• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سال 2017 با رونق بازار نقره آغاز شد. اواخر سال 2016 قیمت نقره تا حدود 16 دلار به ازای هر اونس کاهش پیدا کرد، اما قیمت آن در ماه‌های نخست سال جاری روندی صعودی را طی کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که قیمت هر اونس نقره در سال جاری به مرز 20 دلار نیز خواهد رسید.مروری بر بازار نقره در سال 2016 برای پیش‌بینی آینده این فلز در سال جاری میلادی و بررسی نوسانات آن خالی از لطف به‌نظر نمی‌رسد.

به گزارش اخبار فلزات، این فلز سال 2016 را با قیمت 14 دلار به‌ازای هر اونس آغاز کرد. قیمت نقره در ماه جولای به بیشترین میزان خود در سال گذشته یعنی حدود کمی بیشتر از 20 دلار هم رسید. اما تغییرات سیاسی دنیا به‌گونه‌ای پیش رفتند که این سطح بالا دوام چندانی نیافت. در پایان این سال، قیمت‌ها به حدود 16 دلار رسیدند.

نمودار 1، روند تغییرات قیمت را در سال 2017 نشان می‌دهد. همانطور که در نمودار پیداست، سیر قیمت‌ها از 16 دلار شروع می‌شود. این قیمت‌ها با نوسانات مختلف، در مجموع روند صعودی به خود گرفته‌اند و در بیشترین رشد خود در ماه فوریه حتی به بیش از 18 دلار به‌ازای هر اونس رسیدند. یعنی می‌توان گفت که قیمت نقره در سال جاری میلادی و تاکنون بیش از 11 درصد رشد یافته است.

                         
 
به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار، این افزایش قیمت را می‌توان ناشی از فعالیت‌های حمایتی سرمایه‌گذاران این بازار و تلاش برای کسب موقعیت‌های جدید با هدف افزایش قیمت دانست. همین موضوع سبب شده قیمت نقره در ژانویه افزایش یابد و این روند رو به رشد در فوریه هم ادامه داشته باشد.

لازم به ذکر است که پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای این فلز سفید در سال جاری افزایش یابد. چشم‌انداز مثبت در خرید جواهر آلات زینتی، افزایش تقاضا برای نقره در سلول‌های خورشیدی و همچنین بازارهای نوظهور برای مصرف این فلز، رشد مصرف این فلز را در پی خواهد داشت.

نگرانی‌های محیط زیستی و تلاش برای رفع آلودگی در کشورهای مختلف به‌خصوص در کشورهای توسعه یافته و صنعتی، سبب شده استفاده از سلول‌های خورشیدی افزایش یابد. پس می‌توان گفت، صنعت فتو ولتائیک، مهم‌ترین بخش برای مصرف نقره است. چین بزرگ‌ترین بازار برای این محصول محسوب می‌شود و ایالات متحده آمریکا، دومین بازار بزرگ برای استفاده از انرژی خورشیدی به‌شمار می‌رود. همچنین رشد سریع نصب تجهیزات خورشیدی در آسیا، به‌خصوص در چین و هند، احتمال رشد مداوم مصرف نقره را در این بخش فراهم می‌کند.

تغییرات سرمایه‌گذاری به‌گونه‌ای است که انتظار می‌رود، بازار نقره کشش قیمت 19 دلار را نیز داشته باشد و حتی در اثر تغییر در اوضاع سیاسی ممکن است که شگفتی‌های بازار به‌گونه‌ای باشد که قیمت این فلز سفید به 20 دلار هم برسد. البته نباید از احتمال جهت‌گیری منفی این بازار نیز غافل بود. زیرا ممکن است در یک روند نزولی، قیمت نقره حتی به حدود 16 دلار هم افت کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family