• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پس از مدت‌ها که معاملات طلا با سختی انجام می‌شد و بسیاری از عرضه‌ها بدون معامله رینگ بورس را ترک می‌کرد، معدن طلای زرشوران توانست 10 کیلوگرم شمش طلا را در این بورس مورد معامله قرار دهد. در کنار آن زر معدن اختران نیز اقدام به عرضه شمش طلای خود کرد؛ اما نتوانست معامله‌ای را صورت دهد. البته زرشوران برای انجام معامله مجبور شد قیمت پایه پیشنهادی خود را کاهش دهد.

به گزارش اخبار فلزات، طی چند ماه گذشته نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی باعث شد تا عرضه‌کنندگان در عرضه این فلز گران‌بها در بورس کالای ایران اندکی تردید کنند؛ ضمن اینکه برخی از تولیدکنندگان نیز با مشکلاتی همانند تغییرات مدیریتی و تغییر پیمانکار معدن دست و پنجه نرم می‌کردند. در نتیجه عرضه طلا در بورس کالا به گرمی و حرارت سال‌های گذشته نیست. این در حالی است که همواره تقاضا برای این فلز گران‌بها در بورس کالا وجود داشته است. البته وجود تقاضا نشان‌دهنده این نیست که خریدار قرار است کالای مورد نظر خود را خرید کند؛ بلکه در برخی موارد ممکن است برخی افراد به‌دنبال بازارگرمی باشند.

در معاملات طلا نیز همین‌گونه اتفاقات رخ می‌دهد؛ به‌طوری که در بسیاری از موارد با وجود آنکه تقاضا برای طلا وجود دارد، اما معامله‌ای رخ نمی‌دهد. چرا که در بسیاری از موارد خریداران به‌دنبال تخفیف هستند و در مورد بازار طلا به‌جای آنکه رقابت بر سر خرید کالا با قیمت بالاتر باشد، معمولا قیمت‌های پایین‌تر خریداری می‌شوند. به‌طور مثال در هفته گذشته معدن طلای زرشوران برای شمش طلای خود با عیار 997، قیمت پایه‌ای در حدود 174 میلیون تومان به‌ازای هر شمش یک کیلوگرمی تعیین کرد؛ اما پس از عرضه و چانه‌زنی با خریداران، مشاهده می‌شود که قیمت معامله به‌شدت کاهش یافته و به میزان 151 میلیون تومان به‌ازای هر شمش یک کیلوگرمی رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که رقابت به‌جای آن‌که بر سر افزایش قیمت شمش باشد، بیشتر منفی بوده و باعث کاهش شدید قیمت معامله شده است.

در عین حال زر معدن اختران نیز شمش طلای یک کیلوگرمی خود را با عیار 995 در حدود 179 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرد. اما در مقابل آن با وجود دارا بودن متقاضی، نتوانست معامله‌ای را صورت دهد؛ چرا که از قیمت پیشنهادی و پایه خود کوتاه نیامد و بنابراین شمش طلای زر معدن اختران، بدون متقاضی رینگ بورس را ترک کرد. بدین ترتیب نمودار 1 حاکی از آن است که طی هفته سوم مهرماه یعنی از 15 تا 20 این ماه، 20 کیلوگرم شمش طلا در بورس کالای ایران عرضه شد که 10 کیلوگرم آن شمش با عیار 997 توسط معدن زرشوران و 10 کیلوگرم دیگر با عیار 995 توسط زرمعدن اختران صورت گرفت. این میزان عرضه با تقاضای 20 کیلوگرمی مواجه شد که در نهایت تنها شمش‌های طلای با عیار 997 معدن زرشوران مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت و با توجه به مسائلی که بیان شد، شمش طلای زر معدن فروش نرفت.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family