• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: طلا برخلاف بسیاری از فلزات دیگر، از روندی معکوس با نرخ دلار تبعیت می‌کند. عوامل متعددی که بر قیمت طلا در ماه مارس تاثیر داشتند، عامل تغییر نرخ بهره دلار در کوتاه‌مدت بودند.

به گزارش اخبار فلزات، نمودار 1، روند تغییرات قیمت طلا را در ماه مارس نشان می‌دهد. طلا ماه آوریل سال 2017 را با قیمت 1240 دلار به‌ازای هر اونس آغاز و سی‌ویکمین روز از ماه را با قیمت 1245 دلار به پایان رساند. این فلز گران‌بها ، بیشترین قیمت خود را در تاریخ 22ام این ماه با قیمت 1249 دلار و کمترین یعنی 1199 دلار به‌ازای هر اونس را در تاریخ 15 مارس تجربه کرد.

لازم به‌ذکر است که در تاریخ 11 مارس، آمار رسمی میزان اشتغال در آمریکا اعلام شد، این موضوع موجبات کاهش قیمت طلا را در سطح جهانی فراهم کرد. زیرا بنا به این آمار احتمال افزایش نرخ دلار تقویت شد. کاهش قیمت طلا تداوم یافت تا قیمت فلز زرد در نیمه ماه مارس با افزایش قطعی نرخ دلار، بیش از 40 دلار کاهش یابد. البته این کاهش قیمت برای مدت زمان طولانی تداوم پیدا نکرد و تغییرات در سایر زمینه‌های سیاسی و اقتصادی در جهان سبب شد، قیمت طلا تا 1249 دلار هم افزایش یابد.

                                    
 
اختلاف میان جمهوری‌‌خواهان و دموکرات‌ها در تصویب قانون بیمه همگانی در ایالات متحده آمریکا را می‌توان عاملی اصلی برای افت نرخ بهره دلار و متعاقبا افزایش قیمت طلا در تاریخ 22 ماه مارس ذکر کرد. البته این روند صعودی تداوم نیافت و سخنان رئیس فدرال رزرو آمریکا موجبات کاهش مجدد قیمت‌ها را فراهم آورد. روزنگرین که ریاست فدرال رزرو آمریکا را بر عهده دارد، اعلام کرد که میزان اشتغال در این کشور به سطح بسیار بالایی رسیده و بنابراین احتمال رشد بهره دلار در سال 2017 دور از انتظار نخواهد بود.

موارد یاد شده، بازار طلا و نوسانات آن را در ماه مارس توجیه می‌کند، تحلیلگران بازار با نگاه به موارد یاد شده، در پی آن هستند تا آینده این فلز را در ماه آوریل پیش‌بینی کنند. میزان تقاضا برای طلا در ماه آوریل یکی از محرک‌های اصلی برای قیمت فلز گران‌بهای طلا به‌شمار می‌رود. انتخابات فرانسه که در ماه آوریل برگزار می‌شود را یکی دیگر از دلایل اصلی برای افزایش تقاضای این فلز می‌دانند. همچنین برخی تحلیلگران معتقدند با مشخص شدن نتایج انتخابات دور اول فرانسه، از نوسانات بازار طلا کاسته خواهد شد به این صورت که قیمت طلا پیش از انتخابات به اوج رسیده و پس از آن دوباره کاهش بیابد.

یکی دیگر از مواردی که در کوتاه‌مدت می‌تواند موجب افزایش قیمت طلا شود، مسائل مشکوک بین روسیه و نقش آن در مبارزه انتخاباتی دونالد ترامپ است. در صورت اثبات این ادعا، احتمال کاهش نرخ دلار می‌رود که متعاقبا سبب رشد قیمت طلا خواهد شد.

یک تحلیلگر اقتصادی و بازار به کیتکو اعلام کرد که انتظارات از رشد اقتصادی ایالات متحده آمریکا کاهش یافته است، این موضوع می‌تواند کاهش نرخ دلار و افزایش قیمت طلا را به‌همراه داشته باشد. بسیاری از تحلیلگران پیش‌بینی خود را منوط به نرخ بهره دلار ایالات متحده آمریکا می‌دانند. بنابراین می‌توان گفت در مجموع موارد متعددی بر بازار این فلز موثر خواهد بود و نوسانات قیمتی را برای آن به‌‌وجود خواهد آورد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family