• آخرین های معدن
 • محبوبترین های معدن


 

ویژه ها

اخبار فلزات: علی خیرالهی، مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا، درباره اهمیت بخش معدن و تاثیرگذاری آن بر اشتغال در گفت‌وگو با سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین گفت: معدنکاری در دنیا اغلب به‌صورت مکانیکی انجام می‌شود، بنابراین حتی با پیشرفت روزافزون تکنولوژی نیز، استفاده از نیروی انسانی در آن اجباری است. حتی در صورت استفاده از ماشین‌آلات، باید یک اپراتور و یا راننده کامیون وجود داشته باشد. ضمن اینکه معادن در چند شیفت فعالیت می‌کنند، در نتیجه هر تجهیز معدنکاری نیازمند سه اپراتور آماده به‌صورت مستقیم و چندین نفر برای تعمیر و نگهداری است. بنابراین فعالیت معدنکاری موجبات اشتغال‌زایی را فراهم می‌کند.

مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا افزود: متاسفانه در کشور ما به بخش معدن توجه چندانی نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد که دولتمردان هنوز آنگونه که باید و شاید نگاه ویژه‌ای به بخش معدن ندارند. با وجود ادغام سه وزارتخانه در یک وزارتخانه و تشکیل وزارت صنعت، معدن و تجارت، نگاه به بخش معدن همواره کمتر از سایر حوزه‌ها بوده است.

خیرالهی نسبت به عقب‌ماندگی کشور از اکتشافات گله کرد و اظهار داشت: با وجود تمام پتانسیل‌ها، هنوز اکتشافات در کشور ما به عمق 50 متر نرسیده و اکتشافات تفضیلی نیز صورت نگرفته است. ضمن اینکه معدنکاری مکانیزه و با تکنولوژی روز انجام نمی‌شود. اگر به بخش معدن توجه کافی شود، این بخش حتی نسبت به نفت اولویت بیشتری خواهد داشت. مشکل دیگر در بخش معدن آن است که در بسیاری از معادن، از بخش‌های دارای عیار بالا برداشت می‌شود و متاسفانه در اغلب معادن، بخش کم‌عیار همراه با یک باطله به‌عنوان معدن متروکه باقی می‌ماند.

مدیرعامل گروه شرکت‌های کیمیا صنایع فرآوری معدنی را در کنار معادن ضروری توصیف کرد و گفت: صنایع فرآوری می‌توانند در کنار معدن اشتغال‌زایی بسیاری را همراه داشته باشند. به‌ویژه آنکه اغلب معادن در مناطق کمتر توسعه یافته واقع شده‌اند و در سال‌های اخیر شاهد مهاجرت مردم از این بخش‌ها به شهر بوده‌ایم. در صورت بهره‌برداری از معادن و احداث صنایع فرآوری می‌توان روند مهاجرت را تغییر داد.

وی خاطرنشان کرد: ساختار کشور ما به لحاظ زمین‌شناسی کاملا معدنی بوده و از نظر جغرافیایی و اقلیمی برای معدنکاری بسیار ایده‌آل است. برای مقایسه باید گفت که معادن سیبری در دمای 50 درجه زیر صفر بهره‌برداری می‌شوند، در حالی که در ایران اغلب معادن در مناطق نسبتا گرم و عالی برای معدنکاری قرار دارند.

خیرالهی افزایش قیمت ارز را برای معدنکاری مناسب دانست و افزود: با توجه به افزایش قیمت ارز و نیز روند رو به افزایش قیمت مواد معدنی، بهترین فرصت برای احیای معدنکاری به‌وجود آمده است. اما همان‌طور که عنوان شد، بخش معدن در اولویت نخست سیاست‌‌گذاران قرار ندارد. متاسفانه هنوز نگاه بسیاری از مسئولان به بخش معدن برای 30 سال پیش است. در حالی که روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید معدنکاری موجب اقتصادی شدن معادن دارای عیار پایین ماده معدنی شده‌اند. در بخش سنگ آهن با توجه به ارزش افزوده‌ای که کنسانتره و گندله ایجاد می‌کنند، پتانسیل عظیمی از معادن کوچک و متروکه وجود دارد که می‌توانند فعال شوند و اشتغال‌زایی و ارزش افزوده بسیاری کنند. هنگامی که همه شرایط برای بخش معدن فراهم شوند، با اطمینان می‌توان گفت که بخش معدن نقش بسیار موثرتری در اقتصاد ایفا خواهد کرد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family