• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

اخبار فلزات: پس از تحریم‌های آمریکا علیه روسیه، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان، قیمت جهانی این فلز گرانبها به دلیل نگرانی از عرضه آن افزایش پیدا کرد. به‌طوری که کسری بازار در سال گذشته میلادی منجر به افزایش قیمت‌های جهانی پالادیوم شده بود. البته افزایش بیشتر قیمت‌های جهانی این فلز دور از انتظار نیست چرا که به نظر می‌رسد در کنار وقفه‌های عرضه ناشی از وضع تحریم‌های روسیه توسط آمریکا، کسری در سال 2018 نیز ادامه پیدا کند.

به گزارش اخبار فلزات، قیمت پالادیوم طی هفته گذشته روندی صعودی داشته است و پس از تحریم‌های آمریکا علیه بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان یعنی روسیه، قیمت این فلز بیش از 6 درصد افزایش یافت. نگرانی‌ها پس از اظهارات سهام‌دار اصلی شرکت روسال (Rusal)، آلگ دریپاسکا (Oleg Deripaska) بر قرار گرفتن در لیست سیاه تحریم‌ها افزایش یافته است. روسال، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در خارج از چین، مالک 28 درصد سهام شرکت نورنیکل (Norilsk Nickel)، بزرگ‌ترین تولیدکننده پالادیوم در جهان است. در این گزارش سایت فلزات آنلاین نگاهی به بازار این فلز گران‌بها انداخته است.

تحلیل‌گران کومرتس‌بانک (Commerzbank) اظهار داشته‌اند چیزی که سرمایه‌گذاران را در بازار بیشتر نگران کرده است، ایجاد وقفه در عرضه ناشی از وضع تحریم‌ها خواهد بود. در سال 2017، شرکت نورنیکل حجم تولید پالادیوم خود را نسبت به سال قبل از آن 6 درصد افزایش داد و به 2.78 میلیون اونس رساند. دارایی‌های معدنی این شرکت روسی شامل معادن پالادیوم، پلاتین و نیکل می‌شود.

 سال گذشته میلادی، پالادیوم بهترین عملکرد را در بین فلزات گرانبها داشت؛ به‌طوری که طی این سال قیمت این فلز ارزشمند بیش از 56 درصد افزایش یافت، اما در 3 ماهه نخست سال میلادی جاری (2018)  به‌دلیل تشدید ترس از جنگ تجاری میان قدرت‌های اقتصادی یعنی آمریکا و چین، قیمت پالادیوم اندکی تحت فشار قرار گرفت.

برخی تحلیل‌گران بازار خودرو معتقدند که چین یک متقاضی بزرگ فلز پالادیوم مخصوصا در بخش خودرو است و پس از آن نیز آمریکا دومین بازار بزرگ این فلز است. پر واضح است هنگامی که این 2 کشور از سلاح تعرفه و تحریم به‌عنوان تهدید برای به دست گرفتن بازار علیه یکدیگر استفاده می‌‌کنند، قیمت کالاهای اساسی و دیگر موارد مرتبط با آن به طرز غیر قابل پیش‌بینی تغییر می‌کند.

با این حال، بازار پالادیوم در دهه گذشته با کسری مواجه بوده و تحلیل‌گران بازار فلزات گرانبها معتقدند که این کسری در سال 2018 نیز ادامه خواهد یافت. بر اساس اطلاعات حاصل شده، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که میزان کسری بازار در سال میلادی جاری چیزی در حدود 1.5 میلیون اونس باشد. در نتیجه هر گونه تهدید به کاهش عرضه با توجه به کسری موجود می‌تواند قیمت‌های جهانی پالادیوم را بیشتر افزایش دهد.

اخیرا نیز تحلیل‌گران مؤسسه FocusEconomics برآورد کرده‌اند که در 3ماه دوم سال 2018، قیمت جهانی فلز پالادیوم به‌طور میانگین به 1،037 دلار در هر اونس خواهد رسید. پیش‌بینی‌های دیگر نیز در مورد این فلز صورت گرفته است؛ به‌نحوی که شرکت خدمات مالی سیتی‌گروپ (Citigroup Global Markets) در آمریکا قیمت 1،150 دلار در هر اونس و شرکت سرمایه‌گذاری BMO در کانادا (BMO CapitalMarkets) پیش‌بینی قیمت 950 دلار در هر اونس را داشته‌اند.

در روز چهارشنبه (11 آوریل 2018)، قیمت پالادیوم با یک جهش با قیمت 955.80 دلار در هر اونس در اتحادیه بازار شمش طلای لندن (LBMA) معامله شد. نمودار 1 تغییرات قیمت پالادیوم را در 3 ماه نخست سال 2018 نشان می‌دهد.

                                                          

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family