سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هم اینک ۴۷۶ معدن از مجموع ۹۰۲ فقه پروانه بهره برداری معدنی در این
گزارش 7 ماهه طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس نشان می‌دهد که از ابتدای امسال 147 معدن در سراسر کشور راه اندازی مجدد شده است. به
رئیس اداره معادن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم از امکان واگذاری اکتشاف و بهره برداری 200 محدوده معدنی از طریق مزایده خبر داد. به گزارش
مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فعال کردن سامانه جامع بومی سازی زنجیره آهن و فولاد، همکاری با انجمن های تخصصی برای ساخت ماشین آلات و قطعات،
پانزدهمین دوره بازدید از پروژه های شرکت میدکو در سال 1399 توسط جناب آقای دکتر پورمند (مدیر عامل  میدکو) در روزهای دوشنبه و سه شنبه 28 و 29 مهر ماه 
مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: فعال کردن سامانه جامع بومی‌سازی زنجیره آهن و فولاد، همکاری با انجمن‌های تخصصی برای ساخت ماشین آلات و قطعات،
 • ۴۷۶ معدن نیمه فعال در خراسان رضوی

 • احیا و فعال‌سازی 147 معدن در سراسر کشور از ابتدای سال ۹۹

 • واگذاری اکتشاف و بهره برداری 200 محدوده معدنی در قم

 • اعطای یارانه 4 درصدی به خریداران ماشین آلات معدنی

 • پانزدهمین دوره بازدید از پروژه های شرکت میدکو در سال 1399

 • اعطای یارانه 4 درصدی به خریداران ماشین آلات معدنی

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

سعید زرندی معاون طرح و برنامه‌ وزارت صمت به روزنامه ایران گفت: پیگیری و هماهنگی برای راه‌اندازی ۱۰شرکت سهامی عام پروژه برای طرح‌های منتخب و پیگیری و هماهنگی برای واگذاری ۵۰ معدن از طریق بازار سرمایه دنبال می‌شود در این میان باید عنوان کرد که تاکنون بالغ بر ۴۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به منظور تأمین مالی و تکمیل طرح شناسایی شده است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روزنامه ایران، سعید زرندی معاون طرح و برنامه‌ وزارت صمت، اظهار داشت: این اعتقاد در بدنه دولت شکل گرفته است که برای احیای بورس و واقعی شدن ارزش سهام‌ بایستی مجموعه‌های تولیدی، صنعتی و معدنی وارد آن شوند. اگر چنین مسیری طی شود دیگر بورس با ریزش‌های متناوب و عمیق روبه‌رو نمی‌شود و تازه واردهای بورس هم به این حوزه اعتماد خواهند کرد چرا که اطمینان پیدا می‌کنند ریسک سرمایه‌گذاری‌شان کاهش پیدا می‌کند.

حال یکی از مجموعه‌هایی که می‌خواهد وارد این حوزه شود و بورس را به پایداری نزدیک کند، سهام واحدهای صنعتی و معدنی است.

آن گونه که سعید زرندی معاون طرح و  برنامه‌ وزارت صمت به «ایران» گفته است: «وزارت صمت برای به کارگیری ابزارهای نوین تأمین مالی با هدف جذب نقدینگی سرگردان در ۴ بخش برنامه‌ریزی کرده است؛ اولین بخش پذیرش شرکت‌های صنعتی و معدنی در بورس و فرابورس است که هدف‌گذاری جذب حداقل ۱۰۰ شرکت است؛ دومین بخش انتشار اوراق بدهی برای تأمین مالی شرکت‌های صنعتی و معدنی به ارزش ۲۵ هزار میلیارد تومان است؛ سومین موضوع که وزارت صمت در حال دنبال کردن است تکمیل طرح‌های نیمه تمام بالای ۶۰ درصد با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه است که برای این بخش ۱۰ طرح دیده شده و در چهارمین بخش استفاده از ابزارهای نوین بانکی به ارزش ۵ هزار میلیارد تومان برای تأمین مالی زنجیره تولید از جمله صکوک، اوراق گام، قبض انبار و ظرفیت‌های صنعت لیزینگ است.»

حدود دو سالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حضور تولیدکنندگان در بورس تلاش می‌کند و اخیراً هم مصوب شده مجموعه‌های تولیدی که وارد بورس شوند تا مدت زمان مشخص از پرداخت مالیات معاف خواهند شد. از سال گذشته بورس به محلی تبدیل شد که می‌توانست ارزش پول و دارایی‌های افراد را چند برابر کند بدین جهت خیلی از افراد برای آنکه ارزش پول‌شان حفظ شود، به سمت بورس رفتند ولی طی چند وقت اخیر بورس روی خوش به سهامداران نشان نمی‌دهد.

تولیدکنندگان درباره کاهش ارزش سهام‌ مختلف در بورس می‌گویند که اگر بورس بر مبنای تولید بود قیمت‌ها واقعی‌تر می‌شد و هیچ زمان ریزش به شکل و شمایل فعلی در این بخش دیده نمی‌شد. محسن حاجی بابا رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران از جمله افرادی است که از مدت‌ها قبل نسبت به ریزش بورس هشدار داده و به «ایران» گفته بود: «نرخ‌هایی که برای سهام‌ها وجود دارد واقعی نیست و بورس باید به سمت واقعی شدن  قیمت‌ها حرکت کند؛ اعداد واقعی سهام پایین‌تر از آن چیزی است که این روزها برای آن تعیین می‌شود لذا برای برون رفت از این شرایط  ضروری است که تولیدکنندگان وارد بورس شوند تا این بخش حفظ شود.»

