تشکری، دبیر کمیته پدافند غیر عامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در پیامی فرارسیدن هفته ی پدافند غیرعامل را تبریک گفت. به گزارش اخبارفلزات به نقل از
قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو، اقدامات اکتشافی و زیربنایی این سازمان را در استان بوشهر تشریح کرد. به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن،
شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات در دوره ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور ماه ۱۳۹۹، به ازای هر سهم خود ۱۲۵ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال
رئیس صنعت معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به ضرورت تقویت واحدهای فراوری معدنی در میامی، گفت: سه منطقه مهم معدنی در شهرستان وجود دارد که نیازمند
در حوزه معادن سیستان و بلوچستان را می توان رنگین کمان معادن کشور معرفی کرد. به گزارش دنیای معدن؛ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار با بیان
سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: هم اینک ۴۷۶ معدن از مجموع ۹۰۲ فقه پروانه بهره برداری معدنی در این
 • پیام تبریک دبیر کمیته پدافند غیر عامل منطقه ویژه برای فرارسیدن هفته‌ی پدافند غیرعامل

 • اقدامات اکتشافی و زیربنایی ایمیدرو در استان بوشهر

 • ومعادن سود هر سهم خود را افزایش داد

 • وجود سه منطقه مهم معدنی در میامی

 • سیستان و بلوچستان ، رنگین کمان معادن کشور

 • ۴۷۶ معدن نیمه فعال در خراسان رضوی

یادداشت


اخبار فلزات: تحریم‌ها در چند سال گذشته باعث شده بود تا به‌دلیل عدم ورود تکنولوژی‌های نوین و ...
شرایط در بازار فولاد کشور به‌گونه‌ای است که این صنعت نیاز به حمایت همه‌جانبه از سوی دستگاه‌های ...
اخبار فلزات: رئیس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی ادغام وزارتخانه‌های صنایع و معادن و بازرگانی را ...
اخبار فلزات: طی سال 1394 شرایط بازار فولاد به‌گونه‌ای پیش رفت که به عقیده فعالان و دست‌اندرکاران ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فناوری ذوب آذر آلکو ادغام وزارتخانه های صنایع و معادن و بازرگانی را عامل ...
اخبار فلزات: در آغاز فعالیت دولت یازدهم بخش معدن و صنایع معدنی با رکود عمیقی مواجه شده بود و طی دو ...
اخبار فلزات: رئیس خانه اقتصاد ایران، خواستار سپردن کارهای معدن به فعالان این بخش به‌عنوان یکی از ...
اخبار فلزات: قائم مقام خانه صنعت و معدن ایران بهبود محیط کسب را مهمترین انتظار فعلان بخش‌های مختلف ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت کارگزاری باهنر انتخاب مدیران زبده را متضمن بهبود شرایط اقتصادی و به ...
اخبار فلزات: عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات معدنی شرایط سرمایه گذاری در ...
اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت فولاد امیرکبیر کاشان انتظار بخش صنعت فولاد از دولت آتی را اولویت دادن به ...
اخبار فلزات: یکی از معضلات تولیدکنندگان در ایران، تامین مالی برای احداث واحدهای تولیدی است. در ...
 • Prev

با شروع فعالیتم در سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، توسعه معدن و صنایع معدنی را با سه راهبرد اصلی افزایش عملیات اکتشاف، توسعه زیربناها و راه اندازی معادن کوچک مقیاس در شمار برنامه ها قرار دادیم. توسعه اکتشافات تا 650 هزار کیلومتر مربع، افزایش بودجه زیربناها و احیا معادن کوچک در 31 استان گواه این مدعا است که همچنان بر ادامه این استراژی ها مصمم هستیم. بر این اساس در ابتدا پایش امور معدنی استان ها در صدر برنامه های ایمیدرو قرار گرفت و اکنون نقاط مختلف کشور با رویکرد "رونق تولید و محرومیت زدایی" زیر چتر حمایتی ایمیدرو قرار گرفته است. یکی از استان هایی که در برنامه های توسعه ای ایمیدرو گنجانده شده، استان فارس است. در سفر اخیرم به این استان برخی از اقدامات و برنامه های ایمیدرو برای این منطقه مورد اشاره قرار گرفت. اکنون مجالی پیش آمده که به بیان اقداماتی که تاکنون در این استان صورت گرفته، پرداخته شود.

