• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طلا به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. برخی فلزات گران‌بها مانند پالادیوم، نقره و پلاتین نیز از قابلیت‌های فراوانی برای کاربردهای سرمایه‌گذاری برخورددار هستند، اما نسبت به طلا کمتر مورد اقبال واقع می‌شوند. برخی کارشناسان معتقدند که فلزی مانند پالادیوم این امکان را دارد تا ظرف سال‌های آینده خود را جایگزین طلا کند؛ باوری که می‌تواند تا 16 سال آینده تحقق یابد.

به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «فلزات آنلاین» قیمت پالادیوم در بازارهای جهانی طی 2 ماه اخیر نزدیک به 30 درصد افزایش یافته است. اتفاقاتی این چنین، کارشناسان را برآن داشته است که پالادیوم را با پتانسیل‌های بسیار بالایی برای جایگزینی با طلا تصور کنند.

در روز جمعه (28 سپتامبر 2018)، قیمت این فلز گرانبها نسبت به میانگین قیمت ماه آگوست افزایش یافت و از 837 دلار برای هر اونس به بیش از 1،000 دلار برای هر اونس رسید. لازم به ذکر است که بالاترین قیمت بسته شده برای پالادیوم در سال 2018 مربوط به ماه ژانویه بود که تا بیش از 1،100 دلار برای هر اونس پیش رفت.

یکی از دلایل رشد قیمت این فلز گران‌بها را می‌توان رشد تقاضا برای تولید کاتالسیت‌های مورد نیاز برای خودروسازی عنوان کرد؛ در در نتیجه آن اقبال تولیدکنندگان برای پالادیوم بیشتر شده است. در ضمن رکورد ثبت شده برای قیمت پالادیوم در روز جمعه بیش از قیمت پلاتین (822 دلار برای هر اونس) بود که نشان از افزایش بیش از پیش قیمت پالادیوم نسبت به سایر فلزات گران‌بها دارد.

یکی از عوامل اصلی دیگر که از افزایش قیمت پالادیوم حمایت کرده است، کاهش عرضه این کالای قیمتی است. نکته قابل توجه آن که اکثر فلزات گران‌بهای گروه پلاتینی (PGMها) از کشور روسیه تأمین می‌شوند. جنگ‌های اقتصادی و تحریمی جهانی به‌عنوان یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر قیمت این گروه از فلزات اساسی محسوب می‌شود. شایان ذکر است که میزان تولید و عرضه  پالادیوم (به‌عنوان یکی از محصولات جانبی تولیدشده مانند پلاتین) در آفریقای جنوبی تا 40 درصد کاهش یافته است و این موضوع به عنوان یکی دیگر از حامیان رشد قیمت پالادیوم شناخته می‌شود. در این بین کشوری مانند چین که یکی از بزرگ‌ترین متقاضیان این دسته از فلزات است، در جستجوی راه‌حلی برای کاهش خسارات احتمالی از افزایش قیمت‌ها است.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که عرضه پالادیوم به همراه رشد تقاضای خودروسازان، میزان تقاضای جهانی برای این فلز را تا پایان سال 2018 به بیش از 8.6 میلیون اونس برساند که در مقابل میزان تقاضای جهانی طلا عدد قابل توجهی به‌نظر می‌رسد.

نسبت تقاضای طلا به پالادیوم در سال‌های اخیر به صورت پیوسته در حال کاهش بوده است و این موضوع اهمیت جایگاه پالادیوم در بازارهای جهانی را بیش از پیش نمایان می‌سازد. در حال حاضر فلزی مانند طلا این حجم از تقاضای صنعتی را تجربه نمی‌کند. ذکر این نکته ضروری است که طلا بیشترین حساسیت را نسبت به نوسانات نرخ دلار دارد این درحالی است که سایر فلزات گران‌بها به اندازه طلا متأثر نیستند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که پالادیوم می‌تواند تا 1،200 دلار برای هر اونس تا پایان سال جاری و نیز تا 1،400 دلار برای هر اونس تا در سال 2019 رشد کند. نمودار 1، تغییرات قیمت پالادیوم را طی 10 ماه نخست سال 2018 را نشان می‌دهد.

                                            

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family