• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: پس از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان، قیمت جهانی این فلز گرانبها به دلیل نگرانی از عرضه آن افزایش پیدا کرد. به‌طوری که کسری بازار در سال گذشته میلادی منجر به افزایش قیمت‌های جهانی پالادیوم شده بود. البته افزایش بیشتر قیمت‌های جهانی این فلز دور از انتظار نیست چرا که به نظر می‌رسد در کنار وقفه‌های عرضه ناشی از وضع تحریم‌های روسیه توسط آمریکا، کسری در سال 2018 نیز ادامه پیدا کند.

به گزارش اخبار فلزات، قیمت پالادیوم طی هفته گذشته روندی صعودی داشته است و پس از تحریم‌های آمریکا علیه بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان یعنی روسیه، قیمت این فلز بیش از 6 درصد افزایش یافت. نگرانی‌ها پس از اظهارات سهام‌دار اصلی شرکت روسال (Rusal)، آلگ دریپاسکا (Oleg Deripaska) بر قرار گرفتن در لیست سیاه تحریم‌ها افزایش یافته است. روسال، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در خارج از چین، مالک 28 درصد سهام شرکت نورنیکل (Norilsk Nickel)، بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان است. در این گزارش سایت فلزات آنلاین نگاهی به بازار این فلز گران‌بها انداخته است.

تحلیل‌گران کومرتس‌بانک (Commerzbank) اظهار داشته‌اند چیزی که سرمایه‌گذاران را در بازار بیشتر نگران کرده است، ایجاد وقفه در عرضه ناشی از وضع تحریم‌ها خواهد بود. در سال 2017، شرکت نورنیکل حجم تولید پالادیوم خود را نسبت به سال قبل از آن 6 درصد افزایش داد و به 2.78 میلیون اونس رساند. دارایی‌های معدنی این شرکت روسی شامل معادن پالادیوم، پلاتین و نیکل می‌شود.

 سال گذشته میلادی، پالادیوم بهترین عملکرد را در بین فلزات گرانبها داشت؛ به‌طوری که طی این سال قیمت این فلز ارزشمند بیش از 56 درصد افزایش یافت، اما در 3 ماهه نخست سال میلادی جاری (2018)  به‌دلیل تشدید ترس از جنگ تجاری میان قدرت‌های اقتصادی یعنی آمریکا و چین، قیمت پالادیوم اندکی تحت فشار قرار گرفت.

برخی تحلیل‌گران بازار خودرو معتقدند که چین یک متقاضی بزرگ فلز پالادیوم مخصوصا در بخش خودرو است و پس از آن نیز آمریکا دومین بازار بزرگ این فلز است. پر واضح است هنگامی که این 2 کشور از سلاح تعرفه و تحریم به‌عنوان تهدید برای به دست گرفتن بازار علیه یکدیگر استفاده می‌‌کنند، قیمت کالاهای اساسی و دیگر موارد مرتبط با آن به طرز غیر قابل پیش‌بینی تغییر می‌کند.

با این حال، بازار پالادیوم در دهه گذشته با کسری مواجه بوده و تحلیل‌گران بازار فلزات گرانبها معتقدند که این کسری در سال 2018 نیز ادامه خواهد یافت. بر اساس اطلاعات حاصل شده، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که میزان کسری بازار در سال میلادی جاری چیزی در حدود 1.5 میلیون اونس باشد. در نتیجه هر گونه تهدید به کاهش عرضه با توجه به کسری موجود می‌تواند قیمت‌های جهانی پالادیوم را بیشتر افزایش دهد.

اخیرا نیز تحلیل‌گران مؤسسه FocusEconomics برآورد کرده‌اند که در 3ماه دوم سال 2018، قیمت جهانی فلز پالادیوم به‌طور میانگین به 1،037 دلار در هر اونس خواهد رسید. پیش‌بینی‌های دیگر نیز در مورد این فلز صورت گرفته است؛ به‌نحوی که شرکت خدمات مالی سیتی‌گروپ (Citigroup Global Markets) در آمریکا قیمت 1،150 دلار در هر اونس و شرکت سرمایه‌گذاری BMO در کانادا (BMO CapitalMarkets) پیش‌بینی قیمت 950 دلار در هر اونس را داشته‌اند.

در روز چهارشنبه (11 آوریل 2018)، قیمت پالادیوم با یک جهش با قیمت 955.80 دلار در هر اونس در اتحادیه بازار شمش طلای لندن (LBMA) معامله شد. نمودار 1 تغییرات قیمت پالادیوم را در 3 ماه نخست سال 2018 نشان می‌دهد.

                                                          

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family