• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: با وجود هیجانات بسیار زیاد بازار طلا در بازار آزاد کشور و افزایش قیمت شدید، این محصول در بورس کالا، کم‌فروغ ظاهر شده و معاملات چندانی در مورد طلا در بورس کالا صورت نگرفته است. با این حال تقاضا برای طلا در بورس کالا وجود داشت و این تولیدکنندگان عمده بودند که محصولات خود را در بورس عرضه نکردند.

به گزارش اخبار فلزات، بازارهای جهانی طلا طی یک ماه گذشته متأثر از سیاست‌های تجاری آمریکا و در پی آن اتخاذ تدابیر مقابله به مثل از سوی دیگر کشورها برای مواجه با سیاست‌های تجاری آمریکا، موجب تغییرات گسترده در تجارت جهانی شد و در پی آن بازارهای کالایی تحت تأثیر قرار گرفتند. در وهله اول قیمت فلزات اساسی و نیز فلزات گرانبها به میزان قابل توجهی کاهش یافت. به‌طور مثال قیمت طلا طی یک ماه گذشته از یک هزار و 300 دلار در هر اونس به یک هزار و 250 دلار در هر اونس رسیده است. در حقیقت با توجه به سیاست‌های تجاری آمریکا که باعث بهبود وضعیت اقتصاد و اشتغال این کشور شده است و در پی آن ارزش دلار در بازارهای جهانی با رشد مواجه شد، قیمت طلا نیز به پایین‌ترین حد خود در یک سال گذشته رسیده است. بسیاری از فعالان بازار طلا به‌دلیل عدم اطمینان نسبت آینده جنگ تجاری ایجاد شده، سرمایه‌های خود را از بازار طلا بیرون کشیدند. در نتیجه قیمت طلا با افت مواجه شد.

برخلاف سردی بازار طلا در دنیا، در ایران طلا به داغ‌ترین کالای بازار تبدیل شده است. چرا که هم‌زمان با رشد ارزش دلار در بازار و بالا رفتن قیمت آن در کشور ما، طلا رکوردهای قیمتی چندین ساله خود را پشت سر گذاشت و به نُقل همه محافل خبری تبدیل شد. قیمت طلای 18 عیار که تا پیش از سال جدید کمتر از 150 هزار تومان برای هر گرم بود، در روزهای اخیر به 230 هزار تومان در هر گرم رسیده است. البته قیمت طلا حتی به 250 هزار تومان در هر گرم نیز رسیده بود. به‌تبع آن تقاضا برای طلا به بالاترین سطح خود در کشور رسید و باعث شد قیمت سکه تمام بهار آزادی حتی در مقاطعی 3 میلیون تومان را رد کند. در این میان نباید 2 نرخی شدن ارز را نیز فراموش کرد که یکی توسط دولت و دیگری در بازار قیمت‌گذاری می‌شدند. بنابراین تولیدکنندگان شمش طلا در کشور به‌دلیل 2 نرخی شدن ارز و نیز عدم اطمینان نسبت به قیمت تا مدت‌ها شمش طلای خود را در بورس عرضه نکردند.

                                                       

نمودار 1 نشان می‌دهد در 3 ماه ابتدایی سال 97، بالغ بر 80 کیلوگرم شمش طلا به‌صورت شمش یک کیلوگرمی از سوی 2 تولیدکننده بزرگ یعنی موته و زرشوران در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 80 کیلوگرم تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 30 کیلوگرم از طلای عرضه شده مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. معدن طلای موته 60 کیلوگرم شمش طلا را در بورس عرضه کرد که توانست 20 کیلوگرم از آن را به فروش برساند. معدن طلای زرشوران نیز 20 کیلوگرم شمش را در بورس عرضه کرد که 10 کیلوگرم از آن مورد معامله قرار گرفت.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family