• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طلا به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. برخی فلزات گران‌بها مانند پالادیوم، نقره و پلاتین نیز از قابلیت‌های فراوانی برای کاربردهای سرمایه‌گذاری برخورددار هستند، اما نسبت به طلا کمتر مورد اقبال واقع می‌شوند. برخی کارشناسان معتقدند که فلزی مانند پالادیوم این امکان را دارد تا ظرف سال‌های آینده خود را جایگزین طلا کند؛ باوری که می‌تواند تا 16 سال آینده تحقق یابد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» قیمت پالادیوم در بازارهای جهانی طی 2 ماه اخیر نزدیک به 30 درصد افزایش یافته است. اتفاقاتی این چنین، کارشناسان را برآن داشته است که پالادیوم را با پتانسیل‌های بسیار بالایی برای جایگزینی با طلا تصور کنند.

در روز جمعه (28 سپتامبر 2018)، قیمت این فلز گرانبها نسبت به میانگین قیمت ماه آگوست افزایش یافت و از 837 دلار برای هر اونس به بیش از 1،000 دلار برای هر اونس رسید. لازم به ذکر است که بالاترین قیمت بسته شده برای پالادیوم در سال 2018 مربوط به ماه ژانویه بود که تا بیش از 1،100 دلار برای هر اونس پیش رفت.

یکی از دلایل رشد قیمت این فلز گران‌بها را می‌توان رشد تقاضا برای تولید کاتالسیت‌های مورد نیاز برای خودروسازی عنوان کرد؛ در در نتیجه آن اقبال تولیدکنندگان برای پالادیوم بیشتر شده است. در ضمن رکورد ثبت شده برای قیمت پالادیوم در روز جمعه بیش از قیمت پلاتین (822 دلار برای هر اونس) بود که نشان از افزایش بیش از پیش قیمت پالادیوم نسبت به سایر فلزات گران‌بها دارد.

یکی از عوامل اصلی دیگر که از افزایش قیمت پالادیوم حمایت کرده است، کاهش عرضه این کالای قیمتی است. نکته قابل توجه آن که اکثر فلزات گران‌بهای گروه پلاتینی (PGMها) از کشور روسیه تأمین می‌شوند. جنگ‌های اقتصادی و تحریمی جهانی به‌عنوان یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر قیمت این گروه از فلزات اساسی محسوب می‌شود. شایان ذکر است که میزان تولید و عرضه  پالادیوم (به‌عنوان یکی از محصولات جانبی تولیدشده مانند پلاتین) در آفریقای جنوبی تا 40 درصد کاهش یافته است و این موضوع به عنوان یکی دیگر از حامیان رشد قیمت پالادیوم شناخته می‌شود. در این بین کشوری مانند چین که یکی از بزرگ‌ترین متقاضیان این دسته از فلزات است، در جستجوی راه‌حلی برای کاهش خسارات احتمالی از افزایش قیمت‌ها است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که عرضه پالادیوم به همراه رشد تقاضای خودروسازان، میزان تقاضای جهانی برای این فلز را تا پایان سال 2018 به بیش از 8.6 میلیون اونس برساند که در مقابل میزان تقاضای جهانی طلا عدد قابل توجهی به‌نظر می‌رسد.

نسبت تقاضای طلا به پالادیوم در سال‌های اخیر به صورت پیوسته در حال کاهش بوده است و این موضوع اهمیت جایگاه پالادیوم در بازارهای جهانی را بیش از پیش نمایان می‌سازد. در حال حاضر فلزی مانند طلا این حجم از تقاضای صنعتی را تجربه نمی‌کند. ذکر این نکته ضروری است که طلا بیشترین حساسیت را نسبت به نوسانات نرخ دلار دارد این درحالی است که سایر فلزات گران‌بها به اندازه طلا متأثر نیستند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که پالادیوم می‌تواند تا 1،200 دلار برای هر اونس تا پایان سال جاری و نیز تا 1،400 دلار برای هر اونس تا در سال 2019 رشد کند. نمودار 1، تغییرات قیمت پالادیوم را طی 10 ماه نخست سال 2018 را نشان می‌دهد.

                                            

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family