 

اکتشاف
عملیات اکتشاف، مهم ترین استراتژی ایمیدرو در استان فارس است چراکه اعتقاد داریم توسعه معدن و صنایع معدن در جای جای کشور، از این مسیر می گذرد. بر این اساس در پهنه اکتشافی شمال استان فارس فاز عملیات شناسایی و پی جویی در مساحتی بالغ بر 17 هزار کیلومتر مربع برنامه ریزی و تا کنون مطالعات فاز شناسایی با معرفی حدود 5500 کیلومتر مربع محدوده امید بخش انجام و مطالعات فاز پی جویی در محدوده های امید بخش معرفی شده فاز اول با پیمایش ها و نمونه برداری های صحرایی هم اکنون در حال انجام است که پس از تجزیه و تحلیل نتایج گزارش نهایی با معرفی محدوده های مستعد فلزی و غیرفلزی ارائه خواهد شد.
همچنین طرح جامع مطالعات پتانسیل یابی مواد معدنی غرب استان فارس به مساحت حدود 5700 کیلومتر مربع در شمار برنامه های اکتشافی این استان قرار گرفت که تمام مراحل مطالعاتی و اجرایی طرح به اتمام رسیده و با پیشرفت 90 درصدی در مرحله اعلام نتایج آنالیز نمونه ها جهت ارائه گزارش پایانی پروژه و در ادامه تکمیل عملیات اکتشافی در محدوده های مستعد معرفی شده می باشد.
در راستای شناسایی ذخایر استان علاوه بر انعقاد قرارداد جهت انجام مطالعات ژئوفیزیک هوایی به ارزش حدود 350 هزار یورو، طرح مطالعات پتانسیل یابی دولومیت در مساحتی بالغ بر 28 هزار کیلومتر مربع در جنوب استان فارس با هدف بررسی قابلیت تولید شمس منیزیم برنامه ریزی شد که تا کنون مطالعات فاز شناسایی با اخذ حدود 850 نمونه انجام و پس از دریافت نتایج فاز اول، ادامه عملیات با انجام نمونه برداری های متراکم در مناطق مستعد معرفی شده و انجام تست های تکنولوژیکی دنبال خواهد شد.
با توجه به اتمام عملیات شناسایی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در پهنه های سه گانه استان فارس و معرفی 14 محدوده امید بخش جهت طی روال قانونی و صدور پروانه اکتشاف، مقرر شد بنابر امضای یک تفاهم نامه، 14 محدوده امید بخش استان جهت واگذاری به ایمیدرو انجام و مطالعات اکتشاف تکمیلی در این محدوده ها توسط ایمیدرو انجام شود.

فعال سازی معادن کوچک
طرح احیاء، فعالسازی و توسعه معادن کوچک مقیاس که در صدر ماموریت های ایمیدرو قرار گرفته است نیز در این استان دنبال می شود. در این زمینه بررسی معادن کرومیت، منگنز، هماتیت و دولومیت با پایش 40 معدن انجام شد که منجر به معرفی 8 بلوک شد. در این طرح تاکنون 51 معدن غیرفعال و فعال قابل توسعه به صورت موردی و استانی شناسایی شده است.
اقدام کلینیکی برروی 50 معدن و احیاء، فعال سازی و توسعه 25 معدن (فعال سازی 4 معدن کرومیت توسط بخش خصوصی و 2 معدن متروکه و غیرفعال منگنز توسط بخش خصوصی در سال جاری) انجام شده است و هدفگذاری ما در اجرای این طرح(در استان فارس)، فعالسازی 21 معدن و احداث 2 واحد فرآوری است.

