گزارش 7 ماهه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نشان می‌دهد که از ابتدای امسال 147 معدن در سراسر کشور راه اندازی مجدد شده است. به
رئیس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم از امکان واگذاری اکتشاف و بهره برداری 200 محدوده معدنی از طریق مزایده خبر داد. به گزارش
مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فعال کردن سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد، همکاری با انجمن های تخصصی برای ساخت ماشین آلات و قطعات،
پانزدهمین دوره بازدید از پروژه های شرکت میدکو در سال 1399 توسط جناب آقای دکتر پورمند (مدیر عامل  میدکو) در روزهای دوشنبه و سه شنبه 28 و 29 مهر ماه 
مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فعال کردن سامانه جامع بومی‌سازی زنجیره آهن و فولاد، همکاری با انجمن‌های تخصصی برای ساخت ماشین آلات و قطعات،
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس ضمن اعلام خبر امضای تفاهم نامه بین این منطقه عظیم اقتصادی و بنیاد شهید و امور ایثارگران هرمزگان، گفت: چنان‌چه
 • احیا و فعال‌سازی 147 معدن در سراسر کشور از ابتدای سال ۹۹

 • واگذاری اکتشاف و بهره برداری 200 محدوده معدنی در قم

 • اعطای یارانه 4 درصدی به خریداران ماشین آلات معدنی

 • پانزدهمین دوره بازدید از پروژه های شرکت میدکو در سال 1399

 • اعطای یارانه 4 درصدی به خریداران ماشین آلات معدنی

 • امضای تفاهم نامه میان منطقه ویژه اقتتصادی خلیج فارس و بنیاد شهید هرمزگان

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی معتقد است: کاهش سهم معدن از کل صادرات کشور حاصل سیاست‌های غلطی است که از سوی وزارت صمت و گمرک به کار گرفته شده است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از اخبارفولاد، براساس آخرین آمار منتشر شده در حوزه تجارت خارجی، بخش معدن و صنایع معدنی با صادراتی به ارزش بیش از هشت میلیارد و ۴۹۷ میلیون و ۵۳ هزار دلار، در سال گذشته بیش از ۲۰ درصد کل صادرات را در اختیار داشته است. صادرات بخش معدن در حالی ۲۰ درصد از صادرات سال گذشته را از آن خود کرده که این سهم در سال ۹۷ در حدود ۲۱ درصد، یعنی یک درصد بیشتر از سال ۹۸ بوده است. اگرچه برخی کارشناسان این کاهش صادرات را ناشی از تحریم‌های اعمال‌شده بر بخش معدن می‌دانند اما به عقیده بسیاری از فعالان حوزه معدن علاوه بر شرایط تحریم سیاست های اشتباه وزارت صمت از مهمترین دلایل کاهش صادرات این بخش در سال گذشته بوده که به نظر می رسد تد اوم این سیاست ها در سال جاری احتمالا روند صادراتی را با کاهش جدی مواجه خواهد کرد، این آمار برای کشوری که سرشار از پهنه‌ها و منابع معدنی است، بسیار ناچیز است؛ به‌خصوص در دورانی که فروش نفت به سبب تحریم‌ها با کاهش شدیدی روبه‌رو شده و نیاز است با استفاده از منابع و صنایع دیگر، کمبور درآمدهای حاصل از آن جبران شود.

در این رابطه با حسن حسینقلی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی به بحث و گفت‌وگو نشسته‌ایم که گزیده‌ای از آن را در ادامه از دیده می‌گذرانید.

چرا وضعیت صادرات معدن به اینجا رسید؟ کاهش یک درصدی صادرات در سال گذشته حاصل چه اتفاقاتی بوده است؟

تا زمانی که بانک مرکزی هر روز یک بخشنامه می‌دهد، هر روز حقوق دولتی را افزایش می‌دهند و از کسانی که از خام‌فروشی فاصله گرفته و در حال فرآوری هستند حمایت نشود، اوضاع همین است. وقتی شما یک واحد اقتصادی را در این شرایط وخیم و بحرانی صادرات، بی‌پولی و ... تحت فشار قرار دهید، طبیعتا کارایی خود را از دست می‌دهد. همین امروز، ۹۰ کارخانه تولید سنگ‌اهن از کار افتاده‌اند؛ دلیل آن هم این است که قیمت سنگ‌آهن را آنقدر پایین آورده‌اند که فروش آن به کارخانجات دیگر صرفه اقتصادی ندارد و هزینه های صادراتی آن را آنقدر بالا برده‌اند به طوریکه قیمت هر تن سنگ اهن در گمرک حدود ۴۴ دلار تعیین شده که بر اساس تعرفه های گمرکی دریافت می شود که در نهایت توانایی صادرات را هم از دست داده‌ایم.

