رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت توسعه صنایع معدنی در استان در سال جهش تولید، از نفلین سینیت کلیبر به عنوان یکی
برپایه آمارهای معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت تا ۱۶ مهرماه جاری ۶۸ هزار و ۲۵۲ طرح نیمه‌تمام صنعتی و معدنی در حوزه عملکردی این وزارتخانه
معاون هلدینگ گسترش صنایع و معادن ماهان گفت: با در نظر گرفتن اینکه بخش معدن کاتالیزور و نیروی محرکه صنایع است، در وضعیت کنونی دولت باید در قبال بخش
استاندار اردبیل گفت: شهرستان خلخال دارای ذخایر معدنی بوده و اقدامات لازم در راستای جذب سرمایه گذار برای راه اندازی صنایع بالادستی پیگیری می‌شود.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راه اندازی 7 هلدینگ سرمایه گذاری در بخش صنعت و 3 هلدینگ در بخش معدن هدفگذاری شده و گام‌های اولیه با
یک استاد دانشگاه با اشاره به اختصاص اندک منابع به تحقیق و توسعه در فعالیت‌های معدنی، گفت: تاثیرگذاری کم فعالیت­ های تحقیق و توسعه بر بهره وری در
 • نفلین سینیت کلیبر یکی از 60 پروژه ملی کشور

 • اشتغال حدود ۲ میلیون نفری در طرح‌های صنعت و معدن

 • صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

 • سرمایه گذاری در صنایع بالادستی معدن در خلخال پیگیری می‌شود

 • هدایت نقدینگی به سمت زنجیره کامل تولیدات معدنی در اولویت است

 • اختصاص اندک منابع به تحقیق و توسعه در فعالیت‌های معدنی

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ایمیدرو تا ۱۰ روز آینده، کمیته بررسی مسائل زیرساختی و معادن کوچک خراسان شمالی را تشکیل می‌دهد.

 

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور در جلسه بررسی مصوبه‌ها و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور به خراسان شمالی با بیان این مطلب اظهار داشت: مصمم هستیم نسبت به خواسته های به حق مردم منطقه پاسخگو باشیم و تلاش داریم تعهدات قبلی خود (مصوبات و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور) در این استان را انجام دهیم و تعهدات جدید را با توجه به ظرفیت‌های قانونی موجود اجرایی کنیم.
رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: کمیته ای برای بررسی مسائل زیربنایی و زیرساختی، معادن کوچک مقیاس و تامین مالی مصوبات و تفاهم نامه های سفر رئیس‌جمهور به این استان تا ۱۰ روز آینده تشکیل می‌شود.

شروع عملیات استخراج معدن آلبلاغ همزمان با مطالعات تکمیلی اکتشاف

وجیه الله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی در این جلسه گفت: احداث کارخانه استحصال و فرآوری، نیازمند مواد اولیه است. از این رو پس از پایان مرحله فاز شناسایی و پی جویی معدن آلبلاغ، در مرحله اکتشافات تکمیلی، عملیات استخراج نیز همزمان انجام خواهد شد.
وی افزود: از سال گذشته، در قالب طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، معادن غیر فعال این استان بررسی شد و دلایل آنها مشخص شد. از ۲۵۰ معدن، ۷۵ معدن غیرفعال است.
جعفری گفت: معادنی که مشکل زیرساختی داشته و با کمبود نقدینگی مواجه اند، به صندوق معرفی می‌شوند.
وی افزود: تاکنون ۵ معدن به طرح زیرساخت برای رفع مشکل معرفی شده است.
مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با اشاره به افزایش ریالی صندوق بیمه معدنی و زیرساخت برای ارائه تسهیلات گفت: اعتبار صندوق امسال به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.
وی ادامه داد: همچنین، ایمیدرو اعتبارات زیرساختی را افزایش داد.
جعفری خاطرنشان کرد: گزارش های مربوط به سنگ های تزئینی، مس، سنگ آهن و غیره تهیه شده و در حال تکمیل است. علت‌های غیرفعال بودن آن ها مشخص شده است.
وی افزود: سرمایه گذارانی که فراخوان شده اند، با هماهنگی استان، برای سرمایه گذاری معرفی می شوند. برای طرح مطالعه پودر میکرونیزه، با توجه به وجود سرمایه گذار، مطالعه انجام نشد و مستقیم سرمایه گذار را برای دریافت تسهیلات به صندوق بیمه معدنی معرفی کردیم تا کار مطالعات را نیز انجام دهد.

