• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: به ازای تولید هر تن فولاد به 3 تا 5 کیلوگرم فرو سیلیس نیاز است که با احتساب تولید 16 میلیون تنی فولاد خام در ایران و ظرفیت 80 هزار تنی تولید فروسیلیس در کشور به نظر می‌آید که ایران می‌تواند از عهده‌ نیازهای خود در این زمینه برآید.

به گزارش اخبار فلزات، فروآلیاژها و به خصوص فروسیلیسیم در تولید فولاد و قطعات ریخته‌گری فولادی و چدنی نقش منحصربه‌فردی ایفا می‌کنند و به طور متوسط بین 3 تا 5 کیلوگرم فروسیلیس به ازای تولید هر تن فولاد مصرف می‌شود. لذا توسعه ظرفیت فولاد و چدن در کشور با افزایش مصرف فروسیلیس همراه است. فروسیلیس در ۴ عیار، ۱۳ درصد، ۴۵درصد، ۷۵درصد و ۹۰ درصد تولید می‌شود. کشور چین که در سال 2016 با تولید بیش از 800 میلیون تن فولاد رتبه نخست تولید فولاد خام دنیا را به خود اختصاص داد در تولید فروسیلیس نیز حائز رتبه نخست است. در نمودار 1 سهم هرکدام از کشورهای دنیا در تولید بیش از 8 میلیون تنی فروسیلیس دنیا آورده شده است. چین با تولید بیش از 5 میلیون تن فروسیلیس همانط ور که گفته شد بزرگترین تولیدکننده این محصول در است و بعد از آن نیز کشورهایی مانند روسیه، نروژ و آمریکا قرار گرفته اند. ظرفیت تولید فرو سیلیس ایران بین ۸۰ تا ۹۰ هزار تن در سال تخمین زده می‌شود که بر این اساس در منطقه خاورمیانه و شما آفریقا بعد از مصر ایران بزرگترین تولیید کننده فرو سیلیس است.

                           
 
براساس آمارهای انجمن جهانی فولاد  ایران با تولید بیش از 16 میلیون تن فولاد خام در سال 2016 در منطقه حائز رتبه نخست و در دنیا دارای رتبه چهاردهم است و به نظر می‌آید که ظرفیت‌های کنونی تولید فروسیلیس در کشور کفاف نیازهای داخلی را داشته باشد. بزرگترین مصرف‌کنندگان فروسیلیس کشور، کارخانه‌های فولادسازی هستند و در صنعت ریخته‌گری نیز فروسیلیس‌ها به عنوان جوانه‌زدا مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت در ریخته‌گری فروسیلیس را به چدن اضافه می‌کنند و جوانه‌های اولیه انجماد را این مواد فروسیلیس به‌وجود می‌آورند. کاربرد دیگر فروسیلیس در تولید منیزیم است. سنگ آهک منیزیت را با فروسیلیس مخلوط کرده و از آن منیزیم که فلز کمیابی است، تولید می‌کنند.

صنعت فروآلیاژ در ایران نوپا به‌شمار می‌رود و آغاز آن به اوایل دهه۷۰ بازمی‌گردد که البته تا حد قابل قبولی توسعه داشته است. درحال‌حاضر ۳ واحد بزرگ تولید فروسیلیس در کشور وجود دارد. نخستین تولیدکننده فروسیلیس در کشور، فروآلیاژ ایران در شهرستان ازنا در سال ۷۲ با ظرفیت اسمی ۲۵هزار تن در سال راه‌اندازی شد و در سال ۸۴ با نصب کوره ۱۸هزار تنی ظرفیتش به ۴۳هزار تن در سال افزایش یافت. فروسیلیس ایران در سمنان نیز در سال۷۴ با ظرفیت تولید ۲۵هزار تن در سال راه‌اندازی شده است. همچنین فروسیلیس غرب پارس در ملایر در سال۹۳ با ظرفیت اسمی ۱۲هزار تن در سال راه‌اندازی شد و  اجرای طرح توسعه آن ۱۲هزار تن به ظرفیت آن افزوده شد. با این حال در مهر ماه امسال اعلام شد که کارخانه فروسیلیس ازنا 500 کارگر خود را اخراج کرده و با خاموش شدن آخرین کوره از سه کوره موجود در این صنعت فعالیت این واحد متوقف شده است. در کنار این سه واحد تولیدکنندگان کوچکتر دیگری همچون فروسیلیس اشتهارد با ظرفیت 4 هزار و 500 تن در سال و فروسیلیس کاشان با ظرفیتی حدود 3 هزار تن در سال مشغول به فعالیت هستند.

همانطور که اشاره شد، با توجه به ظرفیت کنونی تولید فولاد در کشور، هم‌اکنون تولید فروسیلیس پاسخگوی نیاز داخلی است، اما با توجه به گسترش واحدهای فولادی در کشور و با توجه به افق چشم‌انداز توسعه کشور و ۵۵میلیون تن فولاد و همچنین زمینه‌سازی برای صادرات این صنعت، نیاز به احداث کارخانه‌های تولید فروسیلیس جدید و افزایش تولید آن، یک ضرورت به‌شمار می‌رود، بنابراین با توجه به چشم‌انداز ۵۵ میلیون تن تولید فولاد در افق چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ نیاز به گسترش واحدهای فروسیلیس بیش از پیش خواهد بود. این در حالی است که باتوجه به معادن سیلیسی که در کشور وجود دارد، تولید فروسیلیس یک مزیت برای کشور ما به‌شمار می‌رود.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family