سازمان ایمیدرو در راستای استراتژی کلان "توسعه" و "توانمندسازی" بخش معدن و صنایع معدنی، طی یکسال و نیم گذشته اقدام به پیاده سازی روش های متنوعی برای
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکتشافات انجام شده توسط ایمیدرو طی یکسال گذشته به اندازه کل عملیات اکتشافی این سازمان در سال‌های گذشته است. به
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی در همه ی حوزه‌ها مخصوصا معدن و صنایع معدنی، پیشرو است. اطلاعات ژئوشیمیایی بخش‌های
سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نخستین محموله بزرگ صادراتی بخش خصوصی از بندر شهید بهشتی چابهار در قالب ۱۰ هزار تن
وزیر صنعت، معدن و تجارت در برنامه تقدیر از خدمات جعفر سرقینی، معاون سابق امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه، گفت: بخش معادن و صنایع معدنی کشور
قائم مقام سازمان ایمیدرو از اختصاص بودجه 160 میلیارد ریالی با هدف توسعه برنامه های منطقه ویژه اقتصادی کاشان برای سال 99 خبر داد. به گزارش اخبار
  • رشد صادرات و توسعه سرمایه گذاری؛ راهی برای خروج از رکود معدن و صنایع معدنی

  • سهم صادراتی معدن و صنایع معدنی در سال جاری به 25 درصد می‌رسد

  • خراسان رضوی، پیشرو در حوزه معدن و صنایع معدنی

  • صادرات ۱۰ هزار تن مواد معدنی از بندر شهید بهشتی چابهار

  • ارزش ۲۲ میلیارد دلاری تولیدات معدنی و صنایع معدنی کشور

  • جذب سرمایه گذار در منطقه کاشان، عملیاتی شود

یادداشت


با وجود کمبود آلومینا در کشور، به دلیل ارزان بودن انرژی و نیروی انسانی، تولید آلومینیوم مقرون به ...
اخبار فلزات: طراحی تجهیزات و قطعات واحدهای فولادی در کشور علاوه بر استفاده از دانش فنی و توان ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت غرب فلز معتقد است که باید با به‌کارگیری علم و دانش فنی داخلی، قدم‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن سنگ آهن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» ...
اخبار فلزات: غلطک‌های نورد گرم به‌عنوان یکی از مهم‌ترین قطعات تولید محصولات فولادی به روش نورد گرم ...
اخبار فلزات: رئیس هیات مدیره شرکت بازرگانی اوان در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات ...
اخبار فلزات: مدیرعامل مجتمع فولاد آتیه خلیج فارس ضمن اعلام توضیحاتی در خصوص این مجموعه اظهار داشت: ...
اخبار فلزات: مدیر عامل مجتمع فولاد ظفر بناب در رابطه با میزان صادرات این مجتمع گفت: یکی از مشکلات ...
اخبار فلزات: مدیر کارخانه پیشگامان صنایع آسیا گفت: امسال کمپرسور «GQ 2223» را بومی‌سازی می‌کنیم. ...
اخبار فلزات: مدیرعامل فرانسوز یزد در رابطه با محصولات تولیدی این شرکت گفت: ما در مجموعه فرانسوز یزد ...
اخبار فلزات: وزیر صنعت، معدن و تجارت با وعده ایجاد انقلاب معدنی کار خود را در این وزراتخانه آغاز ...
اخبار فلزات: مقوله نگه‌داری و تعمیرات از موارد مهم و تاثیرگذار در صنایع دنیا به‌شمار می‌رود. وجود ...
  • Prev

 با افزایش قیمت ارز و به‌دنبال آن رشد قیمت انواع محصولات فلزی و فولادی؛ معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور کنترل قیمت‌ها در بورس‌کالا و ساماندهی بازار اقدامات زیادی را انجام داد که برخی از آنها منتقدان زیادی داشت.

به گزارش اخبار فلزات به نقل از دنیای معدن، کنترل و نظارت بر بازار فلزات تا جایی پیش رفت که در برهه‌ای منجر به ممنوعیت صادرات برخی از محصولات صنایع معدنی شد. قیمت پایه اغلب محصولات گروه صنعتی در حوزه فولاد و فلزات از سوی معاونت امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شد و حال با آمدن داریوش اسماعیلی به‌عنوان معاون جدید این وزارتخانه تشکل‌ها و انجمن‌های مرتبط نظرات و درخواست‌هایی دارند که در این گزارش به آن‌ها اشاره شده است.

  نقشه راه معدن اجرایی شود

رئیس هیات‌مدیره انجمن سنگ‌آهن ایران با اشاره به تغییر مدیریت معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خواسته انجمن سنگ‌آهن ایران این است که تصمیمات این حوزه براساس کارشناسی انجام شده و از تشکل‌های مرتبط نیز مشورت‌های لازم اخذ شود. مهرداد اکبریان تصریح کرد: خوشبختانه دکتر اسماعیلی رئیس گروه تدوین نقشه راهبردی معدن در مجلس بوده و به‌خوبی در حوزه معدن و قوانین این حوزه اشراف دارد از این‌رو به خوبی می‌داند بهترین راهکار خروج معدن از مشکلات بخش‌های اکتشاف و توسعه و سرمایه‌گذاری، اجرای نقشه‌راه معدن است.وی تصریح کرد: تشکل‌ها نیز آمادگی دارند مفاد نقشه‌راه معدن را اجرا کرده و معتقدم این حرکت رو به جلوی خوبی خواهد بود.اکبریان همچنین خواستار خروج دولت از بخش کنترل و نظارت در حوزه قیمت‌گذاری شد و گفت: بهتر است تا بازارهای داخلی خود را با بازارهای جهانی وفق دهند و دولت دست از کنترل‌ها بردارد و اجازه دهد تا قیمت براساس عرضه و تقاضا کشف شوند.

