• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

اخبار فلزات: درحالی قیمت نقره در 3 ماهه اول سال 2018 به میزان 0.21 درصد افزایش یافت که این رشد قیمتی ناشی از کاهش ارزش دلار و برخی تحولات اقتصادی در جهان بوده است. به‌علاوه تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند قیمت‌ نقره در سال جاری بیش از پیش افزایش خواهد یافت که علت آن، کاهش عرضه نقره در سال جاری است.

به گزارش اخبار فلزات، همان‌طور که اشاره شد، قیمت نقره در 3 ماهه اول نخست سال میلادی جاری 0.21 درصد افزایش یافت. آنطور که در نمودار 1 نیز مشخص است، قیمت این فلز طی این 3 ماه با چندین نزول و صعود روبه‌رو شد اما در پایان ژانویه، بالاترین سطح قیمتی را تجربه کرد.

 بالاترین سطح قیمتی این فلز گران‌بها در روز 24 ژانویه و مبلغ 17.54 دلار در هر اونس رقم خورد. جالب آنکه در روز مذکور،  قیمت 0.2 درصد افزایش پیدا کرد و این درست زمانی بود که دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در 3 سال گذشته رسید. این کاهش در قیمت دلار به دلیل سیاست‌ها و تصمیمات دولت آمریکا اتفاق افتاد.

بررسی خط زمانی تغییرات قیمت نقره در 3 ماهه اخیر نشان می‌دهد که در تاریخ 20 مارس، قیمت نقره سقوط کرده و هر اونس آن به 16.14 دلار آمریکا رسید. هنگامی که دلار آمریکا پیش از افزایش نرخ بهره بانکی ناشی از تصمیمات دولت ایالات متحده تقویت شد و رشدی در ارزش پیدا کرد، قیمت فلز نقره را کاهش داد.

همچنان که 3 ماهه دوم سال 2018 آغاز می‌شود، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به بازار نقره باید از تعدادی از عوامل که می‌تواند بر قیمت فلزات گران‌بهایی مانند نقره تأثیرگذار باشد، پیش‌بینی‌های لازم را به‌عمل آورند. اکثر تحلیل‌گران بر این باورند که عدم قطعیت و فقدان ثبات در تصمیمات سیاسی، وضعیت ارزش دلار و تحولات نرخ بهره، همچنان به‌عنوان محرک اصلی قیمت نقره در سال 2018 مطرح خواهند بود.

با توجه به عدم اطمینان از وضعیت سیاست جهانی و مخصوصا آمریکا، تحلیل‌گران بازار چنین اظهار داشته‌اند که افزایش اخیر قیمت‌های جهانی در فلزات گران‌بها ناشی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا، ترامپ، به اعمال تعرفه های سنگین در مورد واردات فولاد و آلومینیوم و تکان خوردن بازار و تشدید ترسی است که منجر به یک جنگ تجاری تمام عیار خواهد شد. این موارد باعث افزایش تقاضا برای فلز گران‌بهایی مانند نقره شد. به عقیده این تحلیل‌گران تصمیم جدید در تعرفه‌های وارداتی آمریکا، ایده هولناکی است که منجر به نوسانات شدید در بازارهای فلزات اساسی و گران‌بها می‌شود. ذکر این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که معمولا هرگونه نوسان در بازار جهانی، سرمایه‌گذاران را به‌ سوی مأمن‌های تجاری یعنی فلزات گران‌بها سوق می‌دهد.

در حالی که طلا به طور معمول اولین گزینه سرمایه‌گذاران در بازار درگیر با نوسان است، نقره نیز کم از آن ندارد. شایان ذکر است، هنگامی که طلا شروع به رشد قیمت می‌کند، بازار نقره افزایش نرخ را تا حدی سریع‌تر از طلا تجربه می‌کند و این به معنای وجود پتانسیل بالای این فلز برای سرمایه‌گذاری است، اما این سرمایه‌گذاری نیز همانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها، ریسک‌های خود را دارد. نمودار 1 تغییرات قیمت نقره را در 3 ماه ابتدای سال 2018 نشان می‌دهد.

                                                

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family