• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: شرکت Endeavor Silver در حال انجام مطالعات امکان‌سنجی استخراج نقره در معدن Terronera است. به‌نظر می‌رسد درآمد‌زایی بالای این معدن توجه شرکت Endeavor را به خوبی جلب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «فلزات آنلاین» شرکت Endeavor Silver روز پنج‌شنبه (30 آگوست) اعلام کرد که پیش مطالعات امکان‌سنجی (Pre-Feasibility Studeis) معدن نقره Terronera در مکزیک را به پایان رسانده است. به گفته شرکت، بهینه‌سازی طرح برای توجیه‌پذیری مناسب آن و نیز میزان بازگشت سرمایه و سوددهی مطلوب در این مطالعات به خوبی انجام شده است. انتظار می‌رود تا شرکت بتواند وارد فاز مطالعات دقیق‌تر امکان‌سنجی شده و هرچه زودتر به مرحله اجرایی پروژه برسد.

مطالعات امکان‌سنجی چندگانه مهندسی برای بررسی میزان بده بستان‌های لازم (Trade off) در حین انجام پروژه انجام شده تا بهینه‌ترین سناریو برای بهره‌برداری از معدن Terronera حاصل شود. این مطلعات نرخ برداشت مناسبی از استخراج و تولید طلا و نقره را طی سال‌های مالی در نظرگرفته است. شایان ذکر است که مشابه این مطالعات در سال 2017 نیز صورت گرفته بود که در مطالعات جدید میزان سرمایه لازم کمتر برآورد شده است. این مطالعات خاطر نشان ساخت که ذخیره احتمالی ماده معدنی محتوی نقره در این معدن حدود 59.5 میلیون اونس خواهد بود. همچنین، برآوردها نشان می‌دهد که با توجه به حجم بالای ماده معدنی در این معدن، عمر آن (LOM) به صورت تقریبی 10 سال باشد. نرخ برداشت سالیانه نقره به صورت میانگین 5 میلیون و 100 هزار اونس خواهد بود.

در سال 2017 حدود یک میلیون و 900 هزار دلار برای نقشه برداری و برخی مقدمات اکتشافی این معدن شامل نمونه‌برداری و حفاری‌های سطحی هزینه شد. حفاری‌ 25 حفره اکتشافی به عمق 5 هزار و 760 متر از جمله این اقدامات بوده است. این شرکت قصد دارد تا برنامه حفاری خود را در سال 2018 افزایش دهد تا نتایج بهتری را به دست آورد. تأمین مالی لازم برای پروژه از طرق مختلف فرض شده و در نهایت سوددهی مناسبی را عاید شرکت خواهد کرد. میزان درآمد حاصل از استخراج در طول عمر معدن، بالغ بر 815 میلیون و 800 هزار دلار خواهد بود. میزان هزینه‌های استهلاک و مالیات نیز 447 میلیون و 700 هزار دلار و در نهایت جریان نقدی آزاد (free cash flow) حاصل نیز 193 میلیون و 200 هزار دلار برآورد شده است.

نمودار 1 تغییرات قیمت سهام شرکت Endeavor را طی یکسال اخیر نشان می‌دهد. چنان که پیدا است تغییرات بسیار زیادی در قیمت سهام این شرکت طی یک سال اتفاق افتاده است. به صورت کلی قیمت سهام شرکت در سال گذشته افزایش یافت، اما همزمان با جنگ تجاری قیمت‌ سهام کاهش یافت. به نظر می‌رسد انتشار خبر اکتشافات تفصیلی جدید در معادن شرکت طی چند روز پایانی از ماه آگوست، اثر مثبتی بر ارزش سهام آن داشته است.

                                          

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family