  از نظرات کارشناسی انجمن‌ها و تشکل‌ها استفاده شود

رسول خلیفه‌سلطان دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران نیز با اشاره به تغییر در معاونت معدنی وزارت صمت گفت: در صنعت فولاد ۸ الی ۹ زنجیره وجود دارد که باید به‌صورت یکپارچه مدیریت شوند، زیرا این زنجیره از مسائل و مشکلات بسیاری برخوردار است که باید براساس مکانیزم موثر در مورد آن تصمیم‌گیری صورت گیرد.

به گفته وی، با توجه به مسائل و پیچیدگی‌های زنجیره فولاد باید تمامی اصحاب صنایع در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند تا تصمیم‌سازی‌ها با تصمیم‌گیری‌ها زاویه زیادی نداشته باشند.

دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد ایران تصریح کرد: از معاونت جدید معدنی وزارت صمت خواستار اعتماد به انجمن‌ها و اصناف که همگی از مادران صنایع هستند، هستیم.

به گفته وی، هر انجمن یا بنگاهی خواستار آن است که نظرات‌شان به‌کار گرفته شود زیرا تعداد کارشناسان وزارتخانه محدود است.

خلیفه‌سلطان خاطرنشان کرد: انجمن فولاد در مجموع با معاونت معدنی وزارت صمت، سازمان حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده، ایمیدرو ارتباط بسیار دارد از این‌رو این سازمان‌ها باید با انجمن فولاد در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها یکپارچه شوند.

وی تاکید کرد: از معاون جدید معدنی تقاضا داریم که تمامی انجمن‌ها، بنگاه‌ها و شرکت‌ها را به رسمیت بشناسند تا بتوان با استفاده از نظرات کارشناسان این بخش‌ها فاصله میان تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها را به حداقل رساند. 

  بخشنامه‌های متعدد عامل سردرگمی فولادسازان

دبیر سندیکای تولید‌کنندگان لوله و پروفیل با اشاره به تغییر معاون معدنی وزارت صمت اظهار کرد: خوشبختانه معاونت جدید معدنی با تجربه‌ای که دارد قوانین کشور را به خوبی می‌داند و در خواست ما این است که با بازار و صنعت به‌صورت علمی و واقعی و حقیقی برخورد کند.

امیرحسین کاوه همچنین تصریح کرد: از معاونت معدنی وزارتخانه انتظار آن می‌رود که با توجه به شرایط واقعی بازار تصمیم گرفته و به این موضوع توجه داشته باشد که کنترل‌های دستوری بازار را به انحراف می‌کشاند.

وی همچنین افزود: متاسفانه روالی در گذشته به اشتباه انجام می‌شد که انتظار آن می‌رود تصحیح شود و آن تصمیم‌گیری معاونت معدنی وزارت صنعت به‌جای تمامی معاونت‌ها در بخش‌های فلزی برای صنایعی نظیر لوله و پروفیل، لوازم‌خانگی و صنایع سیم و کابل بود تا جایی که صادرات این دسته از صنایع نیز منوط به مجوز از معاونت معدنی وزارت صمت بود.دبیر تولید‌کنندگان لوله و پرفیل فولادی همچنین ضمن انتقاد از بخشنامه‌های متعدد و بعضا متناقض گفت: متاسفانه موضوع دیگری که عامل سردرگمی تولید‌کنندگان شده است وجود بخشنامه‌های متعدد توسط مراجع غیرمرتبط است که گاه نقض‌کننده یکدیگر نیز هستند.

وی افزود: به‌طور مثال در برخی موارد علاوه بر تصمیماتی که معاونت معدنی وزارت صمت برای فولاد می‌گیرد، شورای رقابت و همچنین «مرکز پژوهش‌های مجلس»، «بورس‌کالا»، «سازمان حمایت» و «سازمان بازرسی» نیز درخصوص بازار فولاد ورود می‌کنند که واقعا نیازی به این همه کنترل نیست و در برخی موارد مصوباتی صادر می‌شود که کمتر از ده درصد اجرایی می‌شود.

کاوه ادامه داد: قرار بود طبق مصوبه‌ها تمامی تولید‌کنندگان ورق محصولات خود را در بورس‌کالا عرضه کنند اما این امر اتفاق نیفتاد و اگر قرار است مصوبه‌ای صادر شود که الزام به اجرا نداشته باشد پس صادر نشود بهتر است.وی همچنین خواستار مشورت از تشکل‌ها در زمان اخذ تصمیمات مهم برای صنایع مرتبط شد و گفت: همچنین دیگر خواسته‌ای که از معاونت معدنی داریم اینکه در زمانی که برای صنعتی تصمیمی گرفته می‌شود، نظرات تشکل‌های مرتبط نیز اخذ شده و واقعا در تصمیمات لحاظ شود.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 12724

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family