• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: پروانه بهره‌برداری طلای سقز هم صادر شده است منتها مخالفت‌های محیط زیست باعث شد به تعویق بیفتد اما عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می‌شود.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از دنیای معدن، محمد دره‌وزمی در دیدار کارکنان سازمان صمت کردستان با نماینده ولی فقیه در این استان اظهار کرد: حوزه سازمان صنعت معدن و تجارت حوزه بسیار گسترده‌ای است که بر تولید استان و همچنین عرضه در بخش اصناف و ارائه خدمات و کالا است. 

به گفته وی، کردستان استانی معدنی و دارای ظرفیت‌هایی چون طلا، سنگ آهن و سنگ‌های تزئینی و 18 گونه ماده معدنی شناسایی شده است که در کشور حرف برای گفتن داریم.

وی اذعان کرد: کردستان بزرگترین تولیدکننده طلای کشور است طوریکه سال گذشته در معدن طلای زرکوه 4 هزار و 500 کیلوگرم طلای خالص تولید کردیم که بیش از 50 درصد طلای تولیدی کشور است.

به گفته دره‌وزمی، پروانه بهره‌برداری طلای سقز هم صادر شده است منتها مخالفت‌های محیط زیست باعث شد به تعویق بیفتد اما عملیات اجرایی آن بزودی آغاز می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سنگ‌آهن هم ذخایر خوبی داریم و اکتشافات خوبی داشته‌ایم، پروژه زنجیره فولاد کردستان شامل کارخانه کنسانتره عملیات فرآوری سنگ آهن( کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و فولاد) تعریف شده و عملیات اجرایی پروژه‌ها آغاز شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اضافه کرد: در حال حاضر یک میلیون و 500 هزار تن کنسانتره تولید می‌شود، از خام‌فروشی سنگ‌آهن جلوگیری می‌شود و عملیات اجرایی تولید گندله و آهن اسفنجی هم در دو کارخانه صبا نور و کیمیا معادن بیجار عملیات آغاز می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی تولید آهن اسفنجی با ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن در 10 کیلومتری بیجار و عملیات اجرایی تولید یک میلیون تنی ورق گرم در قروه آغاز شده است.

به گفته دره‌وزمی، برای آهن اسفنجی سقز هم یک سرمایه‌گذار خارجی در شهر صاحب قرار شد فعالیت داشته باشد اما بعد از اعمال تحریم‌های ظالمانه کنار کشید و پروژه متوقف شد و از دیروز مجدد مقدمات اجرایی کار شروع شده است.

وی ادامه داد: در حوزه صنعت هم حدود 860 واحد تولیدی در کردستان وجود دارد که تقریبا 20 درصد آن راکد و بقیه از 40 تا 100 درصد ظرفیت کار می‌کنند.

دره‌وزمی یادآوری کرد: پتروشیمی سنندج از جمله واحدهای بزرگ استان با توجیه اقتصادی بالا و سودآوری زیاد است که در سال 300 هزار تن پلی‌اتیلین سبک تولید می‌کند و حدود 700 نفر اشتغال مستقیم دارد، روزانه 50 کامیون محصول تولیدی این کارخانه به بنادر کشور و نقاط مصرف در داخل کشور صادر می‌شود.

وی کارخانه لاستیک بارز را هم یکی دیگر از واحدهای تولیدی بزرگ در کردستان عنوان کرد که روزانه 18 هزار حلقه لاستیک خودرو تولید می‌کند و 750 نفر اشتغال مستقیم دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت کردستان همچنین گفت: معدن طلای زرکوه هم با یک هزار و 230 نفر اشتغال مستقیم فعالیت دارد که 120 نفر آن خارجی و مابقی ایرانی هستند.

وی، سیمان بیجار با حدود 500 نفر اشتغال مستقیم و تولید بیش از یک میلیون تن در سال سیمان خاکستری، واحدهای صبانور و کیمیا معادن سپاهان، تراکتورسازی سنندج، سقزسازی ون، کراخانه کاشی کسری را از دیگر واحدهای بزرگ تولید در کردستان برشمرد و گفت: تمام تلاش ما برطرف کردن مشکلات واحدهای تولیدی استان است و در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان به مشکلات واحدها رسیدگی می‌شود. 

وی گفت: کارخانجات تولیدی کردستان به تبع کشور مشکلاتی مانند، سرمایه‌ در گردش، تامین مواد اولیه و گرانی ارز دارند.

دره‌وزمی غنوان کرد: در حال حاضر حدود یک هزار و 400 جواز تاسیس داریم که از صفر تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که تلاش می‌کنیم پروژه‌های با پیشرفت فیزیکی بالا را امسال به بهره‌برداری برسانیم.

وی همچنین به فعالیت 80 هزار واحد صنفی در کردستان اشاره کرد و گفت: 30 هزار واحد آن در سنندج است که این واحدها از تولیدی تا توزیعی و خدماتی هستند.

دره‌وزمی اذعان کرد: اصناف کردستان هم مثل بقیه اصناف کشور به دلیل کرونا دچار ضرر و زیان شدند و در بخش نظارت بر بازار و اصناف تمام تلاش خود را می‌کنیم و با گرانفروشی و کم‌فروشی مبارزه می‌کنیم ولی هر چقدر هم کنترل می‌کنیم اما گرانی سایه بر بازار افکنده است.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family