• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: درحالی قیمت نقره در 3 ماهه اول سال 2018 به میزان 0.21 درصد افزایش یافت که این رشد قیمتی ناشی از کاهش ارزش دلار و برخی تحولات اقتصادی در جهان بوده است. به‌علاوه تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند قیمت‌ نقره در سال جاری بیش از پیش افزایش خواهد یافت که علت آن، کاهش عرضه نقره در سال جاری است.

به گزارش اخبار فلزات، همان‌طور که اشاره شد، قیمت نقره در 3 ماهه اول نخست سال میلادی جاری 0.21 درصد افزایش یافت. آنطور که در نمودار 1 نیز مشخص است، قیمت این فلز طی این 3 ماه با چندین نزول و صعود روبه‌رو شد اما در پایان ژانویه، بالاترین سطح قیمتی را تجربه کرد.

 بالاترین سطح قیمتی این فلز گران‌بها در روز 24 ژانویه و مبلغ 17.54 دلار در هر اونس رقم خورد. جالب آنکه در روز مذکور،  قیمت 0.2 درصد افزایش پیدا کرد و این درست زمانی بود که دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در 3 سال گذشته رسید. این کاهش در قیمت دلار به دلیل سیاست‌ها و تصمیمات دولت آمریکا اتفاق افتاد.

بررسی خط زمانی تغییرات قیمت نقره در 3 ماهه اخیر نشان می‌دهد که در تاریخ 20 مارس، قیمت نقره سقوط کرده و هر اونس آن به 16.14 دلار آمریکا رسید. هنگامی که دلار آمریکا پیش از افزایش نرخ بهره بانکی ناشی از تصمیمات دولت ایالات متحده تقویت شد و رشدی در ارزش پیدا کرد، قیمت فلز نقره را کاهش داد.

همچنان که 3 ماهه دوم سال 2018 آغاز می‌شود، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به بازار نقره باید از تعدادی از عوامل که می‌تواند بر قیمت فلزات گران‌بهایی مانند نقره تأثیرگذار باشد، پیش‌بینی‌های لازم را به‌عمل آورند. اکثر تحلیل‌گران بر این باورند که عدم قطعیت و فقدان ثبات در تصمیمات سیاسی، وضعیت ارزش دلار و تحولات نرخ بهره، همچنان به‌عنوان محرک اصلی قیمت نقره در سال 2018 مطرح خواهند بود.

با توجه به عدم اطمینان از وضعیت سیاست جهانی و مخصوصا آمریکا، تحلیل‌گران بازار چنین اظهار داشته‌اند که افزایش اخیر قیمت‌های جهانی در فلزات گران‌بها ناشی از تصمیم رئیس جمهور آمریکا، ترامپ، به اعمال تعرفه های سنگین در مورد واردات فولاد و آلومینیوم و تکان خوردن بازار و تشدید ترسی است که منجر به یک جنگ تجاری تمام عیار خواهد شد. این موارد باعث افزایش تقاضا برای فلز گران‌بهایی مانند نقره شد. به عقیده این تحلیل‌گران تصمیم جدید در تعرفه‌های وارداتی آمریکا، ایده هولناکی است که منجر به نوسانات شدید در بازارهای فلزات اساسی و گران‌بها می‌شود. ذکر این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که معمولا هرگونه نوسان در بازار جهانی، سرمایه‌گذاران را به‌ سوی مأمن‌های تجاری یعنی فلزات گران‌بها سوق می‌دهد.

در حالی که طلا به طور معمول اولین گزینه سرمایه‌گذاران در بازار درگیر با نوسان است، نقره نیز کم از آن ندارد. شایان ذکر است، هنگامی که طلا شروع به رشد قیمت می‌کند، بازار نقره افزایش نرخ را تا حدی سریع‌تر از طلا تجربه می‌کند و این به معنای وجود پتانسیل بالای این فلز برای سرمایه‌گذاری است، اما این سرمایه‌گذاری نیز همانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها، ریسک‌های خود را دارد. نمودار 1 تغییرات قیمت نقره را در 3 ماه ابتدای سال 2018 نشان می‌دهد.

                                                

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family