمایشگاهی (غیرطبیعی) تولید می‌شوند که باید با گارنت جایگزین شوند تا هم موجب سوددهی به شرکت شده و هم موجبات پیشرفت و توسعه این محصول در کشور را فراهم کند. ساینده‌های طبیعی مانند گارنت، سرباره مس(Copper Slug) ، سیلیس و ... است، اما مهم‌ترین تفاوت آن در مش‌بندی‌های موجود است؛ به‌نحوی که سرباره مس در سایز صفر تا 3 میلی‌متر وجود داشته اما این محدودیت در مورد گارنت نبوده و در مش‌بندی‎‌های مختلف وجود دارد.

گروسولار، آلماندین و آندرادیت محصولات این شرکت بوده که از انواع مختلف گارنت به‌شمار می‌روند؛ آلماندین دارای عدد موس (سختی) بین 7.5 تا 8، گروسولار بین 7 تا 7.5 و آندادریت 6.7 تا 7.3 است. این محصولات به‌دلیل جرم حجمی بالای خود تراکم زیادی دارند؛ بنابراین در بحث تولید نیز خورندگی زیادی به‌همراه دارند.

 متاسفانه خام‌فروشی در صنایع معدنی کشور علی‌رغم جایگاه ویژه این حوزه در دنیا، ارزش افزوده پاینی را برای ایران فراهم آورده است؛ این مقوله در مورد سنگ کرومیت نیز دیده می‌شود. عدم امکان تولید مواد فرآوری شده در ایران، از بزرگترین معضلات این صنعت به‌شمار می‌رود.

با ورود شرکت امید مهان کاسپین در مقوله تحقیق و توسعه به همراهی متخصصانی مانند دکتر سید ضیاالدین شفایی تنکابی، از اساتید کانی شناسی دانشگاه تهران و به‌کارگیری تجربیات افراد کارشناس در تولید، خط تولیدی شرکت امید مهان کاسپین در مقوله‌ خورندگی و مش، بالغ بر چندین مرتبه تغییر یافته و به حالت ایده‌آل در خصوص جداسازی ناخالصی‌ها(CaO)  و ارتقای عیار رسیده است.

با توجه به موارد مذکور، گارنت تولیدی در کشور توسط شرکت مذکور از استانداردهای اصولی و بین‌المللی قابل قبولی برخوردار است بنابراین شرکت‌ها و تولیدکنندگان و در مجموع استفاده‌کنندگان این محصول ملزم به استفاده از این محصول داخلی هستند.

 آیا قطعات واحد تحقیق و توسعه شرکت، بومی‌سازی شده‌اند؟ چه اقداماتی در این راستا صورت گرفته است؟

70 درصد قطعات خطوط تولیدی این شرکت، ساخت داخل بوده و تنها یک دستگاه خردایش اصلی وارداتی است. اما تمامی تجهیزات تولید شامل سرندها، نقاله‌ها، تجهیزات شستشو، خردکننده‌ها و تجهیزات تغییر و تفکیک رنگ امکان ساخت در داخل کشور را دارند. توصیه می‌شود که کاربران این ماده، با بررسی‌های بیشتر، مزایای استفاده از گارنت را مدنظر قرار دهند. زیرا در طولانی مدت با وجود مباحثی مانند بازیافت، مقدار مصرف، سرعت مصرف و استاندارد، استفاده از گارنت نسبت به سایر ساینده‌ها، اقتصادی‌تر خواهد بود.

موادی مانند سیلیس علاوه بر مشکل محیط‌زیستی، برای تنفس نیز بسیار مضر بوده و احتمال ایجاد امراضی مانند معضلات ریوی و سرطان را به‌همراه دارند. سرباره مس نیز به‌دلیل عدم سازگاری با محیط‌زیست و داشتن گوگرد و مس، محتوای مناسبی نداشته و همچنین استاندارد پایین‌تری نسبت به گارنت در بلاست دارد. همچنین استفاده از سرباره مس در فرآیند نگه‌داری و خورندگی، هزینه‌های هنگفتی را به صنایع متحمل می‌کند.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family