رونمایی از مدرن ترین خط تولید آلومینیوم
یکی از پروژه های مهم این استان، کارخانه آلومینیوم جنوب (سالکو) به عنوان مدرن ترین و بزرگترین خط تولید آلومینیوم کشور است که ایمیدرو و هلدینگ غدیر به عنوان سهامدار، اقدامات لازم برای راه اندازی آن را در منطقه ویژه اقتصادی لامرد انجام دادند و این پروژه کلیدی با فرمان رئیس جمهور در مدار تولید قرار گرفت. شرکت آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلار راه اندازی شد و دیگ های مربوطه به صورت مستمر وارد مدار تولید می شود. در راستای توسعه طرح فوق، واحد آندسازی سالکو در آبان ماه امسال راه اندازی خواهد شد.
توسعه زیربناها
توسعه در منطقه لامرد به تمرکز بر روی این طرح ختم نشد و مصمم به توسعه زیرساخت ها در این منطقه شدیم.
توسعه منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد و انجام بیش از 300 میلیارد تومان سرمایه گذاری جهت تامین زیرساخت های منطقه که بخشی از آن اجرا شده مورد توجه قرار گفت و در سال جاری نیز بیش از 150 میلیارد تومان تامین اعتبار جهت تکمیل آن انجام شده است.
پیگیری احداث اتوبان لامرد به پارسیان با پیگیری وزارت راه و شهرسازی و تأمین اعتبار سهم مربوط به ایمیدرو درحال انجام است. همچنین پروژه انتقال آب از خلیج فارس به منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در حال آغاز است.

فولاد نی ریز و گندله سازی خرامه
تکمیل پروژه احیای نی ریز و تسریع در تکمیل پروژه فولادسازی از جمله دیگر اقدامات این سازمان در استان فارس به شمار می آید. در حال حاضر قراردادهای ساخت تجهیزات خارجی منعقد شده و فولادسازی در حال اجرا است و تاکنون پیشرفت این طرح به 53 درصد رسیده است. به منظور توسعه زیربناها در این طرح، پروژه انتقال آب از سد چشمه عاشق نی ریز به مجتمع فولاد غدیر نیریز در حال انجام است.
طرح احداث گندله سازی خرامه با مشارکت بخش خصوصی با سرمایه گذاری 105 میلیون یورو و 150 میلیارد تومان در حال اجرا است. از سوی دیگر به منظور توسعه حمل و نقل جاده ای طرح فوق، قطعه دوم جاده خرامه نی ریز با اعتبار 1020 میلیارد تومانی در سال جاری آغاز می شود. پروژه این مسیر 30کیلومتری در مرحله مناقصه قرار دارد.
همچنین کنسرسیوم احداث کارخانه فرآوری آهن هماتیتی در شمال استان فارس بین معدنکاران منطقه ده بید و بوانات، خرم بید کنسرسیومی در حال نهایی شدن است که با تشکیل این کنسرسیوم علاوه بر احداث کارخانه آهن هماتیتی، 14 معدن موجود در منطقه که در حال حاضر عمدتا یا تعطیل و یا با حداقل ظرفیت مشغول فعالیت هستند، فعال شده و با بالاترین ظرفیت خودبه استخراج مواد معدنی خواهند پرداخت.
همچنین استفاده بهینه از خاک های صنعتی استان از دیگر برنامه های ایمیدرو است. به این منظور مطالعات امکان سنجی جدایش و استحصال کانی پیروفیلیت و آهن زدایی از ذخایر خاک نسوز مناطق مستعد استان فارس توسط این سازمان در حال پیگیری است.

دیگر اقدامات
از دیگر اقدامات در دست اقدام ایمیدرو در استان فارس می توان به احداث کارخانه تولید آجر از مارن، حمایت از احداث کارخانه تولید کاغذ از سنگ در خرامه، شرکت مشترک بخش خصوصی جهت احداث یک واحد 200 هزار تنی محصولات آلومینیومی در لامرد، مطالعات بر روی دریاچه های استان، احداث کارخانه آهک (PCC) در شهرستان داراب، انعقاد قرارداد احداث کارخانه تولید سدیم سیانید با مشارکت بخش خصوصی اشاره کرد.
با این اوصاف، توسعه بخش معدن و صنایع معدنی توسط ایمیدرو در استان فارس در حال انجام است و امید می رود در آینده ای نزدیک ثمرات این اقدامات متوجه کشور، به ویژه مردم شریف فارس شود

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6847

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family