واکنش شما در مواجهه با این فشارها چه بوده است؟

ما واقعا دیگر نمی‌دانیم با کدام ساز باید برقصیم. یکی شمشیر می‌گیرد و ما را می‌کشد و دیگری ما را مستقیم در آتش می‌اندازد.   افراط و تفریطی در این میان وجود دارد که موجب ذلیل شدن بخش سنگ‌آهن شده تا ذوب‌آهن اصفهان بتواند مواد اولیه خود را با پایین‌ترین قیمت ممکن خریداری کرده و آن را با قیمت دلار آزاد به فروش برساند.

قیمت سنگ‌آهن صادراتی ما در حالی در گمرک ۴۴ دلار محاسبه شده که این قیمت تا چند وقت قبل در حدود ۲ دلار بود! مسئولان کشور به جای این که برخلاف افزایش قیمت ارز، قیمت ستگ‌آهن صادراتی را پایین نگه دارند، یک بار آن را ۶۶ دلار و در نهایت آن را ۴۴ دلار قیمت‌گذاری کردند و اصلا مشخص نیست با چه منطقی قیمت‌ها را این‌گونه بالا و پایین می‌کنند. سنگ‌آهن ما هیچ ارتباطی به قیمت‌های جهانی ندارد، چراکه سنگ‌آهن ما عیار ۳۷ درصدی دارد و در لیست یومتال قرار نمی‌گیرد و فقط در کارخانجات سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این موضوعات موجب شده تا صادرات ۵۰۰ هزار تنی ما به کشوری مانند عراق به ۷۰ تا ۸۰ هزار تن در سال کاهش پیدا کند. تازه این میزان را هم ما صادر نمی‌کنیم، بلکه دلالان سنگ‌آهن را می‌خرند و به دو برابر قیمت به فروش می‌رسانند و مشخص نیست چه بلایی بر سر عوارض و مالیات بر درآمد می‌آورند یا ارز حاصل از آن را برمی‌گردانند یا خیر. این بلایی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین، گمرک جمهوری اسلامی ایران بر سر صادرات معدن آورده‌‌اند.

نرخ واقعی صادراتی سنگ‌آهن در حال حاضر چقدر است؟

نرخ سنگ‌آهن صادراتی ما ۳ دلار است قیمت آن در لب مرز نهایتا به ۸ تا ۹ دلار می‌رسد؛ حتی کمیته‌ای که در وزارتخانه هم بوده این نرخ را ۱۰ دلار تعیین کرده و ما هم با وجود این که واقع‌بینانه نیست، آن را قبول کرده‌ایم. ما می‌گوییم وزارت صمت  همین ۱۰ دلار را به گمرک ابلاغ کند، ما قول می‌دهیم خودمان با همین نرخ صادرات را انجام می‌دهیم، ارز حاصل از آن را برگردانیم، عوارض آن را هم پرداخت کنیم و مالیات بر درآمد آن را هم بدهیم اما متاسفانه مشخص نیست چه دست‌هایی در کار است که این مهم صورت نمی‌گیرد تا شاهد این‌گونه دلال‌بازی‌ها، واسطه‌گری‌ها و فسادها باشیم.

بسیاری از کارشناسان بخش معدن را جایگزین بسیار مناسبی برای جبران کمبود درآمدهای ناشی از تحریم فروش نفت می‌‌دانند. به نظر شما در صورت رفع مشکلات، آیا بخش معدن از پس این مسئولیت مهم برمی‌آید؟

اعتقاد شخصی من این است که کسانی که ارز را ۴۲۰۰ تومان کرده‌اند، نرخ صادرات سنگ‌آهن را به ۶۶ دلار رساندند و حقوق دولتی معادن را ۱۰ برابر کردند، باید کنار گذاشته شوند تا ایده‌های نو و تفکرات جدید جایگزین آن‌ها شوند. اگر این اتفاق رقم بخورد، مطمئن باشید ما می‌توانیم به میزان فروش پیشین نفت از بخش معدن درآمد صادراتی داشته باشیم.

متاسفانه دیدگاهی که امروز بر کشور حاکم است، راه‌حل مشکلات را در دست دولت می‌بیند و به همین دلیل حمایت‌ها را صرفا از خصولتی‌ها به عمل می‌اورد. این در حالی است که در تمام دنیا این پروسه کاملا برعکس است و دولت‌ها خود را کنار کشیده و با حمایت از بخش خصوصی، آن‌ها را تشویق به انجام کارهای بزرگ می‌کنند. در کشور ما کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران متشکل از فعالان بخش خصوصی است که هر روز به بالا تا پایین نظام نامه‌نگاری می‌کنند اما متاسفانه گوش شنوایی برای حرف‌های آن‌ها وجود ندارد.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6521

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family