• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

اخبار فلزات: شواهد بازار نقره‌‎ حاکی از آن است که قیمت این فلز پس از کاهش 0.5 درصدی در سال 2017، در سال میلادی جاری با افزایش مواجه خواهد بود.
 به گزارش اخبار فلزات، قیمت نقره در سال 2017 با کاهش 0.5 درصدی روبه‌رو شد و به 17.05 دلار در هر اونس رسید. احتمال آن می‌رود که قیمت این فلز در سال میلادی جدید با تغییرات مثبت همراه باشد. نمودار 1 نشان‌دهنده تغییرات قیمت نقره در روزهای پایانی سال 2017 و روزهای ابتدای سال 2018 است. بازه یک ماهه نمودار نشان می‌دهد که قیمت‌ نقره در پایان سال 2017 روند افزایشی به خود گرفته بود و با شروع سال جدید اندکی افت در قیمت مشاهده شد و سپس نسبتا روند قیمت‌ها افزایشی قرار گرفت.
                                          

اقدام معامله‌گران برای پوشش موقعیت‌های فروش در بازار در ابتدای سال 2018 باعث افزایش نسبی قیمت‌ها شده‌ است. این کار هرچند گذرا یا ناپایدار هم که باشد باعث افزایش قیمت نقره در ابتدای سال 2018 نسبت به میانگین قیمت‌های سال 2017 شد. در همین حال، نسبت قیمت طلا به نقره در حال حاضر حدود 72 است، و این احتمال وجود دارد که این نسبت در بلند مدت به حدود 64 برسد؛ نزدیک شدن فاصله قمیت نقره و طلا، می‌تواند به‌معنی رشد قیمت نقره باشد.

علاوه بر این، به‌نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران در حال روی آوردن به بازار نقره نسبت به طلا هستند، چرا که شمه‌هایی از امید در بازار فلز نقره ایجاد شده است. در این میان تقاضای بازار صنعتی (در کاربردهای غیر از زیورآلات) تقریبا 60 درصد کل تقاضای نقره را در سال 2017 به‌خود اختصاص داده بود و انتظار می‌رود که این میزان در سال 2018 رشد بیشتری پیدا کند. به‌نظر می‌رسد که با توجه به رشد تکنولوژی در سال‌ جاری و سال‌های آتی بازار صنعت شاهد تقاضای بیشتری برای نقره باشد. به‌عنوان مثال، تقاضای جهانی برای ساخت پنل‌های خورشیدی، تقاضا برای نقره را افزایش داده است. عملکرد مناسب این فلز در کاربردهای فتوولتائیک باعث ایجاد این تقاضا شده است. همین امر موجب شد تا تقاضای بخش صنعت در سال 2017 به میزان 92 میلیون اونس افزایش یابد. انتظار می‌رود که رشد این تقاضا ادامه یابد و در سال 2018 به میزان قابل توجهی از سهم مصرف نقره را به‌خود اختصاص دهد. مشابه با بسیاری دیگر از مواد اولیه فلزی به‌نظر می‌رسد که در این مورد هم، چین بزرگ‌ترین بازار را ایجاد کرده است.

در کنار این موضوع انتظار می‌رود تقاضا برای جواهرات و کالاهای زینتی، که تقریبا یک‌پنجم مجموع تقاضای جهانی نقره را تشکیل می‌دهد، در سال 2018 تا 4 درصد رشد یابد که خبر از افزایش یک درصدی نسبت به سال 2017 می‌دهد. تقاضای بالای هند، به‌عنوان یکی از کشورهای مهم مصرف‌کننده نقره در زیورآلات و کالاهای زینتی، در سال 2017 نسبت به سال 2016 تقریبا 2 برابر شد. این تقاضا در سال 2018 با افزایش همراه خواهد بود. به گفته برخی تحلیل‌گران انتظار می‌رود که بازار نقره در کابردهای جواهرات و کالاهای زینتی با افزایش 180 میلیون اونسی همراه شود.

از سمت عرضه، پس از 14 سال رشد متوالی، تولید کل جهانی نقره در سال 2016 به میزان یک درصد و در سال 2017 تا میزان 870 میلیون اونس یعنی 2 درصد کاهش یافت. انتظار می‌رود که تولیدات معدنی نقره در سال 2018 نیز به‌دلیل مشکلات تولید در آفریقای جنوبی محدود شود. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که این بازار در سال جاری با میزان مشخصی از کسری مواجه باشد.

 

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family