• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: کشور هند با قابلیت صادرات حدود 2 میلیون تن فروآلیاژها یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصولات کاربردی در جهان به‌شمار می‌آید. با توجه به موقعیت جغرافیایی این کشور نسبت به ایران و نیاز روزافزون داخل به محصولات مذکور، نیاز به واردات فروآلیاژها از هند بیش از پیش احساس می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، هند از لحاظ موقعیت لجستیکی و هزینه‌های حمل نسبت به ایران، همواره یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری کشور در محصولات مختلف و مواد اولیه به‌شمار می‌آید. در این میان، هند یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فروآلیاژها محسوب می‌شود که می‌تواند در زمان تحریم‌ها که ایران امکان تجارت با بسیاری از کشورهای دنیا را از دست خواهد داد، عهده تأمین کسری این محصولات در بازار ایران را به دوش بکشد. گفتنی است میزان صادرات فروآلیاژ هند به ایران در سال‌های گذشته همواره با رشد همراه بود. نمودار 1 میزان صادرات کل فروآلیاژها از هند در چند سال گذشته را نشان می‌دهد.

                                              

همان‌طور که نمودار نمایش می‌دهد، هند با پتانسیل‌های بالای تولیدی امکان صادرات فروآلیاژ را داشته و با رشد پتانسیل‌های موجود این میزان را در سال 2017 افزایش داده است. افزایش حجم تولیدات فولادی این کشور که سبب افزایش تقاضای این محصولات در داخل شده بود در کنار نرخ بهره‌وری پایین واحدهای تولیدکننده فروآلیاژها، بین سال‌های 2013 تا 2016، منجر به کاهش صادرات از این کشور شد، اما در سال 2017 با رشد میزان عرضه داخلی این محصولات که همراه با افزایش بهره‌وری واحدهای تولیدکننده فروآلیاژها بود، مقدار صادرات هند نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

حجم صادرات فروآلیاژ از هند به ایران طی سال‌های 2015 تا 2017 به‌ترتیب حدود 42، 28 و 76 هزار تن بوده که نشان‌دهنده امکان صادرات این کشور به ایران بوده است. بدین ترتیب، در صورت ایجاد تعامل مناسب و دوجانبه ایران و هند می‌توان از ظرفیت‌های بالای این کشور در تأمین مواد اولیه کشور استفاده کرد.

در راستای افزایش میزان صادرات و بررسی وضعیت حجم مبادلات فروآلیاژ در تاریخ 5 سپتامبر 2018، کنفرانس بین‌المللی فروآلیاژ در هند برگزار شد. از پیش‌بینی‌های انجام شده در این نشست می‌توان به امکان صادرات بیش از 300 هزار تن فروآلیاژ در سال به ایران اشاره کرد که این رقم به‌‌معنای رفع تمامی نیازهای مواد اولیه کشور ما به‌شمار می‌رود. ایران و هند با توجه به امتیاز بالای نزدیک جغرافیایی و سطح پایین هزینه‌های حمل دریایی امکان همکاری و مبادلات تجاری بالایی با یکدیگر دارند. امید می‌رود که با حمایت هند در تأمین مواد اولیه تولیدی ایران در زمینه عرضه فروآلیاژ، دانش و منابع مالی و نیز خرید محصولات تولیدی ایران در زمان تحریم‌ها، حوزه تولیدات صنعتی و معدنی کشور با مشکلات جدی روبه‌رو نشود.

با عدم پیروی هند از تحریم‌های آمریکا و گسترش میزان صادرات، امکان عبور از بحران و شرایط خاص فعلی وجود دارد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family