• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

اخبار فلزات: پس از مدت‌ها که معاملات طلا با سختی انجام می‌شد و بسیاری از عرضه‌ها بدون معامله رینگ بورس را ترک می‌کرد، معدن طلای زرشوران توانست 10 کیلوگرم شمش طلا را در این بورس مورد معامله قرار دهد. در کنار آن زر معدن اختران نیز اقدام به عرضه شمش طلای خود کرد؛ اما نتوانست معامله‌ای را صورت دهد. البته زرشوران برای انجام معامله مجبور شد قیمت پایه پیشنهادی خود را کاهش دهد.

به گزارش اخبار فلزات، طی چند ماه گذشته نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی باعث شد تا عرضه‌کنندگان در عرضه این فلز گران‌بها در بورس کالای ایران اندکی تردید کنند؛ ضمن اینکه برخی از تولیدکنندگان نیز با مشکلاتی همانند تغییرات مدیریتی و تغییر پیمانکار معدن دست و پنجه نرم می‌کردند. در نتیجه عرضه طلا در بورس کالا به گرمی و حرارت سال‌های گذشته نیست. این در حالی است که همواره تقاضا برای این فلز گران‌بها در بورس کالا وجود داشته است. البته وجود تقاضا نشان‌دهنده این نیست که خریدار قرار است کالای مورد نظر خود را خرید کند؛ بلکه در برخی موارد ممکن است برخی افراد به‌دنبال بازارگرمی باشند.

در معاملات طلا نیز همین‌گونه اتفاقات رخ می‌دهد؛ به‌طوری که در بسیاری از موارد با وجود آنکه تقاضا برای طلا وجود دارد، اما معامله‌ای رخ نمی‌دهد. چرا که در بسیاری از موارد خریداران به‌دنبال تخفیف هستند و در مورد بازار طلا به‌جای آنکه رقابت بر سر خرید کالا با قیمت بالاتر باشد، معمولا قیمت‌های پایین‌تر خریداری می‌شوند. به‌طور مثال در هفته گذشته معدن طلای زرشوران برای شمش طلای خود با عیار 997، قیمت پایه‌ای در حدود 174 میلیون تومان به‌ازای هر شمش یک کیلوگرمی تعیین کرد؛ اما پس از عرضه و چانه‌زنی با خریداران، مشاهده می‌شود که قیمت معامله به‌شدت کاهش یافته و به میزان 151 میلیون تومان به‌ازای هر شمش یک کیلوگرمی رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که رقابت به‌جای آن‌که بر سر افزایش قیمت شمش باشد، بیشتر منفی بوده و باعث کاهش شدید قیمت معامله شده است.

در عین حال زر معدن اختران نیز شمش طلای یک کیلوگرمی خود را با عیار 995 در حدود 179 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرد. اما در مقابل آن با وجود دارا بودن متقاضی، نتوانست معامله‌ای را صورت دهد؛ چرا که از قیمت پیشنهادی و پایه خود کوتاه نیامد و بنابراین شمش طلای زر معدن اختران، بدون متقاضی رینگ بورس را ترک کرد. بدین ترتیب نمودار 1 حاکی از آن است که طی هفته سوم مهرماه یعنی از 15 تا 20 این ماه، 20 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالای ایران عرضه شد که 10 کیلوگرم آن شمش با عیار 997 توسط معدن زرشوران و 10 کیلوگرم دیگر با عیار 995 توسط زرمعدن اختران صورت گرفت. این میزان عرضه با تقاضای 20 کیلوگرمی مواجه شد که در نهایت تنها شمش‌های طلای با عیار 997 معدن زرشوران مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت و با توجه به مسائلی که بیان شد، شمش طلای زر معدن فروش نرفت.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family