تکمیل فاز پی جویی پهنه ۶ هزار کیلومتر مربعی تا شهریور آینده
علی اصغر زاده، مدیر اکتشافات ایمیدرو در این جلسه گفت: مناقصه پهنه بوکسیتی ۶ هزار کیلومتر مربعی استان خراسان شمالی انجام شده و مشاور معرفی و در استان مستقر و کار را شروع کرده است.
وی افزود: تا شهریور سال آینده، فاز شناسایی و پی جویی پهنه اعلام و مناطق پتانسیل دار معرفی می شود. طرح اکتشاف منیزیم از پولومیت نیز طی امسال اجرایی می‌شود.
اصغر زاده گفت: فاز شناسایی اکتشافات معدن آلبلاغ خاتمه یافته و ۳۴۰ نمونه برای آزمایش به مرکز تحقیقات فرآوری کرج ارسال و نتایج دریافت شده است. اکتشافات این معدن از خرداد امسال، به مدت ۲ سال انجام می شود.

موفقیت های چشمگیر آلومینای جاجرم
در این جلسه، تورج زارع، مدیرعامل شرکت آلومینای ایران، با اشاره به اینکه این شرکت طی ۲-۳ سال اخیر به موفقیت های چشمگیری دست یافته است، گفت: افتتاح کارخانه تولید شمش آلومینیوم با سرمایه گذاری ۱۳۰ میلیون یورو در سال گذشته، از جمله این اقدامات است.
وی افزود: این کارخانه تاکنون ۱۰ هزار تن تولید داشته است. مجموع اشتغال جدید در این کارخانه و معدن، ۱۵۰۰ نفر است.
زارع با اشاره به افزایش ذخایر از ۵ میلیون تن به ۳۰ میلیون تن با اکتشافات صورت گرفته گفت: همچنین، ۷۰ میلیون ذخیره بوکسیت شیلی (نرم) اکتشاف شد که به دلیل کیفیت پایین آن، با یک شرکت چینی قرارداد منعقد شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه نتایج این مطالعات موفقیت آمیز بود و با توجه به این میزان ذخایر، قرار شد طرح جدید اجرای طرح ۲۵۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا اجرا شود که با تحریم‌ها متوقف ماند.
مدیرعامل شرکت آلومینای جاجرم به طرح های پیش روی این مجتمع اشاره کرد و گفت: مطالعات طرح احداث واسطه سنگین انجام شده و اجرای آن ۱۲-۱۳ ماه زمان می برد.
وی ادامه داد: طرح تولید هیدرات ویژه ۳۰ درصد پیشرفت دارد و تا خرداد آینده به اتمام می‌رسد. برای تامین آهک مورد نیاز کارخانه تولید کاغذ از کربنات کلسیم نیز آماده ایم.
زارع گفت: برنامه افزایش ظرفیت تولید پودر کارخانه فعلی از ۲۴۰ به ۲۸۰ هزار تن با تکمیل پروژه های مذکور انجام می شود.
وی افزود: تامین خوراک کارخانه آلفا آلومینای گرمه، از دیگر تعهدات ماست که از قرارداد ۱۵ هزار تنی، تاکنون ۳ هزار تن تحویل شده و هر زمان به خوراک نیاز باشد، تامین می‌کنیم.

 

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6352

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family