در رتبه بندی سال ۹۸ شرکت‌های برتر ایران، تعدادی از شرکتهای گروه توسعه معادن و فلزات در رتبه‌های قابل توجهی قرار گرفتند. به گزارش اخبار فلزات به
مدیر کل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: ۲۱۱ معدن فعال در استان کرمانشاه وجود دارد. به گزارش اخبار فلزات به نقل از دنیای معدن، دارابی با
 تصمیم گیری در مورد عوارض صادراتی محصولات معدنی تا اوایل هفته آینده دنیای معدن - معاون حقوقی رئیس جمهور که ریاست دوره ای کمیته ماده 12 قانون احکام
رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان این‌که افزایش سرمایه و توسعه بنگاه‌های بزرگ در شمار رویکردهای اصلی ایمیدرو قرار دارد، گفت: تحقق این مهم با تعریف
معاون معادن و صنایع معدنی سازمان صمت استان تهران از تشکیل کارگروه احیای معادن کوچک و متوسط خبر داد و گفت: با برگزاری این کارگروه‌ها و جلسات، مشکلات
شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر طی انجام فرایند ممیزی از سوی ممیزان شرکت SGS موفق به دریافت گواهینامه نظام مدیریت کیفیت بر اساس استاندارد ISO 9001-2015 با
  • درخشش شرکت‌های هلدینگ توسعه معادن و فلزات در رتبه بندی شرکت های برتر

  • 211 معدن فعال در استان کرمانشاه

  • تصمیم گیری در مورد عوارض صادراتی محصولات معدنی تا اوایل هفته آینده

  • تامین دستگاه‌های حفاری با مشارکت بخش خصوصی

  • احیای معادن کوچک و جلوگیری از تعطیلی آن‌ها

  • گل‌گهر موفق به کسب گواهینامه نظام مدیریت کیفیت ISO۹۰۰۱-۲۰۱۵ شد

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

بهره‌برداری و فعالیت بخش معدن و صنایع معدنی در ایلام نیازمند توجه، سرمایه‌گذاری، هدایت مادی و معنوی و اولویت بخشی به آن را توسط مسئولان است.

به گزارش اخبار فلزات به نقل از دنیای معدن؛ شناخت مزیت‌های نسبی مناطق مختلف و ایجاد زیرساخت‌ها جهت هدایت صحیح سرمایه‌ها و منابع برای تولید ثروت و ارزش افزوده یکی از وظایف اصلی سیاست‌گذاران بوده که جز در سایه شناخت دقیق پتانسیل‌های نقاط مختلف استان در عرصه‌های گوناگون محقق نمی‌شود. در استان ایلام این مهم مورد توجه قرارگرفته است و از ذخایر معدنی بیتو مین، سنگ گچ، سنگ آهک، لاشه و مارلون، آلوویوم آهکی، شیل و مارن، کلسیت، سیلیس، شن، ماسه، مرمرت و نمک با 74 معدن فعال استفاده بهینه انجام می‌گیرد.

اما این بهره‌برداری و فعالیت نیازمند توجه، سرمایه‌گذاری و هدایت مادی و معنوی و اولویت بخشی به آن را توسط مسئولان طلب می‌کند تا بتواند به عنوان شاخصه اشتغالزایی و توسعه پایدار استان توام با افزایش معیشت اقتصادی مردمان این دیار نقش آفرین باشد.

کارشناسان معتقدند نقش معدن در اقتصاد منحصر به مشارکت در افزایش درآمد ملی و رشد اقتصادی نیست؛ بلکه این بخش می­ تواند سهم قابل توجهی در ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش بیکاری و فقر در کشور و بالطبع در ایلام نیز داشته باشد. بخش معدن و صنایع معدنی نه تنها از طریق ایجاد اشتغال مستقیم در این بخش درآمد خانوارها را افزایش می‌دهد؛ بلکه به طور غیرمستقیم از طریق ارتباطات پسین و پیشین بخش معدن با سایر بخش‌های اقتصادی کشور (ازجمله بخش‌های حمل ونقل، صنعت، مسکن و صنایع غذایی) و درنتیجه، افزایش تولید و اشتغال این بخش‌ها، می‌تواند نقش مثبتی در افزایش درآمد خانوارها داشته باشد.

