• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شواهد بازار نقره‌‎ حاکی از آن است که قیمت این فلز پس از کاهش 0.5 درصدی در سال 2017، در سال میلادی جاری با افزایش مواجه خواهد بود.
 به گزارش اخبار فلزات، قیمت نقره در سال 2017 با کاهش 0.5 درصدی روبه‌رو شد و به 17.05 دلار در هر اونس رسید. احتمال آن می‌رود که قیمت این فلز در سال میلادی جدید با تغییرات مثبت همراه باشد. نمودار 1 نشان‌دهنده تغییرات قیمت نقره در روزهای پایانی سال 2017 و روزهای ابتدای سال 2018 است. بازه یک ماهه نمودار نشان می‌دهد که قیمت‌ نقره در پایان سال 2017 روند افزایشی به خود گرفته بود و با شروع سال جدید اندکی افت در قیمت مشاهده شد و سپس نسبتا روند قیمت‌ها افزایشی قرار گرفت.
                                          

اقدام معامله‌گران برای پوشش موقعیت‌های فروش در بازار در ابتدای سال 2018 باعث افزایش نسبی قیمت‌ها شده‌ است. این کار هرچند گذرا یا ناپایدار هم که باشد باعث افزایش قیمت نقره در ابتدای سال 2018 نسبت به میانگین قیمت‌های سال 2017 شد. در همین حال، نسبت قیمت طلا به نقره در حال حاضر حدود 72 است، و این احتمال وجود دارد که این نسبت در بلند مدت به حدود 64 برسد؛ نزدیک شدن فاصله قمیت نقره و طلا، می‌تواند به‌معنی رشد قیمت نقره باشد.

علاوه بر این، به‌نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران در حال روی آوردن به بازار نقره نسبت به طلا هستند، چرا که شمه‌هایی از امید در بازار فلز نقره ایجاد شده است. در این میان تقاضای بازار صنعتی (در کاربردهای غیر از زیورآلات) تقریبا 60 درصد کل تقاضای نقره را در سال 2017 به‌خود اختصاص داده بود و انتظار می‌رود که این میزان در سال 2018 رشد بیشتری پیدا کند. به‌نظر می‌رسد که با توجه به رشد تکنولوژی در سال‌ جاری و سال‌های آتی بازار صنعت شاهد تقاضای بیشتری برای نقره باشد. به‌عنوان مثال، تقاضای جهانی برای ساخت پنل‌های خورشیدی، تقاضا برای نقره را افزایش داده است. عملکرد مناسب این فلز در کاربردهای فتوولتائیک باعث ایجاد این تقاضا شده است. همین امر موجب شد تا تقاضای بخش صنعت در سال 2017 به میزان 92 میلیون اونس افزایش یابد. انتظار می‌رود که رشد این تقاضا ادامه یابد و در سال 2018 به میزان قابل توجهی از سهم مصرف نقره را به‌خود اختصاص دهد. مشابه با بسیاری دیگر از مواد اولیه فلزی به‌نظر می‌رسد که در این مورد هم، چین بزرگ‌ترین بازار را ایجاد کرده است.

در کنار این موضوع انتظار می‌رود تقاضا برای جواهرات و کالاهای زینتی، که تقریبا یک‌پنجم مجموع تقاضای جهانی نقره را تشکیل می‌دهد، در سال 2018 تا 4 درصد رشد یابد که خبر از افزایش یک درصدی نسبت به سال 2017 می‌دهد. تقاضای بالای هند، به‌عنوان یکی از کشورهای مهم مصرف‌کننده نقره در زیورآلات و کالاهای زینتی، در سال 2017 نسبت به سال 2016 تقریبا 2 برابر شد. این تقاضا در سال 2018 با افزایش همراه خواهد بود. به گفته برخی تحلیل‌گران انتظار می‌رود که بازار نقره در کابردهای جواهرات و کالاهای زینتی با افزایش 180 میلیون اونسی همراه شود.

از سمت عرضه، پس از 14 سال رشد متوالی، تولید کل جهانی نقره در سال 2016 به میزان یک درصد و در سال 2017 تا میزان 870 میلیون اونس یعنی 2 درصد کاهش یافت. انتظار می‌رود که تولیدات معدنی نقره در سال 2018 نیز به‌دلیل مشکلات تولید در آفریقای جنوبی محدود شود. بنابراین سرمایه‌گذاران می‌توانند انتظار داشته باشند که این بازار در سال جاری با میزان مشخصی از کسری مواجه باشد.

 

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family