• آخرین های مواداولیه
  • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: موسسه تحلیلگر امریکایی فیچ‌سولوشِنز در گزارشی آخرین پیش‌بینی‌های خود را از بازار جهانی زغال‌کک ارائه کرد.

براساس این گزارش، آنچه در کوتاه‌مدت تولید و عرضه جهانی زغال‌کک را متاثر می‌کند، تنش دوباره چین و امریکاست. 
در نتیجه این تنش، چین همچنان روند صعودی در تولید فولاد خواهد داشت و این اتفاق به تقاضای آن برای زغال‌ کک و در نتیجه رشد بهای این کامودیتی رسیده و به ۱۹۵ دلار در هر تن خواهد انجامید؛ اتفاقی که البته تنها تا پایان سال آینده میلادی و واسط دی ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت.


افزایش بها در امسال میلادی 
به گزارش روزگارمعدن به نقل از ماینینگ، فیچ‌سولوشِنز در این گزارش تحلیلی آورده که متوسط بهای زغال کک در ادامه امسال میلادی که تا اواسط دی ادامه دارد، ۱۹۵ دلار در تن پیش‌بینی می‌شود. فیچ پیش‌بینی می‌کند که این کامودیتی در ادامه نیز افزایش بها را حفظ کند؛ افزایشی که تقاضای بخش فولاد چین به آن قوت می‌دهد. این تقاضا برآمده از تنش در روابط چین و امریکاست و احتمال دارد دولت پشتیبانی بیشتری از صنایع کشور به عمل آورد.


کاهش موقتی عرضه از سوی استرالیا 
از نظر عرضه، فیچ پیش‌بینی می‌کند که میزان تولید استرالیا در ۳ ماه سوم امسال میلادی (نیمه تیر تا نیمه مهر) کاهشی خواهد بود و این اتفاق، بازار را در تنگنای عرضه نگه خواهد داشت. این کاهش میزان عرضه به آن دلیل است که چند شرکت بزرگ استرالیایی، دیگر تمایلی به استخراج زغال‌سنگ ندارند. تحلیلگران فیچ اما نگاه مثبتی به قیمت‌های زغال کک در فصل آینده امسال میلادی در مقایسه با همین بازه زمانی از سال گذشته دارند. آنها بر این باورند که بهای زغال کک در طولانی‌مدت کاهش خواهد یافت و این کاهش برآمده از آن خواهد بود که بخش فولاد چین بار دیگر تولید خود را کاهش دهد و در پی این اتفاق، تقاضا برای زغال کک استرالیا کم شود. 
فیچ همچنین پیش‌بینی می‌کند که با تکرار جنگ تجاری چین و امریکا، دولت چین پشتیبانی اقتصادی بیشتری از صنایع داخلی کشور خواهد داشت به ویژه از بخش‌های زیرساختی و البته تولید فولاد. این اتفاق در نهایت تقاضا برای زغال کک را نیز پوشش می‌دهد. 
همچنین شاخص‌ها نشان می‌دهد که هند به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده زغال کک استرالیا در فصل نخست امسال میلادی (نیمه دی ۱۳۹۷ تا نیمه فروردین ۱۳۹۸) کاهش ۱۱.۷ درصدی واردات زغال کک استرالیا را در مقایسه با همین بازه زمانی از سال گذشته تجربه کرد و چین نیز به عنوان دومین واردکننده بزرگ زغال ‌کک استرالیا واردات خود را در مقایسه با همین بازه زمانی از سال گذشته ۳۵درصد افزایش داد.


چشم‌انداز طولانی‌مدت 
فیچ در ادامه این گزارش می‌نویسد: زغال کک پس از سیر صعودی و افزایش بهایی که امسال و سال آینده میلادی تجربه می‌کند، در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ خورشیدی) کاهش بها خواهد داشت. عامل این تغییر، ادامه کاهش تولید بخش فولاد در چین است و دغدغه‌های زیست‌محیطی این کشور، واردات زغال کک را محدود می‌کند.


چشم‌انداز تولید 
فیچ در ترسیم چشم‌اندازی میان‌مدت از تولید جهانی زغال‌ کک پیش‌بینی می‌کند که چین در یک دهه پیش رو جایگاه برتر خود را به عنوان تولیدکننده برتر زغال کک جهان حفظ می‌کند و تولید خالص آن از ۵۳۶ میلیون تن در امسال میلادی به ۵۵۱ میلیون تن تا سال ۲۰۲۸ میلادی (۱۴۰۷ خورشیدی) خواهد رسید. در سال ۲۰۲۸ میلادی، استرالیا همچنان دومین تولیدکننده بزرگ زغال کک جهان باقی خواهد ماند و تولید آن در مقایسه با میزان کنونی ۳برابر خواهد شد و به ۱۸۴ میلیون تن خواهد رسید. تحلیلگران همچنین پیش‌بینی می‌کنند که در سال ۲۰۲۶ میلادی (۱۴۰۵ خورشیدی) روسیه با کنار زدن اندونزی، تبدیل به سومین تولیدکننده بزرگ زغال‌کک جهان شود و در نهایت در آینده دور، چین، استرالیا و اندونزی اندک‌اندک جایگاه خود را به عنوان سرآمدان تولید زغال‌کک از دست داده و روسیه، هند و مغولستان به عنوان برترین تولیدکننده‌های این کامودیتی مطرح می‌شوند.

منبع: صمت

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family