• آخرین های گرانبها
 • محبوبترین های گرانبها


 

ویژه ها

طی هفته گذشته قیمت طلا و سایر فلزات گرانبها در بازارهای جهانی در پی افزایش ارزش دلار، افت نسبی را شاهد بود. اجلاس گروه 20 که به‌زودی در آرژانتین برگزار می‌شود، می‌تواند تعیین‌کننده جهت مذاکرات تجاری بین ابر قدرت‌های اقتصادی جهان (چین و آمریکا) باشد و از این طریق در بازار بسیاری از فلزات گرانبها تأثیر داشته باشد.

به گرازش اخبار فلزات و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین»، در روز دوم آذر (23 نوامبر)، طلا با کاهشی 0.16 درصدی به قیمت یک هزار و 223 دلار برای هر اونس معامله شد. در این حین، نقره نیز کاهش 1.52 درصدی را تجربه کرد و در سطح 14.26 دلار برای هر اونس قرار گرفت. با توجه به تغییرات این روزهای شاخص ارزش دلار، انتظار می‌رود که قیمت فلزات گرانبها نیز نوسانات مختلفی را تجربه کند. در ضمن تضعیف یورو در روزهای اخیر نیز نشان می‌دهد که در کشورهای حوزه یورو، سرعت رشد اقتصادی نیز آرام شده که در نهایت حامی افزایش ارزش دلار به‌شمار می‌رود.

به‌نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف فلزات گرانبها تمرکز خود را بر روی اجلاس گروه 20 (20G) قرار داده‌اند. این اجلاس که در روزهای 30 نوامبر و یکم دسامبر در آرژانتین برگزار خواهد شد، برخلاف سال‌های گذشته در خصوص مذاکرات 2 قدرت اقتصادی است. گفته می‌شود آمریکا و چین در این اجلاس درخصوص تنش‌های تجاری به مذاکره خواهند پرداخت.

پلاتین و پالادیوم نیز طی هفته گذشته با کاهش قیمت رو‌به‌رو شدند. در روز 23 نوامبر، قیمت معاملاتی پلاتین 842 دلار برای هر اونس و قیمت پالادیوم نیز به یک هزار و 117 دلار برای هر اونس رسید. گفته می‌شود برخی ضوابط و استانداردهای جدید زیست‌محیطی در چین بر قیمت فلزات گرانبها بی‌تأثیر نبوده‌اند.

البته تلاش جهانی برای کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی، بر رشد آتی تقاضای پالادیوم خواهد افزود که به‌عنوان ماده‌ای کلیدی در کاتالیزورهای اگزوز خودروها استفاده می‌شود. این امر در کنار کاهش عرضه‌های جهانی باعث می‌شود تا این فلز در آینده نزدیک با افزایش قیمت مواجه شود. این فلز در سال جاری رشد قیمتی بیش از 9 درصد را تجربه نکرده که به نظر می‌رسد در سال‌های آتی افزایش خواهد یافت که این افزایش دلیلی ترکیبی از نگرانی‌های عرضه و رشد تقاضا خواهد داشت. نقره و طلا، هر 2 متأثر از شاخص ارزش دلار، توجهات بسیاری از سرمایه‌گذاران جهان را به خود جلب کرده‌اند. به‌نظر می‌رسد که حتی بسیاری از افراد بازارهای سرمایه‌ را رها کرده و به سرمایه‌گذاری بر این 2 فلز روی آورده‌اند.

استحصال بسیاری از فلزات گرانبها از جمله طلا، مسائل زیست‌محیطی فراوانی را با خود به‌همراه دارد که می‌تواند تولید و عرضه آن را در کشورهایی که تحت فشار قوانین سخت‌گیرانه زیست‌محیطی هستند (همچون چین) را تحت تأثیر قرار داده و در راستای حمایت از رشد قیمت‌ها عمل کند. قانون منع استفاده از سیانید در معدن‌کاری و فراوری طلا طی ماه‌های اخیر با برخی حرف و حدیث‌ها همراه بوده است. اما شرکت کانادایی Columbus Gold در روز 21 نوامبر خبری را منتشر و ادعا کرده که اکنون منعی برای استفاده از این ماده شیمایی (بسیار خطرناک) وجود ندارد و مؤسسه بین‌المللی مدیریت سیانید (The International Cyanide Management Institute) در روز یکم نوامبر 2018 شرایط استفاده از سیانید را برای شرکت Columbus پذیرفته است.

 

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family