• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: از نظر زمین‌شناسی ایالت نوادای آمریکا یکی از بزرگ‌ترین ذخایر طلای جهان را در اختیار دارد. ایالت نوادا شاید یکی از بزرگ‌ترین مناطق زمین‌شناسی از نظر معادن طلا باشد. در ضمن این ایالت یکی از مهم‌ترین منابع فلزات اساسی مانند مس، روی، مولیبدن و لیتیوم در جهان است. این ایالت علاوه بر تولید نقره، یکی از 5 تولیدکننده برتر طلا در جهان به‌شمار می‌رود.

به گزارش سایت خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین»، ذخایر طلای نوادا در 3 کمربند اصلی مورد اکتشاف قرار گرفته‌اند؛ Carlin Trend در شمال شرق کالیفرنیا، Battle Mountain-Eureka-Cortez Trend در جنوب غربی کالیفرنیا و Walker Lane Trend در منطقه جنوبی آن. این 3 کمربند حوزه‌‎ای از بزرگ‌ترین ذخایر معدنی طلا در جهان را به‌خود اختصاص داده‌اند. به‌طور کلی ذخایر طلا در ایالت نوادا در میان کانی‌های سنگ سماق یا پورفیری (Porphyry) و نیز اسکارن (Skarn) یافت می‌شوند. بخش اعظمی از طلای استخراج شده در میان رسوبات منطقه Carlin قرار گرفته‌اند.

رسوبات منحصر به‌فرد کارلین مشخصه منحصر به‌فرد ایالت نوادا برای رسوبات نوع کارلین شناخته شده است که نام خود را از شهری به همین نام وام گرفته‌ است. معدن طلای کارلین در سال 1961 کشف شد و پس از آن مورد بررسی‌های مقدماتی و تفصیلی اکتشافات معدنی قرار گرفت. این منطقه کانی‌های عظیمی از رگه‌های طلا را در خود جای داده‌اند. این رگه‌ها که در نزدیکی سطح زمین قرار گرفته‌اند، با در اختیار داشتن بیش از 180 میلیون اونس از ذخایر طلا، دومین کانسار بزرگ طلا پس از منطقه Witwatersrand در آفریقای جنوبی است.

بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در محدوده کارلین عبات‌اند از Newmont، Barrick Gold و Kinross Gold. شرکت Newmont در معادن Emigrant، Quarry و Silverstar مشغول به فعالیت بوده و در سال 2016 چیزی در حدود 944 هزار اونس طلا تولید کرد. ذخایر طلای باقی‌مانده در منطقه کارلین بیش از 15 میلیون اونس بر آورد شده است.

نمودار 1 کشورهای تولیدکننده طلا در سال‌های 2016 و 2017 را بر اساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا نشان می‌دهد. چین در صدر کشورهای تولیدکننده طلا در سال‌های اخیر قرار دارد. این کشور در سال 2017 نزدیک به 440 تن طلا تولید کرد که نسبت به سال قبل از آن 13 تن کاهش داشت. پس از آن، استرالیا با تولید 300 تن طلا در سال 2017 در رتبه دوم قرار گرفت. آمریکا با تولید 245 تن طلا در سال 2017 مقام سوم را به‌خود اختصاص داده است.  روسیه نیز در سال گذشته با تولید 255 تن طلا رتبه چهارم را از آن خود کرد. کشورهای آفریقای جنوبی، ازبکستان، مکزیک، برزیل و... در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. مجموع تولیدات محتوی طلا در سال 2017 حدودا 3 هزار و 150 تن بود که بیش از یک‌سوم از آن را تنها 4 کشور چین، استرالیا، آمریکا و روسیه تولید کردند.

                                                       

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family