کارشناسان همچنین بر این نظریه اصرار دارند که نحوه توزیع جغرافیایی معادن موضوع دیگری است که استعداد فراوان این بخش در کمک به شکوفایی اقتصاد استان را نشان می‌دهد؛ زیرا معادن ایلام در نواحی و مناطق گوناگونی استقراریافته و حتی بسیاری از این معادن در مناطق محروم قرارگرفته‌اند. با توجه به این امر و لزوم رشد متوازن نواحی مختلف استان در راستای دست یابی به توسعه می­توان دریافت که بخش معدن به صورت بالقوه می­تواند با تقویت اقتصاد نواحی محروم و ایجاد فرصت‌های شغلی در این مناطق، مهاجرت‌های بی‌رویه در این مناطق را کاهش داده و باعث ایجاد عدالت منطقه‌ای در استان شود.

توسعه صنایع فرآوری در حوزه معادن و کشاورزی خراسان جنوبی افزایش یابد فعالیت‌های شبانه و غیرضروری معادن سنگان متوقف می‌شود دستور استاندر قم برای تعیین تکلیف مطالعات معادن طلا، مس و آهن دو منطقه سلفچگان و زواریون.

نبی سماواتی با بین این‌که در حال حاضر 74 معدن در استان ایلام وجود دارد که از این تعداد 53 مورد فعال است اظهار داشت: در استان ایلام 14 نوع ماده معدنی بیتو مین، سنگ گچ، سنگ آهک، لاشه و مالون، آلوویوم آهکی، شیل و مارن، کلسیت، سیلیس، شن، ماسه، مرمریت و نمک استخراج می‌شود.

سرپرست امور صنایع و معادن صنعت، معدن و تجارت ایلام با اشاره به صدور پروانه بهره‌برداری معادن در سال جاری یادآور شد: امسال چهار فقره پروانه بهره‌برداری با ظرفیت سالیانه 233 هزار تن و اشتغال زایی 39 نفر در این استان صادرشده است.

به گفته سماواتی، میزان سرمایه‌گذاری معادن بهره‌برداری شده در سال جاری 64 میلیارد و 941 میلیون ریال بوده است.

وی اضافه کرد: وجود چنین معادنی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های آن می‌تواند در کنار سایر توانمندی‌ها و ظرفیت‌های استان و بخش صنعت، در رشد و توسعه اقتصادی و تامین مواد موردنیاز برخی صنایع موثر باشد.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی ایلام در خصوص واحدهای معدنی که بدون دلیل موجه تعطیل شده اند، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت روندی را آغاز کرده است و در این روش با سلب صلاحیت از بهره‌برداران غیرفعال، معدن را به بهره‌برداران واقعی واگذار می‌کند.

تسنیم؛ بخش معدن و صنایع معدنی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی ایران هست که از پیوندهای پسین و پیشین زیادی برخوردار بوده و رشد آن می‌تواند از طریق افزایش فعالی‌های اقتصادی، اشتغال و درآمد عوامل تولید، نقش مهمی در افزایش درآمد خانوارها و دولت داشته باشد به هرحال افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌وری بخش معدن و صنایع معدنی تاثیر مثبتی بر درآمد خانوارهای شهری و روستایی دارد و تحقیقات علمی نشان داده است که چنانچه افزایش سرمایه‌گذاری با افزایش بهره‌وری کل عوامل تولید بخش معدن نیز همراه باشد، درآمد هر دو گروه از خانوارها نسبت حدود 5 درصد افزایش می‌یابد با این توصیف داشته‌های معدنی استان ایلام نویدبخش توسعه، اشتغال و رونق اقتصادی در استان ایلام خواهد شد اگر مسئولان بخواهند و برای خواستن اهتمام جدی داشته باشند.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 12285

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family