مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان استقبال از بخش خصوصی برای همکاری در اکتشافات معدنی را از رویکردهای این دستگاه اعلام کرد و گفت: معادن
رئیس هیات عامل ایمیدرو از انعقاد قرارداد اجرای 219 پروژه پژوهشی در ایمیدرو و شرکت‌های تابعه و وابسته، با دانشگاه ها طی سال های 98 و 99 خبر داد.
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در بندرعباس با ۲۴ کیلومتر خطوط ریلی و امکان تخلیه و بارگیری مکانیزه مواد معدنی و فلزی نقش منحصر به
ارزش سهام شرکت‌های معدن و صنایع معدنی طی هفته گذشته، بیش از 12 میلیارد دلار رشد کرد. این مهم به دنبال ابتکار ایمیدرو برای بازارگردانی هماهنگ سهام این
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای امسال تا پایان مرداد ماه بیش از 2 هزار و 370 فقره پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری بالغ
اداره مدیریت بحران استان Henan اعلام کرد، استان مرکزی Henan چین متعهد و ملزم شده است که تعداد سدهای باطله را در این استان با هدف کاهش ریسک بلایا و
 • استقبال از بخش خصوصی برای همکاری در اکتشافات معدنی؛ معادن ناشناخته زیادی در گیلان وجود دارد

 • انعقاد 219 قرارداد پروژه پژوهشی با دانشگاه‌ها در ایمیدرو و شرکت‌های تابعه

 • خودکفایی هرمزگان در ساخت و تعمیر قطعات دستگاه حمل مکانیزه مواد معدنی

 • ابتکار ایمیدرو، ارزش سهام معدنی ها را 12 میلیارد دلار افزایش داد

 • صدور بیش از 2 هزار و 300 پروانه بهره برداری

 • استان Henan چین خطرات دفع باطله‌های معدنی را مهار می‌کند

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

با توجه به وضعیت کنونی بهره‌برداری از معادن در ایران و حتی بسیاری از نقاط جهان، شاید بتوان گفت بخش معدن برای تحول در تولید نیازمند اکتشافات جدید است و با توجه به کاهش عیار و فرسودگی برخی معادن، توسعه اکتشافات امری لازم و ضروری است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، به گفته فعالان بخش معدن یکی از موضوع‌های مهم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، مشکلات بودجه‌ای برای پروژه‌های اکتشاف است، بنابراین به نظر می‌رسد در کنار بودجه‌های معمول و مصوب، باید مدل‌های جدید تامین مالی برای این بخش تعریف شود.

به اعتقاد فعالان معدنی، استفاده از ظرفیت‌های معدنی یکی از راه‌های بازگشت رشد اقتصادی به کشور است. موضوعی که براساس آن می‌توان زمینه‌ خروج از رکود اقتصادی را فراهم کرد. با این شرایط می‌توان گفت، پررنگ شدن نقش معادن در تولید ناخالص ملی مستلزم بهره‌گیری از توان داخلی برای گسترش اکتشافات و استخراج مواد معدنی با تکیه بر تجهیز محدوده است. اهمیت بخش معدن در شرایط کنونی در حالی بیش از پیش نمایان شده که داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت از افت صدور «پروانه کشف» و «پروانه بهره‌برداری»  حکایت دارد. با توجه به اهمیت مقوله اکتشاف در بخش معدن در سومین همایش چشم‌انداز صنایع فلزات غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با نگاهی به تولید و بازار، مقوله «اکتشافات و فعالیت‌های اکتشافی مدرن، ضامن حیات و پویایی معادن» به‌عنوان یکی از سرفصل‌های اصلی گنجانده شده است تا با بررسی مشکلات این بخش زمینه برای گسترش اکتشاف فراهم شود. فعالان بخش معدن معتقدند، معدن در بخش اکتشاف با چالش‌های بسیاری مواجه است که در این خصوص می‌توان به «قوانین حاکم بر بخش اکتشاف»، «منابع طبیعی و قوانین حاکم برآن»، «محیط زیست و قوانین آن»، «معارضان محلی»، «کمبود نیروی کارشناسی خبره»، «سرمایه‌گذاری داخلی و بین‌المللی در بخش اکتشاف» و... اشاره کرد.  داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز بیانگر آن است که در نخستین فصل امسال در مجموع یک هزار و ۱۵۸ پروانه بهره‌برداری هم در بخش ایجادی و هم توسعه‌ای در بخش صنعت‌و‌معدن در کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه قبل افت ۱۵ درصدی داشته است. پروانه‌های صادره در این بخش طی سال گذشته برابر با یک هزار و ۳۶۲ فقره بود.

