• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: به‌گزارش مرکز تجارت جهانی، در سال 2015 میلادی بیش از 13 میلیون و 400 هزار تن فروآلیاژ به نقاط مختلف دنیا صادر شد که افت 11 درصدی را نسبت به سال 2014 میلادی نشان داد. در میان نوسان‌های شدید بازار این محصول، کشور آفریقای جنوبی همچنان بزرگترین صادرکننده فروآلیاژ دنیا به‌شمار می‌آید.

به گزارش اخبار فلزات، فروآلیاژها یکی از مواد اولیه مهم صنایع فلزی به‌ویژه صنایع فولادسازی است که از گستردگی و تنوع بالایی برخوردار هستند. وجود آنها در ترکیب فولاد ویژگی‌های خاصی به آن می‌بخشد. به جرآت می‌توان گفت که هیچ فلزی در دنیا یافت نمی‌شود که با مواد آلیاژی آمیخته نشده باشد. این مواد شرایط ترکیب آسان عناصر مورد نظر برای تولید فولاد آلیاژی را فراهم می‌کنند.

به گزارش مرکز تجارت جهانی در سال 2015 میلادی بیش از 13 میلیون و 400 هزار تن فروآلیاژ شامل انواع آلیاژهای فروسیلیس، فرومنگنز، فروکروم و... به نقاط مختلف دنیا صادر شد. این مقدار در مقایسه با میزان صادرات در سال 2014 میلادی که بیش از 15 میلیون و 78 هزار تن بوده، بیش از 11 درصد افت داشت. نمودار یک روند صارات جهانی فروآلیاژ طی سال‌های 2005 تا 2015 را نشان می‌دهد.

                          
 
بازار جهانی فروآلیاژها در شرایط کنونی با نوسان همراه است. در اوایل سال 2007 میلادی، قیمت این نوع کالا افزایش یافت و شرایط ویژه‌ای را برای سرمایه‌گذاری فراهم آورد. به این دلیل، بسیاری از سرمایه‌ها به‌سوی این بخش جذب شد و قیمت ماده معدنی و حجم تولید افزایش یافت. در این شرایط حجم صادرات نیز با افزایش روبه‌رو شد. پس از کاهش قیمت مصنوعات فولادی در سطح جهان، بازار این ماده، سرمایه‌گذاری‌ها و طرح‌های توسعه نیز با مشکل روبه‌رو شد. این در حالی است که در سال 2009 این کالا با کاهش صادرات و به‌دنبال آن کاهش عرضه در برابر تقاضا همراه بود. این افت و خیزها همچنان ادامه داشت تا سال 2015 میلادی که روند نزولی در پیش گرفت.

با بررسی جدیدترین آمار تجاری در زمینه صادرات فروآلیاژ و با توجه به نمودار 1، مشاهده می‌شود که بزرگترین صادرکننده فروآلیاژ در سال 2015، کشور آفریقای جنوبی با سهم 26 درصدی از صادرات جهانی است. این کشور در سال 2015 در حدود 3 میلیون و 418 هزار تن فروآلیاژ صادر کرد و با رشد قابل توجه 34 درصدی توانست در سال 2016 میلادی بیش از 4 میلیون و 573 هزار تن فروآلیاژ صادر کند. بزرگترین کشورهای وارد کننده فروآلیاژ از آفریقای جنوبی و همچنین بزرگترین واردکنندگان فروآلیاژ دنیا در سال 2016 میلادی، چین، ژاپن و کره جنوبی بودند. چین در این سال بیش از 4 میلیون و 11 هزار تن فروآلیاژ از آفریقای جنوبی وارد کرد. چین به‌عنوان بزرگترین واردکننده فروآلیاژ تاثیر به‌سزایی در بازار جهانی این محصول دارد.

پس از آفریقای جنوبی، هند و قزاقستان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم بزرگترین صادرکنندگان فروآلیاژ سال 2015 میلادی قرار گرفتند که سهم هریک به ترتیب 11 و 9 درصد از صادرات جهانی بود. این کشورها هرکدام به ترتیب یک میلیون و 495 هزار تن و یک میلیون و 154 هزار تن فروآلیاژ در سال 2015 به بازارهای جهانی صادرکردند.

بررسی آمار برخی تولیدکنندگان بزرگ دنیا حاکی از افزایش نسبی روند صادرات در سال 2016 میلادی است. این در حالی است که با توجه به کاهش تقاضا و بالابودن موجودی انبارهای مواد اولیه و مواردی از این قیبل، انتظار می‌رود که قیمت‌ فروآلیاژها و به تبع آن میزان عرضه دست‌خوش تغییراتی شود.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family