• آخرین های مواداولیه
  • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: براساس داده‌های انجمن جهانی فولاد، ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی) سیزدهمین تولیدکننده بزرگ فولاد خام جهان بود.

این کشور در سال یادشده، نزدیک به ۲۲میلیون تن فولاد خام تولید کرد. علاوه بر این جایگاه جهانی، در داخل کشور نیز فولادسازی یکی از صنایع راهبردی به شمار می‌آید و منبع درآمدهای ارزی چشمگیری است. 
به‌دست آوردن چنین جایگاهی علاوه بر اینکه حکایت از تلاش و توان شرکت‌های فولادساز دارد، نشانگر این است که شرکت‌های وابسته که تامین‌کننده نیازهای حاشیه‌ای این صنعت هستند، از توان قابل قبولی برخوردارند و تعامل خوبی نیز با شرکت‌های فولادی دارند، به این معنا که با تولید محصول درخور، صنعت فولاد کشور را از استفاده از محصول وارداتی بی‌نیاز می‌کنند. نمونه‌ای از این شرکت‌ها، «فروسیلیس ایران» بزرگ‌ترین تولیدکننده فروسیلیسیوم مورد استفاده در صنایع فولاد و چدن کشور است. محمدحسین حاجی‌بابا، قائم‌مقام مدیرعامل شرکت فروسیلیس ایران از سهمی که این شرکت در خودکفایی صنعت فولاد و ریخته‌گری کشور در نیاز به فروسیلیسیوم داشته است، می‌گوید. 
به گزارش صمت، حاجی‌بابا در ابتدا و درباره پیشینه فعالیت شرکت فروسیلیس ایران گفت: فروسیلیس ایران به صورت سهامی عام، اداره و سهام آن در بازار بورس عرضه می‌شود. این شرکت هیچ سهامدار دولتی ندارد و به کل با سرمایه بخشش خصوصی پیش می‌رود. این شرکت یکی از استراتژیک‌ترین تولیدکننده‌های کشور است که در صنایع فولاد و فروآلیاژها اشتغال دارد. طرح اولیه این شرکت از سال ۱۳۵۴ خورشیدی چیده شد و به دلیل شرایط ویژه‌ای که در سال‌های پس از آن در کشور وجود داشت، بهره‌برداری از آن به سال ۱۳۶۰ موکول و در نهایت در سال ۱۳۷۰ به طور رسمی بازگشایی شد. 
او درباره محصول و خروجی فروسیلیس ایران توضیح داد: این شرکت به تولید فروآلیاژها به ویژه فروسیلیسیوم اشتغال دارد که یکی از مواد مصرفی فولادی‌ها و ریخته‌گرهای چدنی به شمار می‌آید. این شرکت نخستین تولیدکننده فروسیلیس در ایران بوده و تا سال ۱۳۹۱ تولیدکننده انحصاری فروسیلیس در ایران به شمار می‌آمده است. فروآلیاژ ازنا نیز دیگر شرکتی است که به عنوان زیرمجموعه گروه فروسیلیس ایران در این زمینه فعالیت می‌کند و این دو شرکت حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از تولید بازار داخلی فروآلیاژ را در اختیار دارند. ۳۰درصد باقی‌مانده هم شامل ۵ تا ۶ شرکتی می‌شوند که از نظر تناژ تولید با این دو شرکت قابل مقایسه نیستند. 
هم‌اکنون تمام فروسیلیس موردنیاز شرکت‌های فولادی کشور از سوی شرکت‌های داخلی تولید می‌شود و ما دیگر فروسیلیس وارد نمی‌کنیم؛ در واقع شرکت فروسیلیس ایران از زمان بازگشایی متعهد شد که تمام نیاز داخل را تامین کند و تاکنون این کار را انجام داده است و به غیر از بازه زمانی محدودی که در میانه سال‌های ۹۳ و ۹۴ واردات به میزان کمی انجام می‌شد، دیگر وارداتی انجام نشد و تا کنون فروسیلیسیوم مورد نیاز کشور از سوی تولیدکنندگان داخلی انجام می‌شود. 
