• آخرین های گرانبها
  • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: فلز گرانبها گاهی به‌صورت خالص در طبیعت یافت می‌شود اما اغلب به‌عنوان یک محصول جانبی و در کنار سایر کانی‌ها چون سرب، روی و مس به‌دست می‌آید. بازیابی این فلز در بسیاری از موارد مثلاً در واحدهای سرب و روی افزایش بازده اقتصادی این بخش‌ها را به‌دنبال خواهد داشت. ضمن اینکه باطله‌های برجای مانده از این معادن نیز حاوی مقادیری از فلزات با ارزش هستند. در نتیجه با سرمایه‌گذاری صحیح و توسعه بخش تحقیقات می‌توان از این منابع استفاده مفید و اقتصادی به‌عمل آورد.

                                   

بیشتر میزان تولید نقره جهان به‌صورت فراورده جانبی از استخراج سایر فلزات به‌دست می‌آید. فلز نقره در ایران ذخیره مشخص و غنی‌ای ندارد و بیشتر از لجن‌های حاصل از الکترولیز کنسانتره معادن سرب، روی و مس به‌دست می‌آید. اغلب معادن سرب کشور حاوی نقره است و به‌طور میانگین در هر تن خاک سرب، سه تا 5.3 کیلوگرم نقره وجود دارد. معدن سرب آهنگران استان همدان ، ذخیره قابل توجهی از نقره دارد. عیار نقره موجود در کنسانتره سرب این معدن به‌طور متوسط ppm 1300 در یک تن است. این معدن سرب یکی از ذخایر قابل ملاحظه برای استخراج نقره در کشور به‌شمار می‌رود. معدن سرب دره نقره واقع در فاصله 19 کیلومتری شمال غرب گلپایگان یکی دیگر از مناطقی است که فلز نقره در کنار سرب در آن به‌دست می‌آید. میزان نقره تولیدی این منطقه به اندازه‌ای است که نام دره نقره‌ای برای این معدن سرب انتخاب شده است. کانسار سرب و روی مهدی‌آباد در فاصله 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد نیز ذخایر قابل توجهی از نقره به‌عنوان محصول جانبی کنسانتره دارد. در همین حال که بسیاری از این معادن حاوی فلزات گرانبهایی مانند نقره هستند، در نتیجه لازم است برای استحصال مواد معدنی موجود در آن‌ها اقدام کرد. در معادن سرب و روی کشور، تمام نقره مخلوط با سرب جدا نمی‌شود و متاسفانه بخشی از آن به‌دلیل نبود تجهیزات پیشرفته جهت بهره‌برداری دور ریخته می‌شود. از طرف دیگر در شمش‌های سربی که در کشور تولید می‌شوند نقره وجود دارد، در نتیجه احداث خط تولید برای جداسازی این نقره صرفه اقتصادی به ‌همراه خواهد داشت.

طی سالیان گذشته در کشور جداسازی نقره از سرب مورد غفلت قرار گرفته است. این کوتاهی را می‌توان ناشی از عوامل مختلفی دانست. در درجه اول، استحصال نقره از سرب نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. چرا که باید خط تولیدی جدا یا حتی واحد صنعتی مجزا به‌این امر اختصاص داده شود، همچنین تجهیزات و تکنولوژی آن به کشور وارد شوند. این سرمایه‌گذاری در طول زمان بسیار پرسود است؛ اما متاسفانه اهمیت اینچنین سرمایه‌گذاری‌های طولانی مدتی در کشور هنوز شناخته نشده است. از سوی دیگر بیشتر واحدهای تولیدی سرب کشور در سال‌های اخیر به دلایل زیست‌محیطی تعطیل بوده‌اند. به‌کارگیری تکنولوژی‌های جدید و حفظ اصول و استانداردهای محیط زیستی توسط این واحدها، سبب تداوم فعالیت این واحدها خواهد شد. مشکل دیگری که فعالیت و پیشرفت درحوزه استحصال نقره را با چالش مواجه کرده است، صادرات محصولات تولیدی این واحدهای صنعتی است. صادرات کنسانتره مس به‌مراتب آسان‌تر از شمش آن انجام می‌شود. زیرا بسیاری از خریداران خارجی به اهمیت حضور فلزات گران‌بها در این ماده معدنی پی برده‌اند. بنابراین علاوه بر تولید شمش سرب، در پی استخراج فلزات گران‌بهای موجود در این کنسانتره و کسب سود بالاتر هستند. در نتیجه لازم است اقداماتی برای بهبود این شرایط انجام شود.

برای مطالعه متن کامل گزارش " ایجاد ارزش افزوده صنعت سرب با تولید نقره‌" می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 78 و بخش فلزات غیر آهنی مراجعه کنید.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family