آنگونه که روند پیشرفت حضور شرکت‌های تولیدی و صنعتی در بورس دنبال می‌شود از مردادماه سال جاری جلسات تخصصی با شرکت‌ها برگزار شده است تا آنها وارد بورس شوند و تولید با سرمایه‌های مردم رونق گیرد. در اولین جلسه‌ای که برگزار شد ۹۷ شرکت اعلام آمادگی کردند که در آن مقطع ۸ مجموعه توانستند از خان‌ها بگذرند و به بازار اوراق بهادار برسند. ۱۲ مردادماه از ۱۰۰ شرکت حضور یافته ۸ شرکت به بورس راه یافتند. ۱۹ مردادماه تعداد درخواست‌ها به ۱۰۶ مجموعه رسید و مجدداً ۸ واحد تولیدی وارد بورس شدند. در جلسات مختلف روند استقبال شرکت‌های تولیدی و صنعتی از بورس بیشتر شد.

سعید زرندی، معاون طرح و برنامه‌ وزارت صمت در این باره می‌گوید: «از شهریورماه روند پذیرش به بورس رونق قابل توجهی گرفته است به گونه‌ای که  ۳۰ شهریورماه در جلسه‌ای که بین وزارت صمت و شرکت‌های تولیدی و صنعتی برگزار شد ۲۶۳ مجموعه درخواست حضور در بازار اوراق بهادار را دادند؛ البته هدف‌گذاری ما این است که ۵۰۰ شرکت و پروژه صنعتی و معدنی به بورس راه پیدا کنند.»

۱۱۵ شرکت در مرحله عقد قرارداد
او افزود: «تاکنون ۱۱۵ شرکت نسبت به عقد قرارداد با نهاد مالی و یا کارگزار مربوط برای انجام فرآیند پذیرش و یا انتشار اوراق اقدام کردند و در سال جاری ۴۰ شرکت به مرحله پذیرش در بازار سرمایه رسیدند از سویی ۳ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی توسط بنگاه‌های تولیدی در ۵ ماه اخیر منتشر شده است.» یکی از نکات مهم که در این دوره دنبال می‌شود و حدود دو ماه پیش حسن روحانی رئیس جمهوری در سلسه نشست‌های افتتاح پروژه‌های مختلف به آن اشاره کرده بود، حضور معادن در بورس بود. خیلی‌ها نسبت به این موضوع، موضعگیری کردند و اظهار داشتند که نمی‌توان معادن را وارد بورس کرد. در این میان بهره‌گیری از ظرفیت بازار سرمایه در بخش معادن به یک ضرورت در وزارت صمت تبدیل شده است. لذا قرار شده عرضه محصولات معدنی در بورس کالا و واگذاری معادن از طریق بازار سرمایه در سال جاری اجرایی شود.  واگذاری کلی و یکجا هر پروانه بهره‌برداری معدن از طریق عرضه در بورس کالا، واگذاری پروانه بهره‌برداری معدن به عموم مردم از طریق اوراق بهادار و عرضه در بورس کالا و تأسیس شرکت سهامی عام معدن با انتقال تعدادی پروانه بهره‌برداری‌ معدن و مجوز پذیره نویسی عمومی در دستور کار قرار گرفته است.

معادن غیر فعال منتظر واگذاری
معاون طرح و برنامه‌ وزارت صمت درباره واگذاری معادن می‌گوید: «واگذاری معادن در بازار سرمایه یکی از اهداف وزارت صمت است که بر این اساس واگذاری معادن فعال و غیر فعال (تعطیل) دولتی و خصوصی دنبال می‌شود؛ واگذاری معادن فعال دولتی از طریق واگذاری کلی در بورس کالا  و جزء به مردم در بورس کالا است. در معادن غیر فعال نیز لیست معادن مشخص می‌شود و پس از آن اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت می‌گیرد، بدین جهت ۵۰ معدن خصوصی فعال و غیر فعال اعم از پروانه اکتشاف، گواهی کشف و پروانه بهره برداری  از طریق بازار سرمایه واگذار خواهد شد.»

واگذاری معادن دولتی کلید خورد
او با بیان اینکه واگذاری معادن دولتی در دستور کار است، یادآور شد: «استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی موفق و برندهای بزرگ در مرحله صدور مجوز پذیره نویسی، امکان استفاده از سرمایه‌های مردمی و منابع بازار سرمایه برای اجرای طرح‌های بزرگ و تقویت روند تشکیل سرمایه و در نهایت انجام سرمایه‌گذاری در مقیاس بزرگ و رقابت‌پذیری بالا  با ایجاد راه‌اندازی هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری دنبال خواهد شد.»

زرندی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور بهره‌مندی بنگاه‌های تولیدی از ظرفیت بازار سرمایه گفت: «پیگیری و هماهنگی برای راه‌اندازی ۱۰شرکت سهامی عام پروژه برای طرح‌های منتخب و پیگیری و هماهنگی برای واگذاری ۵۰ معدن از طریق بازار سرمایه دنبال می‌شود در این میان باید عنوان کرد که تاکنون بالغ بر ۴۰۰ طرح نیمه تمام صنعتی برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه به منظور تأمین مالی و تکمیل طرح شناسایی شده است.»

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6525

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family