• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: چین موفق به کشف ذخیره‌ای جدید و چشمگیر از طلا شده است؛ هر چند کشف این معدن که می‌توان حالا آن را بزرگترین ذخیره طلای چین نام داد، تنها یکی از گام‌هایی است که این کشور برداشته تا نقش پررنگ‌تری در بازار جهانی طلا داشته باشد.

حال باید دید تاثیر این رویداد بر بازار بین‌الملل و اقتصاد چین چیست؟
به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت  از «ماینینگ‌فناوری» در ماه مارس (اسفند) گذشته دومین شرکت بزرگ تولیدکننده طلا در چین موفق به حفر معدنی شد که بزرگترین ذخیره طلایی است که این کشور تاکنون به خود دیده است. این کشف می‌تواند به تشکیل امواجی در بازار جهانی بینجامد، اما اقدامات چین برای پاسخگویی به نیاز روزافزون جهان به این فلز گرانبها از این نیز فراتر می‌رود و البته در بازار داخلی نیز به لطف سیاست‌های دولتی و فاکتورهای فرهنگی در آینده به طلای بیشتری نیاز خواهد داشت. از حدود ۹ سال پیش و سال ۲۰۰۸ میلادی که چین بر استرالیا در تولید طلا سبقت گرفت، تبدیل به بازیگر نقش اول بازار این فلز شد. امروز این کشور ۱۴ درصد از نیاز جهان به طلا را تامین می‌کند. در واقع بزرگی جامعه چین و جایگاهی که اعضای این جامعه برای طلا قائل هستند، بر اهمیت آن موثر واقع شده است. طلا در چین ابزاری برای ذخیره ثروت و دارایی است. درحال‌حاضر این کشور پاسخگوی نیاز داخلی خود به فلز زرد نیست. تقاضای جامعه چین به طلا حدود ۳۰ درصد از تقاضای کل جهان را تشکیل می‌دهد. کِی‌سی چانگ اقتصاددان ارشد در موسسه انگلیسی داده و تحلیل «آی‌اچ‌اس‌مارکت» که در سطح جهانی فعالیت دارد و به ارائه خدمات اطلاعاتی می‌پردازد، در این باره توضیح می‌دهد: از نظر تاریخی طلا برای خانواده‌های چینی وسیله ذخیره ثروت و همچنین ابزار انتقال دارایی بین نسل‌ها بوده است. طلا یکی از قدیمی‌ترین داشته‌هایی است که هم امنیت ثروت را برای مردم این کشور فراهم می‌کند و هم حجم ثروت آنها را در طول زمان افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد تقاضای طلا در میان چینی‌ها همچنان رو به رشد باشد. چانگ در این باره می‌گوید: در ۵ سال پیش رو ثروت و درآمد طبقه متوسط چین افزایش می‌یابد؛ در نتیجه تقاضا برای طلا، هم به عنوان جواهر و هم به عنوان یک کالای سرمایه‌ای بالا می‌رود و این فلز به دلیل امنیت مالی و همچنین به این دلیل که بازده و سود مالی آن به طور بالقوه بیشتر است، به سایر کالاها ترجیح داده می‌شود.