این افت در بخش «پروانه اکتشاف» نیز مشاهده می‌شود، به‌طوری که براساس داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صمت در مدت زمان مورد بررسی در مجموع ۲۰۵ فقره پروانه اکتشاف در کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افت بیش از ۱۴ درصدی برای این بخش ثبت شده است، در حالی که پارسال در مجموع ۲۳۹ فقره پروانه اکتشاف در کشور صادر شده بود. «گواهی کشف» صادره نیز در مدت زمان مورد بررسی برابر ۱۰۳ فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افتی ۸ درصدی داشته است؛ گواهی کشف صادره در سال گذشته برابر با ۱۱۲ فقره بوده است.  افت صورت گرفته در حالی رقم خورده که «پروانه بهره‌برداری» بخش معدن در بهار امسال رشد داشته است. براساس داده‌های اعلام شده در نخستین فصل امسال در مجموع ۱۲۶ فقره پروانه بهره‌برداری در کشور از سوی متولیان این بخش صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۴‌درصدی داشته است. مجموع پروانه‌های بهره‌برداری در مدت مشابه پارسال ۱۲۱ فقره ثبت شد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از انجام ۳۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف در چهار ماه نخست امسال خبر داد.

علیرضا شهیدی گفت: در حوزه اکتشاف ذخایر معدنی کشور شامل شناسایی، پی‌جویی، اکتشاف عمومی و تفصیلی، ۱۱۰ هزار کیلومترمربع به‌عنوان هدف کمی سال ۹۸ مدنظر بود و در سال ۹۹ نیز ۱۱۵ هزار کیلومتر در دستور کار قرار گرفته که تا پایان تیرماه ۳۰ هزار کیلومترمربع به نتیجه رسیده که از این نظر ۱۵ درصد افزایش مشاهده می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در بخش تهیه نقشه زمین‌شناسی کاربردی در مقیاس‌های مختلف در خشکی و دریا نیز تهیه ۴۷ ورقه نقشه-گزارش را به‌عنوان هدف کمی سال ۹۸ در نظر بود و در سال ۹۹ نیز تهیه ۵۵ ورقه نقشه یا گزارش در دستور کار قرار دارد که تا پایان تیر ماه امسال ۱۷ نقشه و گزارش با رشد ۱۳ درصدی به نتیجه رسیده است.

شهیدی گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش تهیه نقشه‌های مهندسی و مخاطرات زمین‌شناختی و زیست‌محیطی (زلزله، ریزگرد، سیل، فرونشست، تغییرات اقلیم و…)، تهیه ۳۵ ورقه نقشه و گزارش را به‌عنوان هدف کمی سال ۹۸ در دستور کار داشته که از این مقدار ۱۲ نقشه و گزارش تهیه و تولید شده و در مدت مشابه در سال ۹۹ نیز ۱۵ ورقه نقشه و گزارش را از ۳۰ به‌عنوان هدف کمی سال ۹۹ با پیشرفت معادل ۲۵ درصد محقق کرده است.

وی گفت: انجام ۳۰ هزار کیلومتر خطی به‌عنوان هدف کمی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش اکتشاف به روش ژئوفیزیک هوایی شامل برداشت، پردازش، تعبیر و تفسیر، مدلسازی و معرفی مناطق امیدبخش اعلام شده که ۲۰ هزار کیلومتر خطی تا پایان تیر ۹۸ محقق شده و در مدت مشابه تا پایان تیر ۹۹ نیز دستیابی به ۳۵ هزار کیلومتر خطی را در نظر داشته‌ایم که با دستیابی به عدد ۲۲ هزار کیلومتر خطی با رشد ۱۰ درصدی مواجه شده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: در بخش پتانسیل‌یابی و ارزیابی ژئوپارک‌های ایران نیز ثبت یک مورد به‌عنوان هدف کمی سال ۹۸ و ۹۹ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اعلام شده که به لحاظ زمانبر بودن این طرح‌ها فعلا در مرحله برداشت داده‌ها قرار دارد.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 5347

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family