• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در سال‌های 2001 تا 2016 کشور چین بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس در جهان است اما سهم این کشور از بازارهای جهانی با افزایش تقاضای داخلی و رشد صادرات کشورهایی مانند روسیه کاهش یافت تا جایی که در سال 2016 روسیه با سبقت از چین بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس جهان شد. طی سال‌های اخیر کاهش تدریجی صادرات چین فرصت حضور را برای کشورهای نوپا در زمینه تولید فروسیلیس نیز فراهم کرد.

به گزارش اخبار فلزات، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده فروسیلیس در جهان است و طبق آخرین اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا در سال 2015 4.7 میلیون تن فروسیلیس تولید کرد. سهم این کشور از صادرات جهانی تا پیش از رکود جهانی در سال 2008 و 2009 روند صعودی داشت و در سال 2007، این کشور بیش از نیمی از مجموع بازارهای وارداتی فروسیلیس جهان را در اختیار داشت. اما همان‌طور که در نمودار 1 نیز مشهود است، پس از افت تقاضا و تجارت جهانی فروسیلیس در سال 2009، با وجود آن‌که تقریبا تقاضای جهانی در سال‌های بعد بازیابی شد؛ چین به بازارهای جهانی بازنگشت که 2 عامل را می‌توان مسبب این امر دانست؛ اول رشد قابل توجه تولید فولاد این کشور و افزایش تقاضای داخلی فروسیلیس آن و دوم افزایش صادارت سایر کشورها از جمله  روسیه، نروژ و هلند و همچنین ورود کشور مالزی به بازار صادراتی فروسیلیس. به‌عنوان مثال در سال 2016 روسیه بیش از 447 هزار تن فروسیلیس به جهان صادر کرد که این مقدار 20 درصد از صادرات جهانی را شامل می‌شد. طی سال‌های 16 -2001 نرخ رشد سالانه صادرات فروسیلیس روسیه 5.1 درصد بوده؛ در حالی که در مدت مشابه صادرات چین 2.9 درصد کاهش داشت. روسیه دومین تولیدکننده بزرگ فروسیلیس پس از چین به‌شمار می‌رود که در سال 2015 تولید آن بیش از یک میلیون تن برآورد شده است.

کشور مالزی دیگر تولیدکننده بزرگ فروسلیس در جهان است که طی سال‌های مورد بررسی، صادرات فروسیلیس این کشور نیز نرخ رشد سالانه 58 درصدی را تجربه کرد. به گزارش فلزات آنلاین، در سال 2014 شرکت OM Minerals از زیرمجموعه‌های هلدینگ OM در مالزی به‌عنوان اولین تولیدکننده فروسیلیس در مالزی آغاز به کار کرد. این شرکت در سال 2015 با تولید 104 هزار تن فروسیلیس به حداکثر ظرفیت تولید خود رسید. در همین سال صادرات فروسیلیس مالزی از 806 تن در سال 2014 به بیش از 74 هزار تن رسید. رشد تولید در این شرکت افزایش سهم از بازارهای جهانی را برای مالزی به همراه داشت.

نروژ سومین صادرکننده فروسیلیس در جهان بوده است. میانگین سهم این کشور از صادرات جهانی طی سال‌های مورد بررسی 9.8 درصد برآورد شده است. شرکت FINNFJORD نروژ یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده فروسیلیس در جهان است. همچنین شرکت Elkemدیگر تولیدکننده بزرگ در این کشور محسوب می‌شود. نروژ با تولید 350 هزار تن فروسیلیس در سال 2015 جایگاه سوم تولید را در اختیار دارد.

                                          

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family