• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مالزی از جمله کشورهایی به‌شمار می‌رود که در سال 2017، صادرات فروآلیاژ خود را بیش از 3 برابر افزایش داده است. این کشور با استفاده از موقعیت جغرافیایی خود، تأمین‌کننده مناسبی برای کشورهای آسیای شرقی مانند ژاپن و تایوان محسوب می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، یکی از مواد و محصولات استراتژیک تولیدی در مالزی که طی سال‌های گذشته با پیشرفت بسیای همراه بوده، محصولات فولادی مانند فروآلیاژ است. تولیدات و صادرات مالزی سبب شده است تا بخشی از بازار تجارت مواد اولیه کشورهای شرق آسیا، خصوصا بازارهای صادراتی هند و چین در اختیار این کشور قرار بگیرد. در بازار کشورهای شرق آسیا، واردات محصولات چین به‌دلیل کیفیت پایین که نیاز به مصرف انرژی را افزایش می‌دهد و همچنین واردات از هند نیز به‌علت فاصله زیاد و افزایش هزینه‌های حمل، مقرون به‌صرفه نیستند. در پی این امر، کشورهایی همچون ژاپن به‌دنبال واردات از مالزی هستند.

میزان صادرات فروآلیاژ مالزی در سال‌های گذشته با شیب زیادی همراه بوده است. نمودار 1 میزان این افزایش صادرات را نشان می‌دهد. خوشبختانه با سرمایه‌گذاری‌ها و ایجاد زیرساخت‌های مناسب در سال‌های اخیر، مالزی توانست این میزان صادرات را بیش از 3 برابر افزایش دهد.

                                               

نمودار 1 نشان‌دهنده افزایش ظرفیت‌های تولیدی مالزی است. موقعیت جغرافیایی از اصلی‌ترین پارامترهای میزان صادرات و واردات محصولات هر کشوری به‌شمار می‌رود. مالزی به‌علت موقعیت خاص خود بیش‌ترین میزان صادرات را از طریق حمل‌و‌نقل دریایی به‌ کشورهای ژاپن و تایوان دارد. ژاپن با 111 هزار و 280 تن و تایوان نیز با 87 هزار و 302 تن در سال 2017 بالاترین میزان واردات از مالزی را به‌خود اختصاص دادند. یکی از بارزترین پتانسیل‌های اخیر در مالزی، حضور شرکت‌های ژاپنی جهت تأسیس و توسعه صنایع تولیدی این کشور است. پارک صنعتی Samalaju در ایالت Sarawak طی یک سرمایه‌گذاری مشترک محلی با طرف‌های خارجی، حدود 400 میلیون دلار برای ساخت یک کارخانه تولید فروآلیاژ هزینه‌ کرده است. 6 کوره الکتریکی جدید این کارخانه در سال 2016 فعالیت خود را آغاز کرد و 2 واحد دیگر نیز تا سال 2017 به ظرفیت نهایی آن اضافه شد.

بازیکنان اصلی جهانی در عرضه تولید مواد اولیه و محصولات تولیدی سعی دارند تا با افزایش ظرفیت و ایجاد زیرساخت‌های مناسب، میزان صادرات و واردات خود را تا میزان قابل توجهی افزایش دهند. این تفکر در خصوص فروآلیاژ مالزی به‌شدت قابل رؤیت است؛ به‌نحوی که با توسعه و بهبود ظرفیت‌های تولید توانست هزینه صادرات فروآلیاژ خود را به نصف کشورهای هند و چین برساند.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family