حاجی‌بابا ادامه داد: کل نیاز کشور به فروسیلیسیوم نزدیک به ۱۳۰ تا ۱۴۰هزار تن در سال است که شرکت ما و شرکت زیرمجموعه‌اش که پیش‌تر معرفی کردم، نزدیک به ۷۰هزار تن از این رقم را پوشش می‌دهند. در نتیجه می‌توانیم بگوییم در تولید فروسیلیسیوم خودکفا هستیم و در واقع هدف اصلی شرکت فروسیلیس ایران و گروه سرمایه‌گذاری که این مجموعه را تاسیس کردند، خودکفایی صنعت فولاد و تکمیل زنجیره تامین فولاد و ریخته‌گری کشور بود. 
وی در ادامه به استقبال شرکت‌های فولادی از محصول داخلی، اشاره و در این باره اظهار کرد: شرکت‌های فولادی هم از مصرف فروسیلیسیوم داخلی بسیار استقبال کردند و این محصول به راحتی بازار مصرف خود را پیدا کرد. البته گفتنی است که کیفیت محصول فروسیلیس ایران با کیفیت جهانی برابر است. فناوری مورد استفاده در این شرکت، یک فناوری آلمانی است و راه‌اندازی آن هم با همکاری مشاورانی از این کشور انجام شد. از همان ابتدا فروسیلیس ایران یک پله بالاتر از شرکت‌های مشابه آسیایی بود، محصول این شرکت در آزمایشگاه‌های آلمان جنس مرجع بود و کیفیت محصولات دیگر شرکت‌های جهان نیز با مقایسه با کیفیت محصول فروسیلیس ایران سنجیده می‌شد. علاوه بر کیفیت برای شرکت‌های فولادی، استفاده از محصول داخلی از نظر اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر از محصول وارداتی بود. 
حاجی‌بابا در پاسخ به پرسشی درباره دلیل تغییر رویه شرکت‌های فولادی به خرید محصول مشابه وارداتی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ گفت: در آن سال‌ها اختلالی در بازار جهانی فروسیلیس به وجود آمد و به کاهش چشمگیر بهای فروسیلیسیوم انجامید، همزمان دولت وقت نیز در اقدامی ناشیانه تعرفه واردات فروسیلیسیوم را یک شبه نصف کرد. ما با تلاش زیاد اثبات کردیم که این اتفاق اشتباه است و توانستیم تعرفه واردات را به شرایط پیشین برگردانیم. او در پاسخ به نحوه همکاری فروسیلیس ایران با شرکت آلمانی گفت: ما هیچ گاه شریک آلمانی نداشتیم و همکاری ما با شرکت دِماگ هم فنی است. پیشینه آخرین همکاری ما با شرکت یادشده به سال ۹۶ و زمانی برمی‌گردد که تصمیم به تعمیرات اساسی و تعویض تجهیزات خود داشتیم. نیروی انسانی و شیوه تولید ما ۱۰۰درصد داخلی است، براساس دانش بومی پیش می‌رود و تنها در خرید بخشی از تجهیزات و ۲۰ تا ۳۰ درصد از مواد اولیه با خارج از کشور ارتباط داریم. او در نهایت درباره تاثیر تحریم‌ها بر ادامه فعالیت شرکت فروسیلیس ایران اظهار کرد: ما در تامین مواد اولیه به یقین نیاز داریم ارتباط خود را با خارج از کشور حفظ کنیم و اینکه بدون هیچ ارتباطی با جهان بتوانیم به فعالیت ادامه دهیم، حرفی شعارگونه و غیرعملی به نظر می‌رسد. اگر واردات نداشته باشیم، به یقین در فرآیند تولید به مشکل برخواهیم خورد. ما تلاش می‌کنیم آسیب‌های برآمده از تحریم‌ها را که اکنون هم احساس می‌شود، به کمترین میزان ممکن کاهش دهیم.

منبع: صمت

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family