• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شواهد بازار نقره‌‎ حاکی از آن است که قیمت این فلز پس از کاهش 0.5 درصدی در سال 2017، در سال میلادی جاری با افزایش مواجه خواهد بود.
 به گزارش اخبار فلزات، قیمت نقره در سال 2017 با کاهش 0.5 درصدی روبه‌رو شد و به 17.05 دلار در هر اونس رسید. احتمال آن می‌رود که قیمت این فلز در سال میلادی جدید با تغییرات مثبت همراه باشد. نمودار 1 نشان‌دهنده تغییرات قیمت نقره در روزهای پایانی سال 2017 و روزهای ابتدای سال 2018 است. بازه یک ماهه نمودار نشان می‌دهد که قیمت‌ نقره در پایان سال 2017 روند افزایشی به خود گرفته بود و با شروع سال جدید اندکی افت در قیمت مشاهده شد و سپس نسبتا روند قیمت‌ها افزایشی قرار گرفت.
                                          

اقدام معامله‌گران برای پوشش موقعیت‌های فروش در بازار در ابتدای سال 2018 باعث افزایش نسبی قیمت‌ها شده‌ است. این کار هرچند گذرا یا ناپایدار هم که باشد باعث افزایش قیمت نقره در ابتدای سال 2018 نسبت به میانگین قیمت‌های سال 2017 شد. در همین حال، نسبت قیمت طلا به نقره در حال حاضر حدود 72 است، و این احتمال وجود دارد که این نسبت در بلند مدت به حدود 64 برسد؛ نزدیک شدن فاصله قمیت نقره و طلا، می‌تواند به‌معنی رشد قیمت نقره باشد.

علاوه بر این، به‌نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران در حال روی آوردن به بازار نقره نسبت به طلا هستند، چرا که شمه‌هایی از امید در بازار فلز نقره ایجاد شده است. در این میان تقاضای بازار صنعتی (در کاربردهای غیر از زیورآلات) تقریبا 60 درصد کل تقاضای نقره را در سال 2017 به‌خود اختصاص داده بود و انتظار می‌رود که این میزان در سال 2018 رشد بیشتری پیدا کند. به‌نظر می‌رسد که با توجه به رشد تکنولوژی در سال‌ جاری و سال‌های آتی بازار صنعت شاهد تقاضای بیشتری برای نقره باشد. به‌عنوان مثال، تقاضای جهانی برای ساخت پنل‌های خورشیدی، تقاضا برای نقره را افزایش داده است. عملکرد مناسب این فلز در کاربردهای فتوولتائیک باعث ایجاد این تقاضا شده است. همین امر موجب شد تا تقاضای بخش صنعت در سال 2017 به میزان 92 میلیون اونس افزایش یابد. انتظار می‌رود که رشد این تقاضا ادامه یابد و در سال 2018 به میزان قابل توجهی از سهم مصرف نقره را به‌خود اختصاص دهد. مشابه با بسیاری دیگر از مواد اولیه فلزی به‌نظر می‌رسد که در این مورد هم، چین بزرگ‌ترین بازار را ایجاد کرده است.

در کنار این موضوع انتظار می‌رود تقاضا برای جواهرات و کالاهای زینتی، که تقریبا یک‌پنجم مجموع تقاضای جهانی نقره را تشکیل می‌دهد، در سال 2018 تا 4 درصد رشد یابد که خبر از افزایش یک درصدی نسبت به سال 2017 می‌دهد. تقاضای بالای هند، به‌عنوان یکی از کشورهای مهم مصرف‌کننده نقره در زیورآلات و کالاهای زینتی، در سال 2017 نسبت به سال 2016 تقریبا 2 برابر شد. این تقاضا در سال 2018 با افزایش همراه خواهد بود. به گفته برخی تحلیل‌گران انتظار می‌رود که بازار نقره در کابردهای جواهرات و کالاهای زینتی با افزایش 180 میلیون اونسی همراه شود.

از سمت عرضه، پس از 14 سال رشد متوالی، تولید کل جهانی نقره در سال 2016 به میزان یک درصد و در سال 2017 تا میزان 870 میلیون اونس یعنی 2 درصد کاهش یافت. انتظار می‌رود که تولیدات معدنی نقره در سال 2018 نیز به‌دلیل مشکلات تولید در آفریقای جنوبی محدود شود. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که این بازار در سال جاری با میزان مشخصی از کسری مواجه باشد.

 

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family