• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مالزی از جمله کشورهایی به‌شمار می‌رود که در سال 2017، صادرات فروآلیاژ خود را بیش از 3 برابر افزایش داده است. این کشور با استفاده از موقعیت جغرافیایی خود، تأمین‌کننده مناسبی برای کشورهای آسیای شرقی مانند ژاپن و تایوان محسوب می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، یکی از مواد و محصولات استراتژیک تولیدی در مالزی که طی سال‌های گذشته با پیشرفت بسیای همراه بوده، محصولات فولادی مانند فروآلیاژ است. تولیدات و صادرات مالزی سبب شده است تا بخشی از بازار تجارت مواد اولیه کشورهای شرق آسیا، خصوصا بازارهای صادراتی هند و چین در اختیار این کشور قرار بگیرد. در بازار کشورهای شرق آسیا، واردات محصولات چین به‌دلیل کیفیت پایین که نیاز به مصرف انرژی را افزایش می‌دهد و همچنین واردات از هند نیز به‌علت فاصله زیاد و افزایش هزینه‌های حمل، مقرون به‌صرفه نیستند. در پی این امر، کشورهایی همچون ژاپن به‌دنبال واردات از مالزی هستند.

میزان صادرات فروآلیاژ مالزی در سال‌های گذشته با شیب زیادی همراه بوده است. نمودار 1 میزان این افزایش صادرات را نشان می‌دهد. خوشبختانه با سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در سال‌های اخیر، مالزی توانست این میزان صادرات را بیش از 3 برابر افزایش دهد.

                                               

نمودار 1 نشان‌دهنده افزایش ظرفیت‌های تولیدی مالزی است. موقعیت جغرافیایی از اصلی‌ترین پارامترهای میزان صادرات و واردات محصولات هر کشوری به‌شمار می‌رود. مالزی به‌علت موقعیت خاص خود بیش‌ترین میزان صادرات را از طریق حمل‌و‌نقل دریایی به‌ کشورهای ژاپن و تایوان دارد. ژاپن با 111 هزار و 280 تن و تایوان نیز با 87 هزار و 302 تن در سال 2017 بالاترین میزان واردات از مالزی را به‌خود اختصاص دادند. یکی از بارزترین پتانسیل‌های اخیر در مالزی، حضور شرکت‌های ژاپنی جهت تأسیس و توسعه صنایع تولیدی این کشور است. پارک صنعتی Samalaju در ایالت Sarawak طی یک سرمایه‌گذاری مشترک محلی با طرف‌های خارجی، حدود 400 میلیون دلار برای ساخت یک کارخانه تولید فروآلیاژ هزینه‌ کرده است. 6 کوره الکتریکی جدید این کارخانه در سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد و 2 واحد دیگر نیز تا سال 2017 به ظرفیت نهایی آن اضافه شد.

بازیکنان اصلی جهانی در عرضه تولید مواد اولیه و محصولات تولیدی سعی دارند تا با افزایش ظرفیت و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، میزان صادرات و واردات خود را تا میزان قابل توجهی افزایش دهند. این تفکر در خصوص فروآلیاژ مالزی به‌شدت قابل رؤیت است؛ به‌نحوی که با توسعه و بهبود ظرفیت‌های تولید توانست هزینه صادرات فروآلیاژ خود را به نصف کشورهای هند و چین برساند.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family