• آخرین های مواداولیه
  • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران سراسر افتخار، غرور و عزت است و حالا که چهل سالگیش را جشن می گیریم، بهار صنعت فروسیلیس را باید به دستاوردهای انقلاب اضافه کرد، رهاوردی که تنها به برکت این انقلاب به دست آمده است.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، اگر رسیدن به خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات در حوزه های مختلف صنعتی و کشاورزی در سال های متمادی رخ داده است، اما صنعت فروسیلیس این راه پر فراز و نشیب را چهار ساله طی کرد و با همت دولت تدبیر و امید امروز به اوج شکوفایی خود رسیده است.
چرخ صنعت فروسیلیس در استان همدان همیشه گرم بوده و هست و برای گشایش فصلی دیگر در این صنعت، لحظه ها به شماره افتاده است تا بار دیگر با افتخار آغاز به کار واحدهایی دیگر از صنعت فروسیلیس در این استان با دستان معاون اول رییس جمهوری رقم بخورد.
در شرایطی که سایه تحریم ها بر سر بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی سنگینی می کند، صنعت فروسیلیس ملایر در استان همدان اما تاکنون از این معرکه در امان مانده و تلاش می کند تا تنور صنعتش را گرم نگه دارد و این افتخار که ایران را در واردات این کالا بی نیاز می کند، در چهل سالگی انقلاب نصیب خود کند.
تولد صنعت فروسیلیس در ملایر در جنوب استان همدان از سال 89 در شهرک صنعتی جوکار با حجم سرمایه گذاری 270 میلیارد ریال آغاز شد و پایه های این صنعت با استقرار واحدهای فروسیلیس در 95 هکتار مساحت این شهرک در کنار 6 شهرک صنعتی این شهرستان بنا شد.
نخستین واحد صنعتی در این شهرک به همت بخش خصوصی در زمینی به مساحت 6.5 هکتار از سال 92 و میزان سرمایه گذاری 470 میلیارد ریال آغاز شد، شروع راهی طلایی که شرکت فروسیلیس غرب پارس آغازگر آن بود و سال 93 با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری پا به عرصه تولید کشور گذاشت و به عنوان سومین کارخانه تولیدکننده فروسیلیس کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
این مرحله نخست شرکت فروسیلیس غرب پارس بود که با ظرفیت تولید 12 هزار تن فروسیلیس در سال و میزان اشتغالزایی برای 170 تن در شهرک صنعتی جوکار چرخ تولیدش شروع به چرخیدن کرد و سهم عمده ای را در تولید فروسیلیسیوم که قابل مصرف در صنایع فولادسازی، ریخته گری و خودروسازی است، دارد.
فروسیلیس غرب پارس در شرایط کنونی پایش را در صنعت فروسیلیس فراتر گذاشت و بهار دوباره خود را با چهل سالگی انقلاب متقارن کرده است و برای اجرای طرح توسعه خود حدود 860 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده و به خود می بالد که بار دیگر برای 130 تن اشتغال ایجاد کرده است، البته طرح توسعه این واحد بزرگ صنعتی قادر به تولید 12 هزار تن فروسیلیس در سال است که در مجموع سالانه ظرفیت تولید 24هزار تن فروسیلیس را دارد و قرعه افتتاح مرحله دوم این شرکت نیز برای بار دوم به نام معاون اول رییس جمهوری در دهه فجر امسال رقم خوره است.
خبر خوش تر اینکه شرکت فروسیلیس غرب پارس قرار است وارد چرخه تولید منیزیم شود و در سفر 16 بهمن ماه روز (سه شنبه) معاون اول رییس جمهوری به استان همدان عملیات اجرایی این طرح برای تولید شمش منیزیم با یک هزار و 39 میلیارد ریال اعتبار و ظرفیت اشتغال برای 130 تن در شهرک صنعتی جوکار آغاز می شود.
با وجود مهیا بودن بستر سرمایه گذاری در صنعت فروسیلیس، استخراج سالانه بیش از 400 هزار تن سیلیس و وجود 71 درصد از معادن استان همدان در شهرستان ملایر، کلنگ دومین واحد تولیدی فروسیلیس با عنوان «شرکت آهن و سیلیس آذرخش» با مساحت حدود 56 هزار مترمربع و ظرفیت تولید 12 هزار تن فروسیلیس در سال و سه هزار و 600 تن پودر میکرو سیلیکا به زمین زده شد که از دیگر طرح های قابل افتتاح در سفر «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری به این استان است.
این شرکت بزرگ صنعتی در مرحله نخست سرمایه گذاری در حدود 500 میلیارد ریال هزینه کرده است و زمینه اشتغال برای 120 تن در این واحد بزرگ صنعتی نیز مهیا شده است.
این نکته قابل ذکر است که علاوه بر افتتاح طرح توسعه شرکت فروسیلیس غرب پارس، افتتاح مرحله نخست شرکت آهن و سیلیس آذرخش و آغاز عملیات اجرایی تولید شمش منیزیم توسط شرکت فروسیلیس غرب پارس با حضور معاون اول رییس جمهوری، عملیات اجرایی شرکت فروآلیاژ لوتوس آدلی با اعتبار 769 میلیارد ریال به عنوان یکی از طرح های توسعه ای شرکت آذرخش آغاز می شود که در زمینه تولید فروسیلیکو منگنز فعالیت می کند و با بهره برداری از آن برای 98 تن فرصت شغلی ایجاد می شود.
همچنین قرار است در سفر معاون اول رییس جمهوری به استان همدان و شهرستان ملایر عملیات اجرایی شرکت فروآلیاژ آسا آذرین با اعتبار 718 میلیارد ریال و با ظرفیت اشتغال 145 تن برای تولید فروسیلیسوم با سیلیکون بیش از 55 درصد وزنی نیز آغاز می شود.
این برگی دیگر از افتخار صنعت فروسیلیس استان همدان در شهرستان ملایر است که در چهل سالگی انقلاب در صنعت فروسیلیس ورق می خورد و به خود می بالد که مدل صنعت استان شده است و پرشتاب روند توسعه خود را طی می کند.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family