بزرگترین معدن طلای کشف شده در چین
۳ماه پیش شرکت شاندوگ‌گُلد، دومین تولیدکننده بزرگ طلا در چین از نظر بازدهی محصول اعلام کرد ذخایر طلایی را در شرق چین کشف کرده که برآورد می‌شود دربردارنده ۳۰ تن طلا باشد. این رقم برابر با ۲۰ درصد از کل ذخایر طلای کشور است و این ذخایر تازه پیدا شده را می‌توان به طور بالقوه بزرگترین ذخایری که تاکنون در این کشور کشف شده است، دانست. این معدن که «سیلینگ» نام گرفته، در استان شاندوگ قرار دارد و حجم ذخایر آن می‌تواند به بیش از ۵۵۰ تن برسد. فرآیند اکتشاف آن دو سال طول کشید و عمر معدن تا پایان دوره استخراج ۴۰ سال برآورد شده است. چانگ ادامه می‌دهد: تاثیر این کشف می‌تواند از مرزهای چین نیز فراتر رود. در واقع کشف این معدن به افزایش تولید داخلی طلا در چین می‌انجامد که به دنبال آن از حجم واردات این کشور کاسته می‌شود و این اتفاق به طور بالقوه بر جریان جاری طلا در میان کشورها تاثیرگذار است و می‌تواند به نوسان نرخ در بازار جهانی بیفزاید. به یقین می‌توان پیش‌بینی کرد این رویداد در کوتاه‌مدت بر قیمت‌ها تاثیر داشته باشد، اما در یک چشم‌انداز طولانی‌مدت ورود چنین حجمی از طلا به بازار جهانی سیر نزولی برای نرخ به همراه خواهد داشت. چانگ می‌افزاید: این روش می‌تواند چین را تحریک و ترغیب به اکتشاف طلای بیشتری از استان مستعد شاندوگ کند. به باور من در این مقطع تمرکز بیشتر شرکت شاندوگ بر این مسئله خواهد بود که چطور کشف جدید خود را توسعه دهد و بتواند طلای موجود در این منطقه را طوری استخراج کند که از نظر اقتصادی هر چه بیشتر مقرون‌به‌صرفه باشد. با اطمینان می‌توان گفت چین از جریان رو به رشد تقاضا برای طلا در سراسر جهان استقبال می‌کند و خود را محدود به بازار داخلی کشور نمی‌کند. یک ماه پس از اینکه شاندوگ از کشف سیلینگ خبر داد، اخباری منتشر شد حاکی از اینکه این شرکت به دنبال دستیابی به سهمی ۵۰درصدی از معدن وِلِدِرو در سوخوآن آرژانتین به ارزش ۹۶۰ میلیون دلار و متعلق به شرکت کانادایی بَریک‌گُلد است. انتظار می‌رود این معدن تنها در امسال میلادی که نیمی از آن سپری شده، ۸۳۰ هزار اونس طلا تولید کند.
در گام دوم شاندوگ به همراه بَریک که بزرگترین تولیدکننده فلزات گرانبها در جهان است، یک گروه کاری را برای جست‌وجو و توسعه ذخایر مرزی آرژانتین-شیلی، پاسکوآ-لیما که در ۱۰ کیلومتری وِلادرو قرار گرفته است، به این منطقه اعزام کرد. این دو شرکت به دنبال ارزیابی فرصت‌های سرمایه‌گذاری بیشتر در کمربند طلای بسیار غنی اِل‌ایندیو در مرز آرژانتین و شیلی هستند و ذخایر نام برده در این کمربند قرار دارند. شرکت شاندوگ تنها تولیدکننده چینی نیست که در سال‌های اخیر به دنبال کشف عرصه‌های بیشتر طلا در چین بوده است. در واقع براساس اطلاعاتی که بلومبرگ منتشر کرده در سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ خورشیدی) معاملات برون‌مرزی که از سوی شرکت‌هایی که اساس و پایه آنها چینی است شکل گرفته، نسبت به سال پیش از آن ۴برابر شده و به سطح ۴۸۳ میلیون دلار رسیده است. فروش نزدیک به نیمی از سهم معدن طلای پورگِرا متعلق به بریک‌گلد در پاپوآگینه‌نو به زیجین‌ماینینگ، بزرگترین شرکت طلای چین از نظر ارزش بازار نمونه‌ای از این قراردادها بود.
چانگ می‌گوید: این رویدادها از طرح جدید ۵ساله چین ناشی می‌شود؛ طرحی که بر مبنای آن وزیر صنعت و فناوری اطلاعات این کشور به تازگی از تصمیمی مبنی بر افزایش ذخایر طلای چین به میزان ۳ هزار تن و رساندن آن به ۱۴ هزار تن تا سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ خورشیدی) خبر داده است. چین در اقدامی نو سالانه حدود ۴۵۰ تن طلا تولید می‌کند و این رقم حکایت از رشد سریع تولید طلا در آن در ۴ سال آینده دارد. همچنین گفتنی است همکاری چین با شریکان برون‌مرزی نه تنها به رشد تولید شرکت‌ها کمک می‌کند، بلکه سبب می‌شود شرکت‌های معدنی همانند شاندوگ در نتیجه همکاری با شریکان خارجی خود به تبادل ایده و فناوری بپردازند و در استخراج معادن داخلی چین دستاورد بهتری از خود ارائه دهند. در نهایت چانگ نتیجه می‌گیرد: تمام این رویدادها حاکی است که جایگاه چین به عنوان تولیدکننده و مصرف‌کننده طلا در سطح جهان در حال رشد است و کشف این معدن از سوی شرکت شاندوگ تنها یکی از گام‌هایی است که چین برداشته تا بتواند نقش مهم‌تری در صنعت طلای جهان ایفا کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family